Урок літератури

ПОДІЛИТИСЯ З ДРУЗЯМИ:

Урок літератури
  5 клас Предмет: література           Урок це святе
      Тема:
Вивчення уривка з оповідання Откіра Гашимова «Світові справи».
Мета і
завдання
Мета:
1.Освітній: Вивчення сюжетів оповідання Откіра Гашимова «Твори світу», робота над текстом оповідань.
  2.Освітній: звернути увагу учнів на почуття любові до матері, вчити берегти людину. Виховання в учнів дусі любові до художньої творчості;
3.Розробник: розвиток усного та писемного мовлення, акторської майстерності та кращих людських якостей.
Обов'язки: викликання в учнів інтересу до предмету, формування їх знань і вмінь на основі предмета.спонукання до самостійної роботи.
Контролювати виконання завдань з предмету та оцінювати свої знання.
Компетенції, які необхідно сформувати: компетентності комунікативних, роботи з інформацією, загальнокультурних, літературних знань на практиці
Зміст навчального процесу
Вивчення та аналіз оповідань Откіра Гашимова з книги «Твори світу».
Технологія реалізації навчального процесу
Тип уроку: творець знань, навичок, компетенції та здібностей
Стиль уроку: суміш
Метод уроку: нетрадиційні: «Чарівність», «Рольові ігри», «Таємнича скриня», «Допомога»
Форма уроку: робота індивідуально та в малих групах.
Магазин уроків: підручник, електронний підручник, відеопроектор, комп’ютер, екран, диск зі слайдами, аудіотексти, заохочувальні листівки, авторські фото та твори.
Контроль: усний контроль і запитання-відповідь.
Оцінка: За 5-бальною системою.
Очікувалося
результат
Вчитель:
Тема опановується всіма учнями за короткий термін. Підвищує активність учнів Викликає інтерес до науки На одному уроці оцінюють усіх учнів. Спонукає учнів до самостійного вивчення теми, запам'ятовування.Вчить розв'язувати задачі.
Студент:
Швидко засвоює нові знання. Навчається самостійної творчої роботи та розвиває мовлення. Він себе контролює. Працює над питаннями. Він матиме багато інформації за короткий час.
 
У майбутньому
плани
Викладач:
Впроваджує педагогічні технології, впроваджує нові методи та прийоми. Спонукає працювати над собою. Підвищує педагогічну майстерність.
Студент:
Збирає додаткову інформацію по темі. Він намагається вільно висловлювати свою думку. Підвищується вміння робити висновки.Намагається прочитати повний текст твору.
                                           Блок-схема уроку:
Т / р
Етапи курсу
Положення
Джамі
1
Організаційна частина: хвилинка «Духовності».
3
45 хвилин
2
          Огляд попередніх тем:
Робота з «Тілсім».
10
3
Нова заявка на тему:
а) слайд-шоу;
б) «Сюжетно-рольові ігри» (етап)
в) «Думай, шукай, знаходи!» (робота зі словником)
20
4
Посилити
а) «Загадкова скриня» (запитання-відповіді)
б) «Дебати про винахідливість»
г) «Повага до матері»
10
5
Кінець уроку: оцінювання та домашнє завдання
2
Конспект курсу:
І. Організаційна частина: привітання, визначення присутності.
Вчитель:  (З книги «Написи на облямівці зошита» О. Гашимова)
     Чому людина садить квіти на своєму подвір'ї? Посієш ріпу, вона в горщик впаде!
    Чому людина плаче, коли її коханий герой помирає під час читання книги? Він знає, що це з нього зробив письменник!
    Чому людина плаче вночі, коли їде в чужі країни і здобуває незліченні багатства, і мріє про хатину, де пройшло її дитинство? Адже він живе в королівському палаці!
    Чому людина каже Аллах на початку своєї дитини? Дитина не спить, якщо не чує?
    Справа в тому, що існує межа, яка відділяє Людину від тварин. Це назва кордону  Духовність  дзвонив!
  Шановні студенти! Сьогоднішній урок я почну з того, що побажаю вам бути володарями такої високої духовності!
Девіз уроку:   Мама одна! Батьківщина єдина!    (Откір Гашимов)
Учні класу поділяються на 3 групи та XNUMX групу "любов" ІІ група «Мурувват», ІІІ група "наслідок" це називається Участь учнів під час уроку оцінюється за допомогою карток «Офарин», «Баракалла», «Натхненно».
  1. Повторіть попередню тему.
  Повторення попередньої теми  "Заклинання" здійснюється через виставку.
   Викладач: Виставка «ТІЛСІМ» виконує мету літературної освіти, визначену вимогами загальної середньої освіти. Кожен літературний витвір у світі літератури є прикладом магії. Для того, щоб відкрити магію цього закляття, потрібно мати повну інформацію про цього письменника, знати його відомі твори.
     Шановні читачі!  У нижній частині нашої виставки є архіви-комірки, в яких перемішані листівки, де вказано рік народження, місце, перша робота, кар’єра, твори, нагороди, найвідоміший твір, дата смерті кількох поетів і письменників. Вам потрібно буде взяти з архіву інформацію про творчість нашого улюбленого художника, яку ви вивчаєте, і розмістити її в основній частині виставки.
Після оцінювання груп учитель оголошує нову тему.
III. Тема процесу:
   Учням демонструється слайд, підготовлений для вивчення життя і творчості Откіра Хошімова, оповідання «Твори світу».
 (Через магнітофон грає класична музика)
Вчитель пояснює тему на основі інформації, отриманої з Інтернету:
       У 1982 році Откір Хошимов був удостоєний премії Ойбека Спілки письменників Узбекистану за свою прекрасну творчість. «Твори світу» створив свою історію та продовжив дискусію про духовність.
    У повісті «Твори світу» розповідається про найкращі, найщиріші почуття, про найпочеснішу породу — матір. Мати дає життя людині, миє, розчісує, виховує. Найголовніше для матері – це її дитина, чи то син чи донька. Цей твір Откіра Гашімова складається з оповідань із самостійними сюжетами: «Килимова шкарпетка», «Сон», «Алла», «Золотий балдак», «Місяць хлопчика Оріса», «Білий мармур, чорний мармур», «Ільтіджо». .такі оповідання не залишають байдужим, вони оспівують матір, яка втілює східну мораль і готова пожертвувати своїм життям за сина, не мовчачи, тому читається з великим інтересом і хвилюванням. Ця історія читається як епос, як казав Герой Узбекистану Саїд Ахмед. Прочитавши її, ми подумаємо про наших матерів...»
На минулому уроці ми дали завдання прочитати та розіграти оповідання з новели. Сьогодні ми з вами поговоримо про оповідання «Алла», «Борг», «Килимові шкарпетки», «Ільтіхо».
     В роботі "Бог" Цей розділ дуже вражає і заспокоює. «Алла» — це перша пісня, яку слухає в житті людська дитина, вона вбирається в наш організм з молоком матері і залишається незабутньою на все життя.Цю прекрасну пісню письменник описує як мелодію, яка має божественну силу і розтоплює серце. Важко читати цю главу без хвилювання і туги.
  Через проектор до уваги учнів буде донесена пісня «Алла» та відео про Аллу.
   Після цього повість «Килимова панчоха». аудіотекст буде транслюватися.
 «Рольові ігри» на основі методики І група інсценує оповідання «Борг», ІІ група «Килимові шкарпетки», ІІІ група «Ільтіхо».
Після виконання сценки учні пояснюють зміст сценки.
  I група: "Борг" У оповіданні описано людські чесноти Хакіми Ая, головного героя оповідання. Минулого року привіз їм черевики, цього року подарує триногий велосипед і сорочку. Він виправдовується перед синами, мовляв, я взяв кредит, я віддаю борг. Наприкінці повісті син розуміє, чому так вчинила його мати, і не замислюється.
ІІ група"Килимові шкарпетки" в оповіданні мати готова навіть віддати життя, щоб якнайшвидше врятувати свою печінку від небезпеки хвороби. Мати сказала сильно застудженому сину: «Ой, що я тепер робитиму! На жаль, моя дитина помре!» Лікар з грізним криком прибігає до бабусі Хаджі, але після того, як хлопчик трохи полегшає біль, з'ясовується, що він піддав своєму здоров'ю небезпеку - застудив ногу. Тому щороку син дарує мамі килимові шкарпетки.
ІІІ група: Скажи мені  "прохання" У розділі дуже вражаюче висловлено, що синівський обов’язок людини перед матір’ю – це борг, який неможливо повернути, бо місце наших матерів у житті незрівнянне. Вони народжують нас на світ, годують нас білим молоком, гойдають колиску довгими ночами, літають навколо нас, піклуються про нас і ведуть у доросле життя. Письменник, який це глибоко розумів, зумів дуже щиро описати почуття боргу перед матір’ю та її незрівнянну любов.
«Думай, шукай, знайди!» до зошитів учнів з літератури через метод  виписані словникові слова з підручника. Учні повинні написати значення цих слів. Після цього на електронній дошці виводяться значення словникових слів, які учні перевіряють за власною оцінкою.
Робота зі словником:
Танча —        сандаля
Кавшандоз —        вхід до будинку, де ви знімаєте взуття
Кучала                - тополя, верба куля квітка
Ми                    - напій з кінського молока
Повсть —         пало, надруковані з вовни, фетру
  1. Посилити
Щодо питань підручника з літератури на посилення теми "Таємнича скриня" проводиться гра.Два учасники з кожної групи по черзі беруть із коробки запитання та відповідають на нього.
Якщо студент не може відповісти, він може отримати допомогу від своєї групи. 
  1. Яка присвята матері своїй дитині в оповіданні «Килимова панчоха»?
2. Що ви розумієте під запитом?             
3. Чому наприкінці розділу «Борг» під час розмови із сусідською дівчиною Нілюфар у письменника випали цукерки з рук?
4. Як у повісті «Лебідь» покарали недолугих братів?
5. Поясніть, чому Мати Аллах у розділі «Алла» зрозуміла кожному.
6. Яку схожість ми бачимо між образом матері, змальованим у творі, і нашими матерями?
Т / р
Подані речення
Назва оповідання
1
Не панікуй, поша, Бог, який дав тобі біль, також дасть тобі ліки.
"Килимові шкарпетки"
2
...Матері хочуть, щоб їхні діти завжди були разом.
"Лебідь"
3
Триногий велосипед на приз, сорочка на щастя...
"борг"
4
Чомусь із таким тоном у моє серце ніби зайшов спокій, а очі самі почали заплющуватися.
"Бог"
5
Вранці пішов дощ.
"прохання"
Наша наступна вправа  "Винахідливість суперечкаце називається У цьому випадку учні визначать, до якої історії належать наступні речення на екрані.  
      Заключний етап «ПОВАГА МАМІ» це називається
Викладач: Мати готова на все заради своєї дитини, навіть пожертвувати життям. Тому, напевно, про матір складено незліченну кількість віршів, епосів, великих творів.Від маленьких прислів’їв до наших святих хадисів прославляють і шанують матір.
На цьому етапі учасники кожної групи виступлять з доповіддю на тему «Повага до матері». 1 група читає вірш про маму, 2 група розповідає прислів’я та приказки, 3 група складає текст про маму.
1 група: вірш «Мама».  (Мадіна Холікова)
Я шукав доброти у світі,
Я не знайшов від вас хороших новин.
Мамо, я шукала, але не знайшла.
Він більший за вас, більший за вас...
Мені нічого не треба
Ти моє щастя, моє існування, моя мати.
Він навіть мурахи не скривдив,
Під ноги моєї небесної матері!
2 група: Прислів’я
  • Мати і дитина з квітами     (прислів'я) 
  • Воно під ногами матерів
Равзайський рай — демонічний сад.
Якщо хочеш побачити вікно,
Будьте маминими ногами...     (А. Навої) 
3 група: МАМИНА ЛЮБОВ   (Текст)
     мати Мати, чия доброта рівна сонцю. Мати, яка своїм співчуттям і світлом подарувала дитині серце і любов! Його милосердне серце і любов насамперед були спрямовані до самої матері, і дитина любила і шанувала її...
    Мама – тренер. Він дивиться в майбутнє з великою впевненістю. У матері сталева воля: вона долає всі труднощі на шляху своєї дитини. Його гімн завжди співзвучний.
(Учасники групи складають текст і послідовно читають речення. За допомогою цього завдання формуються вміння учнів застосовувати комунікативні та літературні знання на практиці).
   Викладач: Власне, читаючи оповідання «Двори світу», наші серця сповнюються двома теплими почуттями – якщо воно одне, то почуття любові до власної матері та до матері взагалі. Бо, як зізнався сам письменник, твір не про рідну матір. «...загалом про узбецьких жінок і матерів взагалі". У повісті багато цікавих подій. Тому раджу прочитати цей твір повністю.
     Yз ініціативами нашого президента    2016 -  «Рік здорової матері та дитини» було оголошено. Кожна мати від душі думає про щастя і досконалість своєї дорогої дитини і завжди живе благородними мріями і прагненнями. Наш президент каже: «Життя з’явилося на землі, і людство завжди схиляється перед чесною материнською постаттю. Найголовніше, якщо здорові мати і дитина – щаслива сім’я, а щаслива сім’я – міцне суспільство.". Можливості та умови, створені для матерів і дітей у нашому суспільстві, не мають меж. Наші мами - наше щастя. Шануймо їх не лише мовою, а й серцем. Давайте сміливо крокувати до місця призначення щастя, дотримуючись вчення Пурмана. Радуймо наших матерів своїми добрими вчинками, успіхами, відмінним навчанням і зразковою поведінкою. Адже це наш справжній синівський обов’язок.
Bнаселення враховується участь студентів у занятті та оголошується бал кожної групи та учасника.
Домашнє завдання:  Вивчення змісту оповідань повісті Откіра Гашимова «Твори світу». Написання творчої роботи на тему «Моя мама краща за всіх».

Залиште коментар