А жана О тыбыштары боюнча 2-класстын планы

ДОСТОР МЕНЕН АКЫСЫЗ:

А жана О үндүү тыбыштар 2-класска кирет
 
Сабактын максаты:
билим берүү: окуучуларды үндүү тыбыштарды айырмалоого жана «а», «о» үндүүлөрдүн сөздөгү ордун билүүгө үйрөтүү;
билим берүү: окуучулар арасында достук чөйрөнү түзүү, жол эрежелерин сактоо зарылдыгын үйрөтүү;
иштеп чыгуучу: окуучулардын оозеки жана жазуу кептерин өнүктүрүү, тез ой жүгүртүү жөндөмдөрүн өнүктүрүү.
Сабактын түрү: салттуу эмес, саякат сабагы.
Сабактын методдору: суроо-жооп, активдештирүү ыкмалары.
Сабак бөлмөсү: окуу китеби; автобустардын макети, слайддар, билеттин үлгүлөрү, жол белгилеринин макети, көрсөтмө куралдар жана магниттик такта.
Дисциплиналар аралык байланыш: окуу, бизди курчап турган дүйнө, жол кыймылы.
Албетте
  1. Уюштуруу бөлүгү.
  2. А) саламдашуу.
  3. В) катышууну аныктоо.
  4. D) кыска суроо-жооп мүнөтүн өткөрүңүз.
(Кандай сабак экени аныкталып, эне тилибизге жана «Дени сак бала жылына» арналган ырлар айтылат).
  1. Жарыялангансуроо жана теманы бекемдөө.
(Окуучулардын жоопторунан өткөн сабакта «Үндүү тыбыштар жана тамгалар» темасы өткөнү аныкталды. Үй тапшырмасы текшерилип, дептерлер алмаштырылат).
Мугалим: - Балдар, бүгүнкү сабакта биз эки топко бөлүнүп, силер менен Кашкадарыя облусунун борбордук шаары Карши шаарына саякат уюштурабыз. Бизди жакындатууга Өзбекстанда жасалган «УзОтоёл» автобусу жардам берет. (Слайддарда «УзОтоёл» автобусу көрсөтүлөт).
Билесиздер, балдар, Карши шаары көп кабаттуу үйлөр, кең көчөлөр, ыңгайлуу тейлөө пункттары менен күндөн-күнгө көркүнө чыгып баратат. Күн сайын жаңы нерсени көрүү кубанычтуу. Эгер сиз да бул сулуулуктан ырахат алгыңыз келсе, биз менен саякатка барыңыз. Бизде болгону тапшырмалар бар. Саякат сабагыбызда алар менен таанышып, эки топко бөлүүгө аракет кылабыз. (Шарттары слайд аркылуу билдирилет же кагазга жазылып, доскага илинет).
1-шарт. Топтор менен тааныштыруу.
2-шарт. Кластер түзүп, суроолорго жооп бериңиз.
3-шарт. Хуснихат мүнөттөрү.
4-шарт. "Эсиңде болсун" көнүгүү.
5-шарт. Эстутум көнүгүү.
6-шарт. Сөз түзүү оюну.
Мугалим: - 1-топ - "А" тайпасы, 2-топ - "О" тайпасы. Мен сени кызыл («3»), сары («4»), жашыл («5») түстөгү «Ёлчырактын» карточкалары менен баалайм.
1-шарт. Топтор өздөрүн тааныштырат.
"TO" топ:
Мен "А" тайпасынын лидеримин -
Команда менен таанышыңыз.
Алфавиттин биринчи тамгасы "А"
Бул ар бир адам менен башталат.
Аю "А" менен башталат,
Бал "А" тамгасынан башталат.
Мен ата-энем мененмин
Мекен мени менен толтура.
Баш сөз жана орто,
Сөздүн аягын кооздойм.
Эртең ал ыр жазып жатат
Шайман баарынан мурда.
"O" топ:
Мен "О" тобунун лидеримин
Сага ар бир көз ирмем жардам берет.
"О" тамгасы жерге айланат
Аныктама ачык эле көрүнүп турат.
Олим, Отабек, Ориф,
Ай да мени менен жазат.
Мен алыскы асмандамын
Мени менен кооз дүйнө.
Алма, алча, кара өрүк,
Менсиз жаза албасыңды бил.
Акылдуу, акылдуу бала,
Кыялсыз калбасыңды бил.
2-шарт.
Мугалим: - Урматтуу окуучулар, автобуска түшүү үчүн алдын ала таратылган билеттерге бир гана муунду жазып, анан күндүн нуру түрүндө коюу керек. (Мугалим 
2-шартты жарыялоодон мурун студенттерге магниттик кагаздарды билет катары берет).
Шарт аткарылганда, тактада төмөнкү көрүнүш пайда болот:
(Сөздөр текшерилип, топтор колдоого алынат).
Мугалим: - Үндүү менен үнсүздү кантип айырмалайбыз?
- Өзбек тилинде канча үндүү жана канча тамга бар?
(Биринчи суроого А тобу жооп берет, экинчи суроого О тобу жооп берет).
Бир мүнөт эс ​​алуу.
«Саякатчы» поэмасы жаңсоолор менен айтылат. (Слайдда «Светофор» сүрөтү көрсөтүлөт).
Үч түрдүү түстөгү саякатчы,
Кызыл, сары, жашыл, бирок
Эгер ээрчибесең,
Билесиңби, бул баш аламандык.
Кызыл жарык күйгөндө токтоп,
Сары күйсө абайла,
Жашыл болгондо жол ачык,
Бирок оң жана сол жагыңа кара.
  1. Жаңы тема боюнча билдирүү.
Мугалим: - Кана, балдар, Каршыга да жеттик. 1- аялдама - «Husnixat » ал станция деп аталат.
3-шарт ага ылайык каллиграфияда “А а” жана “О о” тамгаларын жазсаңыз, вокзалдан түшүп, шаарды көрө аласыз. (Мугалим доскага тамгаларды орфографияга ылайык жазат. Тамгаларды кооз жазган окуучулар жазуу эрежелерин сактоого чакырылат).
Мугалим: - Кийинки аялдама "Эсте" алар деп аташат. Станцияга жетүү үчүн окуу китебиңиздеги 19-көнүгүүлөрдү аткарышыңыз керек.
(Эки топ кезектешип сөздөрдү окуп, анан окуу китептерин жаап, өзгөчөлөнгөн сөздөрдү жаттап, «а» тамгасынын астын сызышат. «А» тамгасы дайыма муундун ичинде жазыла турганын баса белгилейт.
Мекен, машина, баалоо, жооп, тапшырма.
Бир мүнөт эс ​​алуу.
Мугалим: — Кийинки аялдама. "Эс тутум көнүгүү" бекати. 5-шарт жолдо көргөн каармандардын үлгүлөрүн көрсөтүп, алар кандай каарман экенин, бул сөздөрдө канча «а» жана «о» тамгалары бар экенин айтып беришиң керек. (Слайдда жол белгилери көрсөтүлөт).
Мугалим “кесилиш”, “айланма”, “тротуар”, “жол бергиле, балдар”, “жөө жүргүнчүлөргө тыюу салынган”, “транспорттун кирүүсүнө тыюу салынган” сыяктуу белгилерди көрсөткөндө окуучулар оозеки түрдө.
(Бир нече каармандын мазмунун айтып берген топ колдоого алынат).
  1. Жаңы теманы бекемдеңиз.
Мугалим: - Кийинки "муундардын жамгыр » станцияда 6-шарт боюнча «Сөз түзүү » көнүгүү жүргүзүлөт. Андайда тез, так, муундардан сөз көп болгон топ демделет. 1-топтун окуучулары "а" тамгасы бар муундардан бир сөздү доскага, 2-топтун окуучулары "о" тамгасы бар муундардан бир сөздү жазып, орфографияга ылайыктап жазышат.
(«А» тобу: мектеп, кант, күрөң, барра, карра;
"О" тобу: каптал, саман, акылман, ден соолук, асман).
Мугалим: - Ошентип, балдар, силер сөздө “а” жана “о” үндүү тыбыштарынын колдонулуш ордун үйрөндүңөр.
(Мугалим кыскача түшүндүрүп, теманы бекемдейт).
  1. Сабактын бүтүшү.
Мугалим: — Карагылачы, балдар, акыркысы.Кыскача маалымат » станцияга да жеттик.
(Эки топтун чогулткан кызыктыруучу карточкалары саналып, упайлары жарыяланып, жеңүүчү топ аныкталат. Сабакка активдүү катышкандыгына жараша ар бир окуучу жекече кубатталат. Окуучулардан саякат сабагынан алган таасирлери суралат).
  1. Үй иш. 21-көнүгүүдө чекиттердин ордуна түшүрүлгөн үндүүлөрдү коюп, сөздөрдү жазыңыз.
Розахон ЮСУПОВА,
Кашкадеря областынын Касан районундагы 12-мектептин башталгыч класс мугалими.

Комментарий калтыруу