Биологиядан жылдык календарды пландаштыруу

ДОСТОР МЕНЕН АКЫСЫЗ:

Биологиядан жылдык календарды пландаштыруу
Сабактын максаты жана милдеттери:
  1. А) тарбиялык максат: жылдык календарлык планды, тематикалык планды, бир сааттык сабак планын түзүүнү үйрөтүү.
  2. В) тарбиялык максат: Перспективдүү план түзүү аркылуу студенттердин илимий көз карашын калыптандыруу, жалпы биологиялык жана конкреттүү түшүнүктөрдү ырааттуу иштеп чыгуу, ошондой эле билим берүүчү практикалык көндүмдөрдү, логикалык ой жүгүртүүгө үйрөтүү.
  3. в) өнүгүп жатат: билимди жана көндүмдөрдү консолидациялоого, кеңейтүүгө, өнүктүрүүгө, кесипке аң-сезимдүү багыттоо.
Сабактын түрү: лекция.
Сабакка бөлүнгөн убакыт: 80 мин. Класс: №536-кабинет.
Сабактын жабдылышы: Адабият, таблица.
Илимдер менен байланышы: психология, педагогика, химия.
Турмуш менен байланышуу: окутуунун жана түшүндүрүүнүн негизинде теориялык билим берүү; билим берүү – белгилүү бир кесипке ээ болуу үчүн зарыл болгон теориялык сапаттарды, жүрүм-турум нормаларын жана практикалык көндүмдөрдү үйрөтүү;
Сабактын технологиялык картасы.
Сабактын кыскача мазмуну:
  1. Уюштуруу бөлүгү: саламдашуу, катышуу, жаңылыктар. (2 мүн.)
  2. Теманы суроо жана бекемдөө: (30 мин)
1. Окуу китеби менен окуу куралынын айырмасын айтыңыз.
  1. Окуу китебинин негизги компоненттери кайсылар?
  2. Ботаника окуу китебинин түзүлүшүн жана мазмунун түшүндүрүңүз.
  3. Зоология окуу китеби менен ботаника окуу китебинин ортосунда кандай айырма бар?
  4. Зоолопи окуу китебинде билимди түшүндүрүү кандай принципке негизделген?
  5. Негизги сөз айкаштары: (5 мин) Окуу китеби жана окуу куралы.Окуу китебинин тапшырмасы. Окуу китебинин структурасы. Жабдуулар. Мектеп окуу китептери ботаника, зоология, адам жана анын ден соолугу, жалпы биология. .
  6. Негизги бөлүгү. (30 мүнөт)
Жаңы теманын билдирүүсү:
планы:
  1. Биология боюнча жылдык перспективалык планды түзүү.
  2. Окуу планындагы бөлүмдөрдүн жана темалардын окуучуларда биологиялык түшүнүктөрдү калыптандыруу системасы экендиги.
  3. Биология боюнча лабораториялык жана практикалык сабактардын максаты, милдеттери жана окуу процессиндеги ролу.
  4. Мугалимди сабакка даярдоо.
       Жалпы билим беруучу мектептерде биологияны окутуунун негизги формасы экендиги белгилуу. Сабакта окуу предметинин негизги окуу материалы окулат, бирок сабак окутуунун башка формалары болгон класстан тышкаркы иштер, класстан тышкаркы иштер жана экскурсиялар менен ажырагыс байланышта болот. Сабакта класстан тышкаркы иштер, мисалы, жаратылышта, үйдө жана тирүү жаратылыш бурчунда жүргүзүлгөн байкоолордун жана эксперименттердин натыйжалары, экскурсияда даярдалган гербарийлер жана коллекциялар колдонулат. Класстан тышкаркы иштер окуучулардын биология предметтеринен алган билимдерин жана билгичтиктерин бекемдөөгө, кеңейтүүгө, өнүктүрүүгө, аларды кесипке аң-сезимдүү түрдө багыттоого кызмат кылат.
       Ошондуктан биологияны окутууда сабактарды, класстан тышкаркы иштерди, класстан тышкаркы иштерди жана экскурсияларды пландаштыруу жана натыйжалуу уюштуруу, б.а.
   Бул иштерди органикалык уюштуруунун негизинде мугалим биологиялык билим берүүнүн натыйжалуулугуна жетишүүгө, окуучуларда илимий дүйнө таанымын калыптандырууга, жалпы биологиялык жана конкреттүү түшүнүктөрдү жана тарбиялык практикалык көндүмдөрдү ырааттуу түзүүгө, логикалык ой жүгүртүүгө жетишет.' окутуу.
  Мугалимдин окууга даярдоосу тарбиялык иштерди пландаштыруудан башталат. Пландоо үч этапта жүргүзүлөт.
  1. Жылдык календарлык планды, башкача айтканда, келечектүү планды түзүү
  2. Программанын ар бир темасы боюнча тематикалык план түзүү
  3. Сабактын бир сааттык планын түзүү
  Жылдык календарлык планды, башкача айтканда, келечектүү планды түзүү. Жалпы билим берүүчү мектептердин базистик окуу планы мамлекеттик билим берүү стандарттарынын курамдык бөлүгү болуп саналат жана ал билим берүү тармактарын стандартташтыруу жана мектепти финансылык жактан камсыз кылууну аныктоо үчүн негиз катары кызмат кылган мамлекеттик документ болуп саналат. Базалык окуу планы студентке предметтин билим берүү мазмунун жеткирүү үчүн бөлүнгөн окуу сааттарынын минималдуу көлөмүн билдирет. Ар бир класста конкреттүү предмет боюнча мамлекеттик стандарттарга ылайык берилүүчү билим берүүнүн мазмунун аныктоо үчүн негиз болуп саналат. Ар бир келечектүү план окуу планынын негизинде түзүлөт.
 Бул план биологияны окутуунун бардык формаларын камтышы керек, окуу планына киргизилген главалар жана темалар боюнча сабактардын системасы, окуу жылындагы чейректерди жана каникулдарды эсепке алуу менен аткаруу мөөнөттөрү, сабактар ​​аралык бакча презентациялары, экскурсиялар, класстан жана класстан тышкаркы иштер чагылдырылган.
Биология мугалими пландоо үчүн:
— Окуу планындагы ар бир бөлүмдүн дидактикалык максатын, ошондой эле главадагы темалардын тарбиялык, тарбиялык жана өнүктүрүү максаттарын так элестетүү;
 - Жыл мезгилин, предметтин тарбиялык, тарбиялык жана өнүктүрүү максаттарын, окуучуларда калыптанган биологиялык түшүнүктөрдү, мазмундун көндүмдөрүн эске алуу менен окутуу ыкмаларын, көргөзмө куралдарын тандоо.
  — Окуучулар тарабынан жүргүзүлгөн байкоолордун жана эксперименттердин мазмунун жана узактыгын аныктоо;
 -сабакта көрсөтүлө турган эксперименттерди даярдоонун мөөнөттөрүн аныктоо; — Ар бир сабакта билим берүүнүн, бөлүмдөрдүн, темалардын ырааттуулугун жана дисциплиналар аралык байланыштарды ишке ашыруунун жолдорун аныктоо;
 - студенттердин өз алдынча иштөөсү үчүн дидактикалык жана жайылтуу материалдарын даярдоо, өз алдынча окуу үчүн кошумча адабияттарды тандоо;
  - Практикалык жана лабораториялык окууларды, экскурсияларды уюштуруу үчүн зарыл болгон лабораториялык жабдууларды жана приборлорду аныктоо зарыл.
  Жыйынтыктап айтканда, мугалим перспективдүү планда окуу процессинин бүтүндүгүн кароосу, анын педагогикалык ишмердүүлүгүн ушул пландын негизинде уюштуруп, окутуунун бардык формаларынын бүтүндүгүн камсыз кылуу менен аларды ишке ашыруунун мөөнөттөрүн тактоосу керек.
Окуу жылынын перспективдүү планы белгиленбейт, ал жыл ичинде айрым жагдайларды эске алуу менен өзгөртүлүшү мүмкүн, экскурсиялардын жана класстан тышкаркы иш-чаралардын даталары өзгөртүлүшү мүмкүн.
   Жылдык календарлык план кварталдык пландардан турат. Ар бир кварталда канча сабак өтөөрүн аныктоо үчүн календарь боюнча бул чейрек канча жумадан турганы аныкталат. Мисалы. 1 квартал 2.09.10: 3.11. чейин уланат Бул мезгил болжол менен 9.5 жуманы түзөт. Натыйжада. биология боюнча 1 чейрек. 9 класс өткөрсө болот. Адатта, календардык план төмөнкү формада түзүлөт:
«Гүлдүү өсүмдүктөр» бөлүмү боюнча V класстын 1-квартал календарлык планы.
Бөлүмдөр
сан
Сабактын темасы
Өткөөл мезгил
Киришүү
(1 саат)
1
Киришүү
3.09.
1 XNUMX XNUMX BOB
Гүлдүү өсүмдүктөр менен жалпы тааныштыруу
(анын ичинен 3 саат
1 сааттык экскурсия)
1
2
3
Гүлдүү өсүмдүктөр менен жалпы тааныштыруу
Өсүмдүктөрдүн жашоо формалары
Жаратылышка экскурсия
10.09.
17.09
24.09
Тематикалык план. Жылдык календарлык пландын негизинде тематикалык план түзүлөт. Тематикалык планда ар бир сабактын темасы менен бирге анын негизги маселелери, колдонулган ыкмалары, колдонулган окуу жабдуулары, үй тапшырмалары көрсөтүлөт. Андан тышкары. тематикалык планда класстан тышкаркы иштер жана класстан тышкары окуу үчүн сунушталган адабияттар да көрсөтүлүшү мүмкүн.
Төмөндө тематикалык пландын үлгүсү келтирилген;
Бөлүмдөр
тема
soat
өтүү
мөөнөт
ыкма
жабдуулар
кошумча
китептер
Класстан тышкаркы сабак.
экскурсия
Үй
 тапшырма
Бул планды түзүүдө:
— Ар бир окуу предметинин программасы мазмуну жана маңызы боюнча ырааттуу бөлүмдөрдөн тургандыгы;
 — Программанын ар бир главасы логикалык жактан өз ара байланышкан окуу материалдарын бириктирет;
  — Ар бир глава логикалык жактан байланышкан сабактардын тутумунан тургандыгы;
   -Ар бир предметтин мазмунуна ылайык, окуучулардын айрым биологиялык түшүнүктөрдү калыптандырууга, көндүмдөрдү өздөштүрүүсүнө негиз даярдайт деп эсептеш керек.
    Белгилүү болгондой, биологияны окутуу морфологиялык, анатомиялык, физиологиялык, системалык, гигиеналык, экологиялык, эмбриологиялык, цитологиялык ж.б. Сабактарды мындай топторго бөлүү студенттерде түшүнүктөрдү жана көндүмдөрдү калыптандыруу процессин гармониялаштырууга жана аларды органикалык жактан өнүктүрүүгө мүмкүндүк берет.
     Окуу жылынын башталышында бүткүл курс боюнча өзүнчө киришүү сабактары өткөрүлөт. Бул сабактарда биологиянын тиешелүү бөлүмдөрү (предмети, милдеттери жана мааниси), окулуучу курстун мазмуну жана аны окутуунун усулдары жөнүндө түшүнүк берилет.
  Бөлүнгөн сааттардын саны боюнча негизги темалар бөлүнөт: 1) киришүү сабактары, 2) теманын мазмунун ачып берүүчү сабактар, 3) жыйынтыктоочу же жыйынтыктоочу сабактар. Экинчи сабактар ​​боюнча биринчи сабактын башында киришүү, акыркы сабактын аягында жалпылоо сабагы өткөрүлөт.
   Окуучулардын сабактын мазмуну боюнча түшүнүктөрдү жана көндүмдөрдү өздөштүрүүсү үчүн мугалим көрсөтмө куралдарды жана окутуунун ыкмаларын тандайт.
    Ар бир бөлүмдүн аягында өткөрүлүүчү жыйынтыктоочу сабактарда сабактын тарбиялык, тарбиялык жана өнүктүрүү максаттарына ылайык белгилүү бир көрсөтмө куралдар жана методдор колдонулат.
   Мугалим ар бир главада түшүнүүнүн жана тарбиялык практикалык көндүмдөрдү өнүктүрүүнүн ырааттуулугун, ошондой эле билим берүү менен тарбиялоонун ырааттуулугун ишке ашыруунун жолдорун аныктайт, зарыл болгон учурда тематикалык календарлык планга тиешелүү өзгөртүүлөрдү киргизет. Биология окуу программасына лабораториялык көнүгүүлөр студенттердин алган билимдерин бекемдөө, практикада колдонуу менен биологиялык, практикалык жана тарбиялык иштердин көндүмдөрүн калыптандыруу максатында киргизилген.
   Студенттердин окуу жана практикалык иш көндүмдөрүн өнүктүрүү максатында биология программасы боюнча практикалык машыгуулар да киргизилген. Бул практикалык көнүгүүлөрдүн эффективдүүлүгүн жогорулатуу үчүн мугалим төмөндөгүлөргө көңүл буруусу зарыл:
  -окуу программасына киргизилген практикалык көнүгүүлөрдүн тематикалык пландын перспективасында жана календарында жана окуу процессиндеги ордун аныктоо;
   - практикалык сабактын дидактикалык максатын аныктоо;
   - практикалык окуу үчүн керектүү жабдууларды даярдоо;
   -практикалык сабакта студенттердин таанып-билүү иш-аракеттерин уюштуруунун жолдорун аныктоо жана ошонун негизинде окутуунун жүрүшүн долбоорлоо;
   -эксперимент жана байкоо процессинде студенттерге керектүү тапшырмалар боюнча нускамаларды даярдоо;
  1. Жаңы теманы бекитүү: (30 мин)
  2. Биологияда жылдык пландоонун маанисин аныктоо.
  3. Бул планды түзүүдө мугалим эмнени эске алышы керек?
  4. Биологиядан тематикалык календарды пландаштыруунун маңызын аныктагыла.
  5. Мугалим тематикалык календарды пландаштырууда эмнеге көңүл бурушу керек деп ойлойсуз?
  6. Окуу планындагы бөлүмдөр жана темалар студенттерде биологиялык түшүнүктөрдү түзүү үчүн негиз экенин аныктаңыз.
  7. Биология боюнча лабораториялык жана практикалык сабактардын максатын, милдеттерин жана окуу процессиндеги ролун аныктоо.
  8. Биология предметтеринин программаларын талдап, перспективдүү, тематикалык календарды пландаштырыңыз.
Китептер.
  1. Мамлекеттик билим берүү стандарттары, 1999-ж.
  2. Ж.Толипова, А.Г.Офуров «Биологиядан жаңы педагогикалык технологиялар» 2002-ж.
 3.Ю.Н.М.Верзилин, М.Корсунская «Биологияны изилдөөнүн жалпы методологиясы», «Мугалим» 1983-ж.
Кошумча адабияттар.
  1. Ш.А.Амонашвили, С.Н.Лисенкова жана башкалар «Педагогикалык изилдөөлөр», «Мугалим» 1990-ж.
  2. А.Зуннунов жана башкалар «Орто Азиядагы педагогикалык ойдун өнүгүүсүнөн планшеттер», «Фан» 1996-ж.
  3. Ж.Толипова, А.Т.Г'офуров «Биологияны окутуунун методикасы» методикалык колдонмо. Лицейлер жана кесиптик-техникалык колледждер үчүн академия. үйрөтүү. 2004
Өз алдынча иш темасы.

Комментарий калтыруу