«Бабур жана Хумаюн (Пиримкул Кадыров)» деген темада ачык сабак өтөт.

ДОСТОР МЕНЕН АКЫСЫЗ:

Тема: Бабур жана Хумаюн (Пиримкул Кадыров)
Сабактын максаты:
Билим берүү максаты: «Бабур жана Хумаюн» повести менен тааныштыруу, эркин жана көркөм окууга, тексттин үстүндө иштөөгө үйрөтүү.
Билим берүү максаты: Окуучулардын билимге болгон кызыгуусун арттыруу, улуу ата-бабаларыбыздын жолун жолдоп, маданий, руханий мурастарыбызды таанып-билүүгө, барктоого үйрөтүү, патриоттук духта тарбиялоо.Кесипти сүйүүгө үйрөтүү.
Өнүгүү максаты: окуучулардын чыгармачылык ой жүгүртүү жөндөмдүүлүгүн, байланыштыруучу сүйлөө жөндөмүн өнүктүрүү.
Сабактын стили: суроо-жооп, түшүндүрүү, үйрөтүү, көйгөйлүү кырдаалды түзүү.
Сабактын кампасы: окуу китеби, көргөзмө, таратма материалдар, көрүнүш, тесттер, табышмактар, сүрөттөр. слайддар.
Сабактын жүрүшү.
сан
Сабактын этабы
Убакыт
1
Уюштуруу бөлүгү.
2 мүнөт
2
Өткөн теманы бекемдөө.
14 мүнөт
3
Жаңы теманын сүрөттөлүшү
18 мүнөт
4
Жаңы теманы консолидациялоо.
8 мүнөт
5
Сабактын аягы
3 мүнөт
 
        Уюштуруу мөөнөтү:
Уюштуруу бөлүгү. салам.  Окуучуларга жакшы маанай каалап, сабактын “Алтын эрежелерин” айтып өтүү.
  1. Тартип. 2. Гармония. 3. Өз ара урматтоо.
  2. Активдүүлүк. 5. Ачыктык. 6. «Оң кол» эрежеси.
        Руханий көз ирмем.
  1. Балдар, биз кандай өлкөдө жашайбыз?
Эгемен Өзбекстанда.
  1. Өзбекстан Республикасынын Президенти ким?
Ш. М.Мирзиёев.
  1. Өзбекстан качан эгемендүүлүккө ээ болгон?
Ал 1991-жылдын 31-августунда көз карандысыз деп жарыяланган.
  1. Бул жыл кайсы жыл деп жарыяланды?
 Эл менен диалог жана адам кызыкчылыктары жылы
  1. Мекен деген эмне?
Мекен – биздин туулуп өскөн жерибиз.
  1. Мекениң кайда?
Өзбекстан.
        Балдарыбыздын сабагы окуу.
        Биздин ураан: Мыкты билим берүү биздин милдетибиз.
        Максатпы?z: Мекенге татыктуу бала болуу.
    -Мугалим: Урматтуу балдар, биз И.А.Каримовдун «Жогорку шыктануу – жеңилбес күч» чыгармасы менен таанышып келдик. Биз көбүнчө руханият, анын мааниси, жашообуздагы орду жана мааниси жөнүндө көп сүйлөшөбүз. Бирок эмнегедир көпчүлүк учурда “Маниавият деген эмне?” деген суроого так жана так жооп берүү кыйынга турат.
«Руханият» сөзү араб тилиндеги «мана» этишинен алынып, «мааниси» жана «мааниси» дегенди билдирет. Руханият – адамды руханий жактан тазаланууга, руханий өсүүгө, адамдын ички дүйнөсүнө, бекем эркине, бүтүндөй ыйманына чакырган күч.
Азыр сени менен бирге  «Сырдуу сандар оюну"  кел ойнойлу Ал үчүн мен силерди 3 топко бөлүп, жаз гүлдөрүнүн аттары менен «Бойчечак», «Күлгүн», «Лолакызгалдок» деп атайм. Ар бир топко сандарды айтам. Бул цифралардын биз үчүн кандай тарыхый мааниси бар экенин айтып берсеңиз.
Милдеттүү маалымат:
  1. Тема боюнча суроо
  2. Биргелешип баяндоо көнүгүүсүн колдонуу аркылуу суралат.
Бул үчүн окуучулар окуяны көрсөтүлгөн бөлүгүнө чейин экспрессиялуу окуп, оозеки баяндама жасашат.
  1. Ыкчам топ оюну өткөрүлөт (Талкууланган теманын негизинде «Акыл» дарагына суроолор илинет.
1. Ата-энени сыйлоо жөнүндө кайсы чыгармада жазылган? (түштө)
  1. "Түнкү түндүн" автору ким? (Кайковус)
  2. «Кабуснома» кайсы кылымда жазылган? (11-кылымда)
4. Бир адам Расулуллахтан: - Мен кимге жакшылык кыла алам? 4-жолу сурашканда Расулуллах кандай жооп берди? (Атаңа жана башка жакын туугандарыңа жооп беришти.)
5. Макалды улантыңыз. Асмандагы энелер... (анын таман астында.)
6. Томарис деген ким? (Массагеттердин ханышасы жана Персия падышасы.)
  1. Баланы башка ата-эненин көзөмөлүндө тарбиялоо (Асранди)
  2. Баланын ата-энесинин алдындагы милдеттери кайсы мыйзамда көрсөтүлгөн (Оз. Рес.конс. 64-берене)
  3. Бойчечак тобу ата-эне жөнүндө накыл сөздөрдү, макал-лакаптарды айтышат.
Топ оюнунун уландысы     Кызгылт топко таратма материалдар таратылат.
  1. Сиздин ата-энеңиз...(сиздин өлкөңүз)
  2. Ата менен бала бир... (бакча)
 Бири ... (гүл), бири Багбан
3. Бала сүйүктүү, адеби жакшы ... (жаным)
  1. Аталардын сөзү, акылы... (көз.)
  2. Ата ыраазы, Аллах ыраазы.
  3. Асмандагы күн сыяктуу...
Тармактык технология  Лолакзгалдок тобуна тапшырылат.
1. Мугалим: - Экранда эмнени көрүп турасың?
Окуучулар: - Өзбекстандын картасы.
  1. Мугалим: Бул кооз, бейиштүү өлкө Өзбекстан.
Бейиш асманда болсо, астында Өзбекстан.
Бейиш жерде болсо, Өзбекстан анын үстүндө.
 - Биз кимбиз? Окуучулар: — Биздин улуу елкенун балдары.
 - Өлкөбүздүн улуулугу кайдан көрүнүп турат? Студент: - Бул өлкөдө төрөлгөн улуу муундарыбыздан көрүнүп турат. (Сүрөттөр экранда көрсөтүлөт )
Мугалим: Биздин муундардан кимдерди билесиң? - Муса аль Хоразми, Абу Али ибн Сина, Абу Райхан Беруни, Амир Темур, Мырза Улугбек, Захириддин Мухаммад Бабур.
 – Маегибизди аягына чыгарган инсан, калем менен кылычтын ээси, тарыхта Европада “Бабур”, чындыгында “Бабур”, б.а. (“Жолборс”) аты менен калган Амирдин төртүнчү мууну. Темурдун үй-бүлөсү, тагыраагы, чоң атабыз Амир Темур Биз Мироншахтын небереси болгон Анжиян өкүмдары Умар Шейхтин уулу Шах Захириддин Мухаммад Бабур жөнүндө ойлонуп жатабыз.
Бабур чоң атасы Амир Темур сыяктуу улуу империяны курган. Бабурдун аркасы менен Индияны 300 жыл башкарган династиянын тамырында улуу эмирдин каны кайнап турган. Бабурдун чөбөрөсү Шах Жахан бардык өлкөлөрдүн жана доорлордун элине белек тартуулаган – Таж-Махал, сүйүктүү жубайынын элесине ак мрамордон жасалган кооз күмбөз. (Экранда дүйнөнүн жети керемети көрсөтүлөт.) Улуу бабурийлер, б.а. Тимурийлер искусствону, адабиятты жакшы көрүшкөн, алар да жакшы жаратышкан.Буга мисал катары Бабурдун өлбөс-өчпөс “Бабурнома” чыгармасын айтсак болот.. (Экранда көрсөтүлөт.) Өзбек адабиятынын өкүлдөрүнүн бири Пиримкул Кадыровдун «Жылдыздуу түндөр» романы жана бул «Авлодлар довани» романынын уландысы (экранда көрсөтүлөт.)  Бул Бабур жана анын уулу Хумаюн жөнүндө. Романдан үзүндү окуу китебинин 163-164-беттеринде берилген
  1. Жаңы темага өтүү
Бүгүнкү темабыз “Бабур жана Хумаюн” деп аталат.Темадан сиз Шах Бабур Мырзанын кандай сонун адамдык касиети болгонун биле аласыз.
                                        Бабур жана Хумаюн
      Бабур эр жүрөк, эпчил, күчтүү, өтө баамчыл, Анжиянды, өз мекенин, үй-бүлөсүн баалаган, балдарын сүйгөн, балдары үчүн жанын берүүгө даяр ата болгон.
       Күндөрдүн биринде Хумаюн ооруп, түнү бою эс-учун билбей жатты.
       Бул катуу ооруга ордо доктурлары даба таба алышпай, Хумаюндун апасы Мохимбегим өксүп ыйлады. Бабур кийлигишет. Кыйынчылыкта Бабурдан жардам алган эл азыр да андан кандайдыр бир чечим табат деп күтүшөт. Ал эми Бабур өзү алсыздыктын азабын тартты. Бабур үмүт менен карап турган элди аралап өтүп, Хумаюндун керебетине келди.
       - Хумаюн, жүрөгүм эзилип кетти. Жараткан ооруңду сенден алып, мага берсин... Гүлбаданбегимдин айтымында, Хумайундун абалы дал ошол күнү оңоло баштаган. Ал эми Бабур даамын жоготуп, жатып калды.
Сөздүк иш: Хумаюн - Башкаруучу - Алахлаб -
                     Эвара- Чевара- Бетоб-
  1. 1. Суроо-жооп оюну.
Тест суроолору
1. Бабур менен Хумаюн повестинин автору ким?
  1. Хабиб Рахмат б) Сафо Очил г) Пиримкул Кадыров
   2. Бабурдун мекенин аныктаңыз.
  1. а) Самарканд б) Афганистан г) Андижан
3. Бабурдун кайсы баласы ооруп калды?
  1. а) Акбар шах б) Хумаюн г) Мохимбегим
4. Бабурдун атасы берилген сапты көрсөт.
  1. а) Умар шейх б) Мироншах г) Шахжахан
  2. Индиядагы бабуриттер кайсы мавзолейди салышкан?
  3. а) Регистан б) Шахи Зинда в) Таж-Махал
  4. Бабурлар Индияны канча жыл башкарган?
а) 500 жыл б) 200 жыл г) 300 жыл
         мугалим -  Биз кимбиз? Студенттер  — Биздин улуу елкебуздун балдары.
Өлкөбүздүн улуулугу кайдан көрүнүп турат? - бул өлкөнүн кылымдар бою заманбап экенин көрсөткөн эстеликтерден (Экранда тарыхый эстеликтер көрсөтүлөт).
Бир мүнөт эс ​​алуу. Жумуш жөнүндө тез сөздөр
1. Дарактын жалбырагы менен сулуумун,... (адам эмгеги менен)
  1. Адал эмгек жакшы адат...
  2. Булак дарыянын суусун ташыйт,... (Эмгек адамдын баркын көтөрөт)
                                    Ойлон жана тап
Төмөнкү тарифтер кайсы мезгилге тиешелүү?
  1. Дов толуп бак-дарактар, дарактын жалбырактары алтын
Шамал учурган жемиштер көп
Көчөлөр жарык, талааларды карагыла
Жылдыздар жаркырап ак гүл талаасы
Таң нуруна жуунуп,
Күлүп, кичинекей бала
Кол чабуулар менен көмүлгөн.
  "Батырма" Окуучулар бул сүрөттөрдөн кесиптерди таап, баш катырмадагы негизги сөздү аныкташат. деген сөз (этап) деген сөздөн келип чыккан.
                         Rasсом
                       Шартaрош
                         MuhЮшка
                  Бакчаn
                         Катууaдгор
Студенттер тарабынан «Жаш актер» спектакли коюлат.
Мугалим: Азыр сен экөөбүз технологиялык прогресстин доорунда жашап жатабыз.Биздин жетишкендиктерибизди компьютерсиз элестете албайбыз. Жашообузга интернет сөздөр кирди. Ошондуктан мен аны туура колдонууну жактайм. Ар дайым ата-энеңдин насаатын аткарып, эң сонун сапаттарың менен баарына үлгү бол. Жаштайынан өнөрдү үйрөнүүгө, үйрөнүүгө дайым даяр бол. Биздин даанышман элибизде ушундай насаат макал бар.
Убактың кетти, акчаң кетти. (У. Рахматуллаевдин ыры жаңырат)
   Активдүү студенттерге дем берилет.
  1. Үй иш: 1. (Жазуу үчүн) Сөздүктөгү сөздөргө сүйлөмдөрдү жазыңыз
               2. Окуяны окуп, оозеки айтып берүүгө даярдан.
 ТАШКЕНТ ШААРЫ
ШЕЙХАНТОХУР РАЙОНУНУН №59 ДИУМУ
ПРОГРАММА БИЛИМ МУГАЛИМИ
КАРИМОВА САНОБАРНИНГ
2017-ОКУУ ЖЫЛЫНДА ОКУУ ИЛИМИНДЕ
«БАБУР ЖАНА ХУМАЮН» ТЕМАДА
ЖАЗУУЧУ АЧЫК САБАК ДОЛБООРУ

Комментарий калтыруу