Эне тил предметин үйрөнүү

ДОСТОР МЕНЕН АКЫСЫЗ:

Эне тил предметин үйрөнүү
            Тема: "АТТАРДЫ АНЫКТОО"
Сабактын темасы: Зат атоочторду аныктоо
Сабактын максаты:
а) тарбиялык: окуучуларга зат атооч тобу, анын суроолору,
сүйлөмдөгү кызмат жөнүндө түшүнүк берүү;
б) тарбиялык: ата-энеге, мекенге сүйүү духунда тарбиялоо;
в) өнүктүрүү: кооз жазуу жөндөмдөрүн өнүктүрүү
өнүктүрүү
Сабактын кыскача мазмуну:
I. Уюштуруу бөлүгү. Студенттер менен саламдашуу.
Нөөмөттөгү студенттин маалыматы угулат, окуучум
сабакка даярдыгы аныкталат. Алар күндү, мезгилди, айды сурашат.
Окуучулардын саясий билимдерин аныктоо. Мекен жөнүндө
ырларды сурап.
II. Теманы бекемдөө. Студенттерден үй
берилген тапшырма берилет, окуучулар менен оозеки суроо-жооп
жана "Кимдин ракетасы тез учат?"
тарбиялык оюн өткөрүлөт. Үй тапшырмасы суралат.
Коштошуу учуру
BBBBBBBBBBB
bbbbbbbbbbbb
Бала кымбат, адеби андан кымбат.
III. Жаңы теманын сүрөттөлүшү.
Зат атоочтор суроолор аркылуу аныкталат
1. Ким? Окуучу, тигуучу
2. Эмне? Карандаш, алма
3. Кайда? Мектеп, Фаргана
205-көнүгүү. Оку. Зат атоочторду аныктагыла. Алгач ки м?, андан кийин
эмне ? деген суроого жооп болгон зат атоочторду көчүрүп жаз.
Рана дейт: — Елге жаркырап журген журег!м!
Биздин жай менен күз кандай сонун.
Асом мындай дейт: Күн, ай жана жылдыздар!
Низам дейт: — Күндүз да, түн да!
Окумуштуу айтат: — Адам, жаныбар, дарактар!
Даанышман айтат: - Дарыя, деңиз, адыр, тоолор!
Амон мындай дейт: - Газды, миналарды жерден чыгаргыла!
Убакыт айтат: - Асман, деңиз, токой!
Мен ырды экспрессивдүү окуйм. Алгач ки м ?, андан кийин н има ?
суроосуна жооп болгон зат атоочторду табышат. Группалардан
окуучулар көнүгүүлөрдү доскага жазышат, калган окуучулар
дептерлерине көчүрүшөт.
Бүткүл дүйнөлүк саламаттык сактоо уюму? Рана, Асом, Низам, Аалым, Адам, Даанышман, Аман,
Заман, Шодмон, Багбан, дыйкан, байке, Шавкат, жумушчу,
бир тууган
Эмне? Жай, күн, ай, айбанат, дарыя, деңиз, тоо, кыз, асман.
Бир мүнөттүк эс алуу өткөрүлөт.
Бул учурда окуучулар ордунан турушат. Мультимедиа
колдонмодон ыр ойнотулат. Студенттер да бирге
айтуу менен аракет кылышат.
Биз балыктай сүзүп,
Биз шамал сыяктуу учуп баратабыз.
Биз акылдуу балдарбыз
Канаттуулардай учуп кетебиз.
IV.Жаңы теманы консолидациялоо.
Көнүгүү окуучулар тарабынан окулат жана түшүндүрүлөт.
Көнүгүүдөгү сөздөр таратма материалдарда окуучуларга берилет
берилет.
1-топ адамдар, 2-топ нерселер, 3-топ жаратылыш кубулуштары
алардын атын билдирген атоочторду өз алдынча дептерлеринде аныктоо
жазышат
Жеке адамдар кимдер? Студент, суучу, дыйкан
нерселер деген эмне? Көмүр, саат, сүрөт
Табигый кубулуштар деген эмне? Радуга, чагылган, жамгыр, туман,
шамал, аяз, шүүдүрүм
Суроолор:
Китеп деген сөз эмнени билдирет?
Дарыгер деген сөз кимди билдирет?
Ташкенттен сурайбы?
Ат эмне деп аталат?
жамгыр деген сөз эмнени билдирет?
Сабактын активдүү окуучуларын баалоо менен сабакты аяктоо.
Үйгө тапшырма: 207-көнүгүү.
Бүткүл дүйнөлүк саламаттык сактоо уюму? Санжар, Алишер
Эмне? Коркок, торгой, читтак, музыка, хода

Комментарий калтыруу