Архимед заңы және оның қолданылуы

ДОСТАРЫМЕН БІРГЕ АКЦИЯ:

Архимед заңы және оның қолданылуы
пәннің технологиялық картасы
Мақсаттар мен міндеттер:
Тәрбиелік:  Студенттерге Архимед заңын және оны қолдануды үйрету.
Тәрбиелік: Кездейсоққа сенімділік рухында тәрбиелеу. Балаларды суды үнемдеу, ластамау рухында тәрбиелеу.
Әзірлеуші: Ғылыми көзқарасты қалыптастыру.
Оқу құралдары мен құрал-жабдықтар :  Физика оқулығы және мультимедиялық оқулық. Компьютер. CD диск.Физиканы оқытуда оқушылардың су туралы түсініктерін қалыптастыру.(Мұғалімдерге арналған нұсқаулық.) Тұрдықұлов Е. Мұсаева М. Ташкент-2007. «Архимед заңы және оны қолдану» оқу фильмі 13 минут Көрсету-тәжірибеге қажетті құрал-жабдықтар. Тақта, бор.
         Демонстрациялық тәжірибелер: Архимед заңын көрсететін тәжірибе (оқулық 38-39).
Негізгі ұғымдар мен терминдер: көтеру күші; сұйықтық ішіндегі қысым; Архимед заңы; Қалқымалы денелердің жағдайлары; кемелер, шарлар, мұнай танкерлері.
 
Дарснюг блок-схемасы
Курстың кезеңдері
Уақыт
1.
Ұйымдастыру бөлімі
2 минут
2.
Эксперимент-демонстрациялар өткізу
8 минут
3.
Жаңа тақырыптың мазмұнын ашу.Фильм көрсету
20 минут
4.
Тақырыпты күшейтіңіз
10 минут
5.
Үй тапсырмалары
3 минут
Сабақтың мазмұны:
Оқушыларға Архимед заңын оқытудың екі жолы бар. Эксперимент жүргізу және нәтижелері бойынша заңдар шығару. Екінші жол – теорияда заң шығару, содан кейін тәжірибеде растауды көру. Екінші әдіс студенттерге қиынырақ. Сондықтан орта жолды таңдаған дұрыс: жартылай тәжірибені көрсете отырып, теориялық тұрғыдан түсіндіру.
Сабақтың басында сұйықтықтың ыдыс түбіне түсіретін қысымы қайталанады. Осыдан кейін «Архимед және тәж» аңызы еске алынып, оның алдына қойылған тапсырма оқушыларға беріледі. Содан кейін сұйықтыққа батқан зат динамометрге бекітіліп, оның салмағы өлшенеді. Содан кейін денені суға түсіріп, динамометрдің көрсеткіші қайтадан жазылады. Бұл тәжірибелер оқулықта берілген. Осылайша әр тәжірибеден кейін оқушыларға сұрақтар қойылып, жауаптары алынады. Көтеру күшінің көлемге тәуелділігін көрсету үшін, мүмкін болса, салмағы бірдей, бірақ көлемі әртүрлі денелермен тәжірибе жүргізіледі.
Архимед заңын көрсетіңіз
Қажетті құралдар: 1) Архимед шелегі; 2) Әмбебап штатив;
3) полипропиленнен жасалған ыдыстар; 4) Негіз.
Темір жақтауға бекітілген серіппенің ұшына диск тәрізді көрсеткіш бекітіледі. Орнына қарай серіппенің созылуы байқалады. Меңзердің алдына оның бір немесе басқа орнын көрсету үшін сырғымалы көрсеткі қойылады.
  Тәжірибені көрсету тәртібі:
   1) Біріншіден, шелектің сыйымдылығы цилиндрлік нысанның көлеміне дәл тең болатыны көрсетіледі, ол үшін затты шелекке 1-2 рет түсіру арқылы көрсетіледі. Олардың арасында бос орындардың болмауына және олардың ыдыстың барлық көлемін алуына назар аударылады.
Динамометр штативтің тұтқасына бекітіліп, оған шелек пен цилиндрлік корпус ілінеді (а-сурет). Бұл жағдайда динамометрдің көрсеткіші дискілік көрсеткіш арқылы анықталады.
  2) Содан кейін цилиндрлік корпустың астына су құйылған ыдысты қойып, денені суға батырады. Контейнердің астына негіз қойылған (б-сурет).
  1. а) ә) в)
Бұл жағдайда диск көрсеткіші жоғары жылжиды. Содан кейін оқушыларға сұйықтықтың шелекке түсіретін жоғары күшінің шелек пен затқа түсірілген қосымша жүктің салмағына тең екендігі айтылады.
   3) Жоғары қарай итеру күшінің шамасын анықтау үшін екінші су шынысын алып, ондағы суды шелекке ақырын құйыңыз (v-сурет). Нысан мен шелек төмен түсіп, шелек суға толғанда, диск индикаторы алдыңғы орынды көрсетеді. Сонымен, оқушыларға шелектегі судың салмағы сұйықтықтың денені жоғары көтеретін күштің шамасына тең екендігі түсіндіріледі. Шелектегі судың көлемі сұйықтыққа батырылған дененің көлеміне тең.
Тәжірибе қалыпты және тұзды суда жүргізілуі мүмкін, бұл сұйықтық түріне байланысты. Соңында, Архимед заңы және Архимед күші  FA=ρVджизмg  Осыдан кейін бұл күш теориялық түрде есептеледі. Туынды оқулықта берілген. Ауада ұшатын шарлар арқылы жүзбелі заттардың шарттары, Архимед заңының қолданылуы түсіндіріледі.Содан соң фильм көрсетіледі.
     Фильм көрсетілмес бұрын оқушыларды белсендіру үшін оқушыларға бірнеше сұрақтар қойылады. Оқушылар фильмді көргеннен кейін оларға жауап беруі керек;
  • оқушыларға фильмде көрiнген құбылысты түсiндiру, сабақта көрсетiлмеген тәжiрибелер мен мысалдарды ажырату, оларға сурет немесе сызба салу, есептеулер жүргiзу.
Сабақты бекіту мақсатында есеп шығарылады.
масала. Көлемі 20 см3 Денені суға батырған кезде оған әсер ететін қалқымалы күш қандай?
B eri 1 gan : Формула : Шешуі:
V = 20 см3=210-5 м3
ρ = 1000 кг/м3                             FA= rVg                                      FA= 1000 кг / м3
    g=10м/с2                                                              210-5 м310м / с 2 = 0,2 Н.                                                                              
                                                                                       
Табу керек
FA=?
Осыдан кейін әуе шарларының құрылуы, құрылымы және жұмыс істеу принципі
түсінік беріледі. Бұл шарлардың неліктен қазір үздіксіз қыздырылған ауамен жұмыс істейтінін түсіндіреді.
Қорытындыға арналған сұрақтар:
  1. Архимед заңының анықтамасы сұйықтыққа немесе газға батырылған денені білдіреді. Дене көлемінің бір бөлігі су астында қалса, заң қолданылады ма?
  2. Шар оған әсер ететін архимед күшінің әсерінен көтеріледі. Ол атмосферадан толығымен жойылып кете ме?
Үй тапсырмалары. Оқулықтағы тақырыпты қайталап, сұрақтарға жауап дайындау.
Қызықты материал. Екінші дүниежүзілік соғыс кезінде Жапониядағы Америка
Олар әуе шарлары арқылы АҚШ-ты бомбаламақ болды. Бұл жерде желдің бағыты мен ондағы шарлардың қозғалысы зерттелді. Шарларда ілулі тұрған бомбалар бірнеше күн ұшып, Американың бір жерінде жарылып кетеді, нәтижесінде ешбір ұшақ дыбыс шығармаған кезде кенет аспаннан бомба құлап, үрей туғызады деп есептелген. Шындығында, мұндай «көрінбестен» бомба тастаудың әсері болмады.

Пікір қалдыру