Биология боюнча ийримдер. Конспект жана план

ДОСТОР МЕНЕН АКЫСЫЗ:

Шарипова Баронин, Окдарё районыныц халк магарыф болуминиц янындакы 2-нжи умумы билим берйэн орта мекдебиц биология мугаллымы.
"Yosh BIOLOG" ийриминин документтеринин көлөмү
Шарипова Баронин, Окдарё районыныц халк магарыф болуминиц янындакы 2-нжи умумы билим берйэн орта мекдебиц биология мугаллымы.
«Жаш биолог» ийриминин планы
T/R
 Тренингдин предмети.
Соати
Өткөрүлгөн күн
1.
Биология илими, изилдөө объектилери Биология илимдеринин системасы.
2
2.
Биология илимине байланыштуу табышмактар ​​менен иштөө
2
3.
Ботаника жөнүндө. Өзбекстанда ботаника илиминин өнүгүү тарыхы
2
4.
Өсүмдүктөрдүн жашоо формалары
2
5.
Күзүндө өсүмдүктөрдүн жашоосундагы өзгөрүүлөр
2
6.
Үйрөнгөн билим боюнча тесттерди чыгаруу жана аларды талдоо
2
7.
Клетка жана анын органеллдери. Кездеме жана анын түрлөрү.
2
8.
Клеткадагы жашоо процесстери. Дем алуу
2
9.
Тамыр түрлөрү жана системалары.Тамыр мөмөлөрү.
2
10.
Бүчүр, сабак, бутак.Сабактын туурасы жана бийиктиги боюнча өсүшү
2
11.
Сабактын ичиндеги азык заттардын кыймылы.Сабактын ички түзүлүшү.
2
12.
Формасы өзгөргөн жер астындагы сабактар ​​Түйүн.Тамыр. Пияз башы
2
13.
Жалбырактардын ички жана тышкы түзүлүшү
2
14.
Бутактагы жалбырактардын тизилиши Жөнөкөй жана татаал бурчтар
2
15.
Фотосинтез. Жалбырактын дем алуусу жана суунун бууланышы
2
16.
Өсүмдүктөрдү вегетативдик жол менен көбөйтүү
2
17.
Гүлдүн түзүлүшү. Гүлдөрдүн түрдүүлүгү
2
18.
Гүлдөр жана алардын түрлөрү.
2
19.
Гүлдөрдүн чаңдалышы. Уруктандыруу
2
20.
Алган билимдин негизинде тест жүргүзүү жана аны талдоо
2
21.
Мөмө-жемиштердин түрлөрү.Мөмөлөрдүн жаратылыштагы мааниси
2
22.
Урук Уруктун курамы.Уруктун дем алуусу.
2
23.
Уруктардын өнүп чыгышы Шишик
2
24.
Өсүмдүктөрдүн систематикасы.
2
25.
Бактериялардын түзүлүшү, түрлөрү, мааниси
2
26.
Оору козгогуч бактериялар
2
27
Козу карындардын түзүлүшү.Көгүлтүр козу карындар.Ачыткы козу карындар
2
28.
Калпак козу карындар Мите козу карындар
2
29.
Эңилчектердин түзүлүшү жана мааниси
2
30.
Бир клеткалуу, көп клеткалуу жана деңиз балырлары.
2
31.
Тест жүргүзүү жана аны талдоо
2
32.
Мосстардын тирүү жашоосу
2
33.
Талаа чабыгы, чөбү жана суусу
2
34.
Арча, карагай.
2
35.
Жабык өсүмдүктөр.
2
36.
Бир жана эки үлүштүү өсүмдүктөрдүн класстары
2
Тема: Биология илиминин окуу объектилери Биология илимдеринин системасы.
Сабактын максаты:Биология илимин, аны изилдөө ыкмаларын жана биология илимдеринин системасын үйрөнүү Ботаника, зоология, анатомия, физиология, экология, цитология жана башка биологиялык илимдердин системаларын изилдөө.
Сабактын кыскача мазмуну:Биология деген сөз "bios" - жашоо, "logos" - илим дегенди билдирет. Биология жер бетиндеги бардык тирүү организмдерди, алардын түзүлүшүн, жашоо образын, жашоо процесстерин ж.б. Тирүү организмдерди төрт чоң топко бөлүүгө болот. 1. Бактериялар. 2. козу карындар. 3. Өсүмдүктөр 4. Жаныбарлар Биология илими өтө чоң илим жана бир нече илимдер системасынан турат.Булар төмөндөгүлөр:
Ботаника-өсүмдүктөрдү изилдеген илим.
микробиология- микроорганизмдерди изилдөөчү илим
микология-Грибок илими
Зоология -жаныбарларды изилдөөчү илим
Цитология- клетканы жана анын бөлүктөрүн изилдейт
Анатомия-организмдердин ички түзүлүшүн изилдейт
Физиология- организмдердеги жашоо процесстерин изилдейт
Морфология-организмдердин тышкы түзүлүшүн изилдейт
экология- организмдердин таралышын изилдейт
Ихтиология-балыктарды азыктандырат
Бриология-балырларды жана башкаларды изилдейт.Биологиянын изилдөө объектиси болуп бардык тирүү организмдер саналат.Алар жер бетинин бардык жерлеринде бир нече километр тереңдиктеги аба кабыкчасында да, бир нече метр тереңдиктеги суунун тереңдигинде да, чөкмө катмарлардын бир нече катмарынын ортосунда да жашайт. мөңгүлөрдөн же ысык чөлдөрдөн да кездешет. Ошол эле учурда, алардын өлчөмү ар кандай болот. Алардын арасында көзгө көрүнбөгөн микроорганизмдер жана өтө чоң өсүмдүктөр жана бир нече тонна жаныбарлар бар. Алардын баары ар кандай жолдор менен жашаган чөйрөсүнө ылайыкташкан. Биология илимдеринин системасы ички жана тышкы түзүлүшү менен бирге аларда болуп жаткан тиричилик процесстерин, алардын жашоо чөйрөсүнө ар кандай ыңгайлашуу белгилерин да изилдейт.Азыркы учурда биология илиминин алдында турган маанилүү милдеттердин бири – эффективдүү адамзаттын бакубат келечегин камсыз кылуу учун бардык тируу организмдерди пайдалануу. Адамзатты ар кандай оорулардан коргоо.Күмкүн болгон азык-түлүк тартыштыгын алдын алуу.Кызыктуу биология сабактарына кош келиңиздер!
Үй тапшырма берүү: Теманы үйрөнүү Биология боюнча кызыктуу маалыматтарды табуу.
Темасы: Биологияга байланыштуу табышмактар ​​менен иштөө.
Сабактын максаты: Биология табышмактары менен иштөө аркылуу окуучулардын илимге болгон кызыгуусун арттыруу.
Сабактын кыскача мазмуну: 1. Апамдын кийими - менин башым,
Мен баламдан семирдим. (пахта)
  1. Анын бирден ашык көзү бар,
Анын алмадай жүзү бар. (картошка)
  1. Кокондой,
Ичи алтындай. (арахис)
  1. Суунун түбүндө бир тамчы бар эле,
Ал кандай тирүү жан экенин билиңиз. (Амеба)
5. Чөп түстүү эргежээл көз,
Анын жылмаюусу бар, көзү бар. (Жашыл эвглена)
  1. Сууга чөп салабыз,
Ошол суудан бир тамчы алдык.
Андагы тирүү жанды көрүп,
Баарыбыз таң калдык. (Бут кийим)
  1. Бир азга он кызматчы,
Ага кандай олжо керек? (Гидра)
8. Кол чатыр сымал дене,
Тийип кетсең ыйлайт. (Медуза)
  1. Сен билгендей,
Башы жакшы. (Кумурска)
  1. Акча эмес, тыйын бар.
Анын канаттары бар, уча албайт. (Балык)
  1. Башында бака бар - бака,
Убакыт токтобойт. (бака)
  1. Узун, узун из калды
Дис көйнөкчөн ким өтүп кетти. (Жылан)
  1. Мен сойлоп бараткан таш көрдүм,
Таштан чыккан башты көрдүм. (Ташбака)
Үйгө тапшырма: Биология боюнча табышмактарды кайра табуу.
Тема: Ботаника жөнүндө. Өзбекстанда ботаника илиминин өнүгүү тарыхы
Сабактын максаты:Ботаника илиминин максатын жана милдеттерин, өнүгүү тарыхын үйрөнүү.
Сабактын кыскача мазмуну:
«Ботаника» грек тилинен которгондо «ботан» – жашыл, чөп, өсүмдүк дегенди билдирет. Бул илим өсүмдүктөрдүн сырткы көрүнүшүн, жашоосун, тышкы түзүлүшүн, өнүгүшүн, таралышын, жаратылыш менен байланышын, сарамжалдуу пайдалануусун жана коргоо ыкмаларын изилдейт. Өзбекстанда табигый шартта өсүүчү бийик өсүмдүктөрдүн 4500, Орто Азияда 8000, жер бетинде 500000ден ашуун түрү бар экени аныкталган. Алардан тамак-аш, кийим-кече, курулуш материалдары, тиричилик буюмдары жана башка нерселер жасалат.
Орто Азияда табигый өсүмдүктөр көптөн бери изилденип келет. Абу Райхан Берунинин медицинага арналган китептеринде «Китаб ас-Сайдана фит-тибб», Абу Али ибн Синанын «Медицина мыйзамдары», «Китаб уш-шифа», Махмуд Кашгаринин «Девони лугъатит түрк» китептери бар. өсүмдүктөр жөнүндө маалымат болуп саналат. Өзбекстандын табигый өсүмдүктөрүн комплекстүү изилдөө боюнча РФАнын Ботаника институтунун кызматкерлери теориялык жана практикалык мааниге ээ илимий изилдөөлөрдү жүргүзүп, алардын натыйжаларын чагылдырган көп томдук эмгектерди басып чыгарышты Коровин, Гранитов, Русанов, профессорлор Орифхонова, Сахобиддинов, Пратов жана башкалар илимий изилдөөлөр менен бирге окуу китептерин жана башка эмгектерди жазуу менен салым кошууда. Өзбекстанда жок болуп кетүү коркунучунда турган өсүмдүктөрдүн түрлөрү Өзбекстан Республикасынын «Кызыл китебине» киргизилген.
Үй тапшырмасы: Теманы окуп үйрөнүү, предмет боюнча кошумча маалымат табуу.
    Тема: Өсүмдүктөрдүн жашоо формалары.
Сабактын максаты: Бак-дарактар, бадалдар, жарым бадалдар, көп жылдык чөптөр, эки жылдык чөптөр, бир жылдык чөптөр, алардын жашоо шарты жана өзгөчөлүктөрүн үйрөнүү.
Сабактын кыскача мазмуну:
Бак-дарактар ​​жыгач сымалдуу, тамыры күчтүү, бутактары кең, бийик көп жылдык чөптөр. М: Алма, шабдалы, жаңгак, карагай, терек, карагай ж.б. Африкада өсүүчү баобаб дарагы 4000-5000 жыл, арча, кипарис 1000 жыл, жасалма каштан 2000 жыл, клен 800 жыл жана башкалар жашайт.
Бадалдар – бийиктиги 2-3 мден ашпаган, бир же бир нече сабагы бар, жыгач сымалдуу, бутактуу көп жылдык өсүмдүктөр. Буга мисал катары тоонун боорлорунда кеңири таралган иргай, женьшень, наматак, зирк, бадам, үч жалбырактуу беде, анар, лимон, карараб, лигструм, настарин сыяктуу өсүмдүктөрдү айтсак болот.
Яримбутага изен, кейреук, терескен, сарсазан жана шувок кирет.
Көп жылдык чөптөргө беде, ажрик, гумай, сачратчы, пияз пияз, кикикот, саллагул, какиот, таттуу мөмө, илок, жоогазын, камыш, андыз, жалбыз, говрак, гулсафсар сыяктуу өсүмдүктөр кирет.
Эки жылдык чөптөр - буларга кызылча, сабиз, шалкан, уй куйругу жана башкалар кирет.
Бир жылдык чөптөрдөн пахта, буудай, арпа, зыгыр, жержаңгак, мискей, буурчак, күрүч, помидор, калемпир, коон, дарбыз, райхан жана башкалар бар.
 Ошентип, гүлдүү өсүмдүктөр жашоо формалары боюнча бак-дарактар, бадалдар, жарым бадалдар, көп жылдык, эки жылдык жана бир жылдык чөптөрдөн турат.
Үйгө тапшырма: Теманы изилдөө Биология боюнча кызыктуу маалыматтарды табуу.
Тема: Күз мезгилиндеги өсүмдүктөрдүн жашоосундагы өзгөрүүлөр
Сабактын максаты: Күзүндө өсүмдүктөрдүн өзгөрүшүн үйрөнүү
Сабактын кыскача мазмуну:
Күз - көп түшүм бышкан мезгил. Окумуштуулардын эсеби боюнча, күзгү күн менен түндүн теңелиши 23-сентябрга туура келет. Күздүн келиши менен күндөр акырындап салкындай баштайт.
Бардык өсүмдүктөрдү карап күздүн келгенин билүү мүмкүн эмес, анткени кээ бир гүлдүү өсүмдүктөр күз айларында да гүлдөйт. Мисалы: жапайы өсүмдүктөрдөн зубтурум, кокиот, сачарткы, койпечак; Маданий өсүмдүктөрдүн ичинен роза, хризантема, картошка гүлү ж.
Күзүндө өсүмдүктөрдө пайда болгон маанилүү биологиялык өзгөрүүлөрдүн бири хазонизация болуп саналат. Кээ бир өсүмдүктөрдө гүлдөө суукка чейин башталат. Кээ бир бак-дарактардын жалбырактары күздүн келиши менен, кээ бирлеринин жалбырактары биринчи сууктан кийин түшө баштайт. Мисалы, арча, клен, бадам, терек, атаксия, тикенек, айланттын жалбырактары өтө эрте түшөт.
Күздүн келиши менен күндөр кыскарып, күндөн жерге келген жарык жана температура азаят. Жарыктын жана температуранын жетишсиздигинен клеткада олуттуу физиологиялык процесстер пайда болот. Натыйжада жалбырактарга жашыл түс берген хлоропласттар бузулуп, хромопласттарга айланат жана клеткаларда боёгуч заттар топтолуп, жашыл жалбырактар ​​акырындык менен сары, сары-кызыл, күрөң-кызыл түскө айланат. Күзүндө көптөгөн жапайы жана маданий өсүмдүктөрдүн мөмөлөрү бышат. Бирок алардын арасында мөмөлөрүнүн негизги бөлүгү бышып, жүзүм сабагы сымал гүлдөрү учу менен ачылуучу өсүмдүктөр да көп.
Күздүн келиши менен күндөр кыскарып, күндүн нуру, температура төмөндөйт. Жарык жана температура төмөндөгөндө клеткаларда олуттуу физиологиялык процесстер жүрүп, натыйжада жалбырактарда жашыл түс берген хлоропласттар бузулуп, хромопласттарга айланат жана клеткаларда боёкчу заттар чогулуп, жашыл жалбырактар ​​акырындап саргайат.
Үйгө тапшырма: Теманы изилдөө Биология боюнча кызыктуу маалыматтарды табуу
Тема: Клетка жана анын органоиддери. Кездеме жана анын түрлөрү.
Сабактын максаты: клетка, анын структурасы.Ткандарды жана алардын түрлөрүн, алардын функцияларын изилдөө.
Сабактын кыскача мазмуну:
Жаратылыштагы жандыктардын эң негизги жалпы өзгөчөлүктөрүнүн бири – бул алардын клеткалардан турушу.
Клетканын түзүлүшүн изилдеп, ал жөнүндө толук маалымат берүүчү илим цитология (грек тилинен «cytos» - клетка, logos - окутуу) деп аталат.
Клетка кабыгы тунук жана күчтүү болуп калат. Була ага күч берет. Клетка мембранасы тирүү бөлүгүн сыртынан курчап турат.
Цитоплазма клетканын негизги компоненти болуп саналат. Бул түссүз, тунук, суюк же былжырлуу, тынымсыз кыймылда турган ийкемдүү зат.
Ядро дээрлик клетканын ортосунда жайгашкан эң маанилүү компонент. Ал клетканын бөлүнүшүндө негизги ролду ойнойт.
Пластиддер клетканын негизги тирүү бөлүктөрүнүн бири болуп саналат. Козу карындарда, бактерияларда, былжырларда жана көк-жашыл балырларда пластиддер болбойт. Пластиддердин үч түрү бар: лейкопласттар, хромопласттар, хлоропласттар. Кийинки 2 катмарда өсүмдүктөргө (жалбырак, сабак, гүл, мөмө) түс берет.
Вакуоль-цитоплазмадагы шире менен толтурулган боштук. Ал ар кандай формада болот.Клетка ширесинде 70-95% суу жана көптөгөн эриген минералдар жана белок, май, шейкер сыяктуу органикалык заттар бар. Бул ширенин курамы боюнча мөмө-жемиштердин даамы таттуу, кычкыл, ачуу болот.
Келип чыгышы окшош жана белгилүү бир милдетти аткарган клеткалардын жыйындысы ткань деп аталат.Өсүмдүктөрдүн түзүүчү, каптоочу, негизги, бөлүүчү, топтоочу, өткөрүүчү ткандары бар.
Үйгө тапшырма: Теманы изилдөө. Биология боюнча кызыктуу маалыматтарды таба аласыз.
Тема: Үйрөнгөн билим боюнча тесттерди чыгаруу жана аларды талдоо
Сабактын максаты:Үйрөнгөн билимди көзөмөлдөө жана оңдоо.
Сабактын жүрүшү. Тест суроолору.
1. Ботаника деген сөздүн мааниси кандай? А) чөп, жашыл Б) жер шары В) жаратылышты изилдөө Г) аба Б
2. Мөмөсү ондогон жылдар бою бышып, салмагы 10 кг чейин жеткен жаңгак кайда өсөт? А) Канар аралдары Б) Сейшел аралдары В) Орто Азия Г) Канада
3. Жапайы тоют өсүмдүктөрүн аныктоо.
А) силен, илок, кейреук Б) беда, гумой, ажрик В) тумчагул, шура, саллагул Г) А,Б, С.
4. Өзбекстандын «Кызыл китебине» кирген өсүмдүктөрдү белгиле.
А) итузум, салам алейкум, жалбыз Б) роза, хризантема, чиве В) жоогазын, ширач, саллагул Г) А, В
5. Орто Азияда гүлдүү өсүмдүктөрдүн канча түрү кездешет?
А) 1000 В) 2000 С) 3000 Г) 4000
6. Өзбекстанда гүлдүү өсүмдүктөрдүн канча түрү кездешет?
А) 10000 В) 8000 С) 6000 Г) 4000
7. Гүлдүү өсүмдүктөрдүн органдарын санагыла. А) гүл, урук, мөмө Б) тамыр, тамыр, түйүн
В) сабак, бутак, жалбырак, бүчүр Г) тамыр, сабак, жалбырак, гүл, мөмө
8. Күчтүү тамыры, бир жоон сабагы жана жазы бутактары бар көп жылдык өсүмдүктөр өсүмдүктөрдүн жашоо формаларына кирет. А) дарак Б) бадалдуу В) көп жылдык чөп Г) бир жылдык чөп
9. Маданий бадалдарды белгиле. 1.
А) 1,2,3, 4, 5, Б) 6, 1, 3 В) 5, 7, 2, 4 Г) 6, 8, XNUMX, XNUMX
10. Өзбекстандагы эң узун дарак. А) тал Б) клен В) мирзатерак Г) наматак
11. Эки жылдык чөптөрдү аныктаңыз. 1. шалкан, 2. шалкан 3. алма 4. помидор 5. чамгыр 6. jag`-jag` 7. чамгыр
  1. А) 1, 3, 5, 7 Б) 1,2,3,4 В) 2,4,6, 7 Г) 1, 2, 5, 7
12. Өсүмдүктүн жер үстүндөгү бөлүгү кышында куурап, жер астындагы бөлүгү өсө берген өсүмдүктөрдү аныктаңыз.
А) Шалкан, чамгыр Б) Ги, юльг В) жалбыз, гуамо Г) помидор бадыраң
13. Дарактарды белгиле. 1. Алма 2. Анар 3. Клен 4. Терек 5. Терек 6. Изен 7. Тал 8. Тал
А) 1, 3, 5, 7 Б) 2, 4, 6, 8 В) 1, 2, 3, 4 Г) 5, 6, 7, 8
14. Жарым бадалдарды тандаңыз. 1. Алма 2. Анар 3. Клен 4. Наматак 5. Изен 6. Кейрек 7. Сарсазан
А) 1, 3, 5, Б) 2, 4, 6, В) 1, 2, 3, 4 Г) 5, 6, 7,
15. Помидор, бадыраң, картошка, ашкабак сыяктуу өсүмдүктөр кандай жашоо формасына мисал болот?
А) дарак Б) бадал В) эки жылдык чөп Г) бир жылдык чөп
16. Лупа объекттерди канча жолу чоңойто алат? А) 3-5 Б) 10-25 В) 1000 Г) 100000 XNUMX
17. Кышында кар астында да өсө берген өсүмдүктөрдү белгилеңиз. 1. туздуу суу 2. помидор
3. Буудай 4. Помидор 5. Пияз 6. Пахта А) 1.2 Б) 3,4 В) 5,6 Г) 2,5
18. Чоңойтуучу приборлорду белгилеңиз.
  1. А) телескоп, микроскоп Б) лупа, микроскоп В) штативдик лупа, кол лупа Г) Б жана В
19. Кеч күздө гүлдөгөн маданий өсүмдүктөрдү аныктаңыз.
А) хризантема, роза Б) мариголд, фиалка В) жоогазын, сары Г) баары.
  1. Жашыл пластик. А хромопласт) Б) хлоропласт В) лейкопласт Г) бардыгы
Үйгө тапшырма: Теманы үйрөнүү Биология боюнча кызыктуу маалыматтарды табуу
Тема: Клеткадагы жашоо процесстери. Дем алуу
Сабактын максаты: клетканын тиричилик активдүүлүгү, клетканын өсүшү жана бөлүнүшү жөнүндөгү билимдерди үйрөнүү.
Сабактын кыскача мазмуну: тирүү клеткалардын ичиндеги кыймылды байкоо үчүн Элодиа балырларынан жасалган препараттан көрүүгө болот. Цитоплазманын тынымсыз кыймылы анын клеткаларында даана көрүнүп турат.Клетка кабыгында тешиктер бар жана цитоплазманын кыймылында ошол тешиктер аркылуу бир клеткадан азык заттар жана кычкылтек экинчи клеткага өтөт.Ар бир өсүмдүк клеткасы дем алып, азыктанат. жашоо үчүн.бул процесс клеткаларда күндүн нурунун, суунун жана анда эриген түрдүү заттардын жана кычкылтектин таасири астында жүрөт. Клеткалардын эң маанилүү өзгөчөлүктөрүнүн бири – алардын чоңоюшу жана бөлүнүшү.Жаш клеткалар абдан кичинекей жана чоңойгон сайын чоңоюшат. Ар бир клетка белгилүү бир өлчөмдө өсөт деп айтуу керек. Клеткалардын кабыгы жашына жараша калыңдайт.Эски клеткаларда вакуоль цитоплазмага караганда көбүрөөк орун ээлейт. Убакыттын өтүшү менен эски клеткаларда цитоплазма жана ядро ​​толугу менен жоголуп, алардын орду суу же аба менен алмашат. Натыйжада алар өлүшөт. Клеткалар бөлүнүү жолу менен көбөйөт. Ошондой эле бардык клеткалар бөлүнбөй турганын айтуу керек. Өсүү чекитиндеги клеткалар гана бөлүнөт. Ядро клетканын бөлүнүшүндө чоң роль ойнойт. Клетка негизинен үч түрдүү жол менен бөлүнөт: амитоз, митоз жана мейоз. Бөлүнүүчү клеткаларда ядро ​​алгач чоңоюп, андан соң экиге бөлүнөт жана алар атайын кабыкча менен капталган. Бул мезгилде цитоплазмада да тосмо пайда болуп, эне клетканы эки жаш клеткага бөлөт.Клетка бөлүнгөндө андагы пластиддер да бирдей эки бөлүккө бөлүнүп жаш клеткаларга өтөт. Пайда болгон жаш клеткалар азыктын эсебинен өсүүсүн улантышат.Эне клетканын көлөмүнө жеткенде кайрадан жаш клеткаларга бөлүнүшөт.
Үйгө тапшырма: Теманы үйрөнүү Биология боюнча кызыктуу маалыматтарды табуу.
Тема: Тамыр түрлөрү жана системалары.Тамыр мөмөлөрү.
Сабактын максаты:Тамырды, анын түзүлүшүн, түрлөрүн жана системаларын изилдөө.
Сабактын кыскача мазмуну: Тамыр – өсүмдүктүн сабагын же сөңгөгүн жер менен байланыштырган, топуракта эриген суу менен азыктарды өзүнө сиңирип, өсүмдүктүн үстүнкү бөлүгүнө жеткирүүчү органы. Анын маанилүү өзгөчөлүгү жалбырак чыгарбайт. Тамырлар көбүнчө негизги, каптал жана кошумча тамырларга бөлүнөт. Негизги тамыр бадалдагы баштапкы тамырдын өсүшүнөн түзүлөт. Негизги тамыр бутактары менен каптал тамырларды түзөт. Бир өсүмдүктөгү негизги, каптал жана кошумча тамырлардын жыйындысы тамыр системасы (системасы) деп аталат. Тамыр системасынын түзүлүшү боюнча тамыр тамыр жана тамыр тамыр болуп бөлүнөт.
Эгерде бадалдагы негизги тамыр өнүгүү учурунда өсө берсе, андан жебе тамыр системасы пайда болот. Мындай ыңгайлашуу көпчүлүк эки үлүштүү өсүмдүктөргө мүнөздүү.
Октук тамыр системасы узун жана жоон, андан каптал тамырлары өсөт. Бул тамыр системасы эки үлүштүү өсүмдүктөргө мүнөздүү болуп, аны долоно, чөп, саксофон жана маданий өсүмдүктөрдүн мисалдарынан көрүүгө болот.
Popuk тамыр системасы бири-бирине окшош майда тамырлардын бир тутам турат. Негизги тамыры жакшы өнүкпөйт.Мындай тамырлар көбүнчө монокоттуктарда кездешет.
Сабактын жерге жакын же жерге тийген бөлүгүнөн өсүп чыккан тамырлар кошумча тамырларды түзөт. Буга жүгөрү, картошка, ажриг, кулпунай сыяктуу өсүмдүктөрдүн тамырлары мисал боло алат.Тамырлар аткарган кызматына жараша ар кандай формада болот. Мындай тамырлар метаморфизацияланган тамырлар деп аталат. Буга мисал катары кызыл кызылча, сабиз, редис, редиска, шалкан ж.б. Алар тамак-ашка колдонулгандыктан тамыр деп аталат.
Үйгө тапшырма: Теманы үйрөнүү Биология боюнча кызыктуу маалыматтарды табуу.
Тема: Бүчүр, сабак, бутак.Саңгактын туурасы жана бийиктиги боюнча өсүшү
Сабактын максаты:Уңгу жана анын түзүлүшүн, бүчүр жана анын түрлөрүн, бутактарынын түзүлүшүн жана түрлөрүн изилдөө
Сабактын жүрүшү: Птамыр өсүмдүктүн жер үстүндөгү бардык органдарын бириктирүүчү жана аларды тамыр менен байланыштырган борбордук таяныч органы.Бүчүр жана жалбырак чыгаруучу бир жылдык даракта жалбырактын кошулган жери муун, ал эми алардын ортосундагы бөлүгү деп аталат. эки жалбырак муун деп аталат. Жалбырактардын колтугуна бир же бир нече бүчүрлөр жайгашат.Бүчүр — негизги бутак. Вегетативдик бүчүр — өсүмдүктөрдүн алгачкы жалбырактуу бутагы.Ал эми генеративдик бүчүр — гүл жана эки гүл гүлдөрү.Бүчүрлөрү майда, чоң жана формасы боюнча ар түрдүү. , өрүк, алма ж.б майда бүчүрлөрү бар.Бүчүрлөрү бутактын аягында жайгашкан. учу бүчүрлөрү, ал эми алардын жанында жайгашкан бүчүрлөрү каптал бүчүрлөрү деп аталат.Ички сабагы жана жыш жайгашкан баштапкы жалбырактары көрүнүп турат.Окумуштуулардын айтымында, бүчүрлөр кышкы эс алуу мезгилинен өтсө жакшы өсөт.Жогорку бөлүгүндөгү клеткалар аш болумдуу заттарга бай болсо, ошончолук тез осот.Ошондуктан жазда кун нурунун таасири астында аба жылыганда осумдуктор тез осе баштайт. Жаздын келиши жана ширенин кыймылынын башталышы менен азыктар камбийге жана бардык органдарга жетет.Камбийдин клеткалары бөлүнө баштайт.Бөлүнүү ушинтип уланат. Бөлүнүү ушинтип уланып, сабагы кеңейет.
Үйгө тапшырма: Теманы үйрөнүү Биология боюнча кызыктуу маалыматтарды табуу.
Тема: Азык заттардын сабактагы кыймылы.Сабактын ички түзүлүшү.
Сабактын максаты: Азык заттардын, минералдык жана органикалык заттардын сабактагы кыймылын, сабактын ички түзүлүшүн изилдөө.
Албетте: Бардык жандыктар сыяктуу эле өсүмдүктөр да азык менен тирүү.Минерал туздары бар суу жыгач аркылуу тамырдан жалбырактарга өтөт.Азык заттар пульпадагы электен өткөргүч түтүктөр боюнча жылат.Ал өсүмдүктүн ар кайсы жеринде чогулат.Өсүмдүктө кант чогулат. кээ бир өсүмдүктөрдүн тамыры, мисалы, сабиз менен кызылчанын, ал эми башкаларынын мөмөлөрүндө жана уруктарында.Ал картошканын түбүндө крахмалга айланат.
Сабактын бети бир катмар клеткадан турган эпидермис менен капталган.Эпидермистин астында көп катмарлуу тирүү клеткалардан турган тери паренхимасы (негизги ткань) жатат.
Теринин астындагы катмар флоэма, анын ичинде камбий, камбийден кийин жыгач (ксилема), анын ортосунда өзөк болот.
Маңдайында жана эски бутактарында кабык катмары калың болот.Калын кабык ичиндеги тирүү клеткаларды кышкы сууктан, жайкы ысыктан жана ар кандай зыяндуу оорулардан сактайт.
Майлоо жипчелери кендир жана зыгыр сабактарында жакшы өнүккөн жана алардан жип, жип, кап, марли жасалат.Май булаларынын ортосунда тешик дубалдар менен бөлүнгөн узун, ичке түтүкчөлөр болот.Алар елек сымал деп аталат. түтүктөр.Жыгач катмары түрдүү формадагы жана өлчөмдөгү клеткалардан турат. Жыгачта узун түтүкчөлөр бар, алар аркылуу суу жана анда эриген туздар тамырдан өсүмдүктүн бардык органдарына тарайт.Бутактан бөлүнгөн кабыктын ички жылмакай, нымдуу жана жабышчаак бөлүгүндө клетка ширеси (цитоплазма) болот. Кабык жана жыгач арасында жаш, ичке клеткалар камбий катмарын түзөт.
Үйгө тапшырма: Теманы үйрөнүү Биология боюнча кызыктуу маалыматтарды табуу.
Тема: Формасы өзгөргөн жер астындагы сабактар ​​Түйүн. Пияз башы
Сабактын максаты: Жер астындагы бутактардын, түйүндөрдүн, тамырлардын, пияздардын формасын жана алардын түзүлүшүн изилдөө.
Албетте: Деформацияланган жер астындагы бутактар ​​маанилүү биологиялык баалуулукка ээ.. Деформацияланган жер астындагы бутактар ​​жер астында пайда болуп, аларда бутак сыяктуу бүчүрлөр пайда болот. Андай бутактарга пияз, түйүн, тамыр тамырлар кирет.Формасы өзгөргөн жер астындагы бутактары бар өсүмдүктөргө пияз, сарымсак пияз, анзур пияз, жоогазын, мариголд кирет.Топуракта пияз өстүрүүчү өсүмдүктөр пияздуу өсүмдүктөр деп аталат.Орто Азияда өзгөчө. Өзбекстандын тоолуу аймактарында жапайы пияздын көптөгөн түрлөрү өсөт.Ал эми өсүмдүктөргө гумой, карагай, камыш, жалбыз, түстүү капуста, мия тамыры кирет.кантка айланат.Алардын бүчүрлөрү ушул кант эритмеси менен азыктанып өсөт.
Ilсабактарында формасы өзгөргөн кошумча тамырлары, жалбырактары жана бутактары болот.Бул бутактардан ыңгайлуу шартта жаңы жер астындагы сабак өсөт.Бул калың тамырлуу көп жылдык чөп. Сабагы 50-150 см бийиктикте, жалбырактары карандаш сымал. Тамырдан жана уруктан көбөйөт.Тамыр тамыр өсүмдүктөрдүн вегетативдик көбөйүшүнө кызмат кылат.Тамыргада азык заттар көп чогулат.Ошондой эле тамырдын бутакка мүнөздүү кошумча тамырлары бар экенин айтуу керек, ал жерде формасы өзгөргөн. жалбырактары жана бүчүрлөрү болот.
Ошентип, жер астындагы бутактардын формасынын өзгөрүшүнөн түйүн, тамыр жана пияз башы пайда болот.
Үйгө тапшырма: Теманы үйрөнүү Биология боюнча кызыктуу маалыматтарды табуу.
Тема: Жалбырактардын ички жана тышкы түзүлүшү
Сабактын максаты: Жалбырактын тышкы жана ички түзүлүшүн изилдөө
Сабактын кыскача мазмуну:Жалбырак – бутактын бир бөлүгү, өсүмдүктөрдөгү маанилүү процесстердин (фотосинтез) негизинде органикалык заттарды түзүүчү, сууну бууландыруучу жана дем алуучу негизги вегетативдик орган.Кээ бир өсүмдүктөрдүн жалбырак тилкесинин түбүндө каптал жалбырактары болот. Кээ бир өсүмдүктөрдүн жалбырактары илинген эмес.Чыгылган жалбырактары сабактын жалбырагынын ылдыйкы бөлүгүнө жабышат.Чыгылган жалбырактарга жоогазын, эспарцет, жүгөрү, арпа, күрүч ж.б. , өрүк, алмурут, терек, жаңгак, инжир, жүзүм, бадыраң, коон, мөмө-жемиш өсүмдүктөрү, декоративдүү өсүмдүктөрдүн жалбырактары кирет. Жалбырактар ​​өсүмдүктүн бардык органдары сыяктуу клеткалардан турат. Жалбырактардан кандай клеткалар жана ткандар бар экенин микроскоп менен гана көрүүгө болот. Жалбырактын кабыгынын үстүнкү жана арткы капталдары тери менен капталган.Анын клеткалары жыш жайгашкан.Жалбырактын кабыгынын дээрлик бардык клеткалары тунук, алар аркылуу жарык жалбыракка өтөт. Жалбырактын кабыгында буурчак сымал кош клеткалар бар, аларда да жашыл пластиддер бар.Алар жалбырак ооздору деп аталат. Жалбырактын терисинин ортосунда жалбырак тканынын клеткалары болот.Алар кабыктан,цитоплазмадан,өзөктөн жана хлорофилл дандарынан турат.Жалбырак тканынын клеткалары бир нече катмарда жайгашкан.клеткалардан турат. Анын түбүндө сүйрү жана тегерек формадагы клеткалар жайгашкан.Жалбырактардын кесилишинде тамырларды көрүүгө болот. Алардын ичинде калың дубалдуу өлүк клеткалардан турган түтүкчөлөр бар. Веналарда түтүкчөлөрдөн тышкары узун чынжыр түрүндө бири-бирине туташкан клеткалар да бар.Бул клеткалар тор сыяктуу көп сандагы тешиктер аркылуу бири-бирине туташкан калбыр сымал түтүктөрдү түзөт. Суу жана эриген азыктар жалбырактын тамырларында кыймылдайт.
Үйгө тапшырма: Теманы үйрөнүү Биология боюнча кызыктуу маалыматтарды табуу.
       Тема: Жалбырактардын бутакта жайгашуусу.Жөнөкөй жана татаал жалбырактар
Сабактын максаты:Карама-каршы топторду түзүүчү жалбырактардын катарлаш жайгашуусун, жалбырактын түрлөрүн үйрөнүү.
Сабактын кыскача мазмуну:Өсүмдүктөрдүн жалбырактары бутакта белгилүү бир тартипте жайгаштырылат.Негизинен кезектешип, карама-каршы жайгашып, тегерекче түзүшөт.Жалбырагы бутакка кезектешип жайгашкан өсүмдүктөргө пахта, жүзүм, помидор, алма, өрүк, терек кирет. , тыт, роза, ак эмен, долоно.
Эгерде жалбырактар ​​сабактагы же бутактардагы ар бир муундун эки капталында бири-бирине карама-каршы жайгашса, анда мындай жалбырактар ​​карама-каршы жалбырак деп аталат.Буларга райхан, жалбыз, гвоздика, седум, мариголд, газанда, булган гүл кирет.Эгер бир нече жалбырак шакекче түзсө. ар бир муун, ал шакек аранжировка деп аталат. Бул Kumrio`t сыяктууларды камтыйт.
Өсүмдүктөрдүн жалбырактары түзүлүшү боюнча жөнөкөй жана татаал жалбырак болуп бөлүнөт.Жалбырак тилкесинде бир жалбырак болсо, ал жөнөкөй жалбырак деп аталат.Буларга алма, алмурут, өрүк, шабдалы, тыт, жүзүм сабагы, пахта, терек кирет. , ревень, Эгерде бир жалбырак тилкесинде бир нече жалбырактар ​​тизилген болсо, мындай жалбырактар ​​татаал жалбырак деп аталат. Аларга мыя, беде, жасалма каштан, жаңгак, каштан, кулпунай, буурчак, буурчак, жержаңгак ж.б. карандаш, ромбоид, үч бурчтук жана башка формалар кирет. Кадимки жалбырактары жалбырактардын түзүлүшүнө ылайык мамык сымал, тырмак сымал жана үч бөлүктүү. Татаал жалбырактары үч жалбырактуу, так жана кош пиннаттуу. Үч жалбырактуу татаал жалбырактарга себарга, беде, төө буурчак, маш жана жалган каштан жалбырактары кирет.
Үйгө тапшырма: Теманы үйрөнүү Биология боюнча кызыктуу маалыматтарды табуу.
Тема: Фотосинтез. Жалбырактын дем алуусу жана суунун бууланышы
Сабактын максаты:Өсүмдүктөрдүн органикалык заттардын пайда болушун, жалбырактын дем алуусун жана суунун бууланышын изилдөө.
Сабактын кыскача мазмуну:Күн нурунун таасири жана хлорофилл бөлүкчөлөрүнүн катышуусу менен органикалык эмес заттардан органикалык заттардын пайда болушу жана өсүмдүктөрдүн абага кычкылтекти бөлүп чыгаруу процесси фотосинтез деп аталат.” – кошуу, бириктирүү дегенди билдирет. Орус окумуштуусу Темирязьев «Күн, жашоо жана хлорофилл» аттуу китебин фотосинтез процессине негиздеген. Өсүмдүктөр топурактан сууну жана эриген минералдарды тамыр түктөрү аркылуу сиңирип алаары белгилүү. Көмүр кычкыл газы суу менен бирге жалбырак клеткаларына абадан устьица аркылуу кирет. Органикалык заттар жалбырак тканынын клеткаларында хлорофилл бөлүкчөлөрүнүн катышуусунда жана жарыктын таасири астында пайда болот. Бул процессте көмүр кычкыл газы хлорофилл грануласындагы суу менен биригет. Натыйжада алгач кант, андан кийин крахмал пайда болот. Хлорофилл бөлүкчөлөрүнүн катышуусу менен пайда болгон органикалык заттар сууда эрийт. Алар жалбырактын этинин клеткаларынан тамырлардын электен өткөрүүчү түтүкчөлөрүнө өтүп, алар аркылуу бардык органдарга – гүлгө, уруктарга, мөмөлөргө, тамырларга тарайт.Фотосинтез процессинде жашыл жалбырактарда органикалык заттар пайда болот. ошондой эле дем алуу процесси. Мында алар жаныбарлар сыяктуу эле абадан кычкылтекти сиңирип, көмүр кычкыл газын бөлүп чыгарышат. Өсүмдүк бүтүндөй бир организм. Анын бардык тирүү клеткалары дем алат жана өсөт. Өсүмдүктөрдүн жашоосундагы маанилүү процесстердин бири-суунун бууланышы.Суунун буулануусунан тамыр аркылуу суу жана минералдык туздардын сиңиши тездейт.Бул заттар сабак боюнда кыймылдайт.Суунун бууланышы өсүмдүк органдарын ысып кетүүдөн сактайт. Суу жалбырактардагы тешикчелер аркылуу бууланат. Өсүмдүктөрдүн түрүнө жана өскөн жерине жараша топурактан алган сууну ар кандай деңгээлде буулантат. Анткени кээ бир чөл өсүмдүктөрүнүн жалбырактары өтө майдаланып (саксофондордо) же формасын өзгөртүп, тикенекке (кактустарда) айланган.
Үйгө тапшырма: Теманы үйрөнүү Биология боюнча кызыктуу маалыматтарды табуу.
Тема: Өсүмдүктөрдүн вегетативдик жол менен көбөйүшү
Сабактын максаты:табигый жана маданий өсүмдүктөрдүн вегетативдик көбөйүшүн изилдөө.
Сабактын кыскача мазмуну:Гүлдүү өсүмдүктөрдүн вегетативдик органдарына тамыр, сабак жана жалбырак кирет. Бул органдар өсүмдүктөрдүн азыктандыруусунда чоң роль ойнойт. Алардын дагы бир өзгөчөлүгү кээ бир өсүмдүктөрдүн ушул органдардын эсебинен көбөйүшү. Өсүмдүктөрдүн тамыр, сабак, түйүн, пияз, бутак жана жалбырак аркылуу көбөйүшү вегетативдик көбөйүү деп аталат. Ажрик, гумай, саломалайкум, буудай сыяктуу өсүмдүктөр тамыр аркылуу көбөйөт. Пияздан жоогазын, гладиолус, мариголд өсөт. Кара карагат, терек, наматак, олволи, ширминия, янтак сыяктуу өсүмдүктөрдүн тамырынын бүчүрүнөн жаңы бутактар ​​пайда болот. Бул бутактар ​​ризомдор деп аталат. Маданий өсүмдүктөрдүн вегетативдик жол менен көбөйүшүнө элдер байыртадан эле кызыгып келишкен. Көптөгөн маданий өсүмдүктөр бүчүрүнөн, бутактарынан жана жалбырактарынан көбөйөт. Мисалы, анжир, анар, жүзүм, терек, карагат, малина, карагат, роза гүлдөрү жана күнөсканада өстүрүлгөн гүлдөрдүн басымдуу бөлүгү кыюулардан көбөйтүлөт.
ширетүүдө Бир өсүмдүктүн белгилүү бир бөлүгүн башка өсүмдүккө ар кандай жолдор менен жабыштыруу түшүнүлөт.Кыйыштыруу ыкмалары көп. Кыйыштыруу үчүн кесилген бүчүр кыйыштыруу деп аталат.Кыйыштыруу үчүн өстүрүлгөн көчөт кыйыштыруу деп аталат.Кыйыштыруу үчүн уктап жаткан бүчүрлөрү бар бир жылдык, күнгө бышырылган бутактар ​​кыйылат."Т" тамгасы формасында кесилет. курч бычак менен Кесилген жердин кабыгы акырындап керилет.- 6—10 кунде бутпей тургандыгы белгилуу Бул ширетуу негизинен август айында жургузулет.
Үйгө тапшырма: Теманы үйрөнүү Биология боюнча кызыктуу маалыматтарды табуу.
Тема: Гүлдүн түзүлүшү. Гүлдөрдүн түрдүүлүгү
Сабактын максаты:Гүлдүн түзүлүшү
Сабактын кыскача мазмуну:Гүл — ангиоспермдердин жыныстык көбөйүү органы, формасы өзгөргөн бутак. Ал гүл, гүл, чаңдаткыч жана уруктан турат. Өсүмдүктүн гүлү сабакка боо менен жабышып, гүл боосу деп аталат. Гүлдүн башында бир аз кеңейген жери бар. Ага гүлдүн бардык бөлүктөрү жайгаштырылат.Табиятта өнүккөн желекчеси жок отурук гүлдөр да кездешет.
Гүл төмөнкү 4 бөлүктөн турат.
Чөйчөкчө гүлдү сыртынан курчап турган катмар. Ал желекчелерден турат. Ваза жашыл жана башка түстө.
Гүл гүлдүн чөйчөгүнүн ичинде жайгашкан гүл гүлүнүн катмары.Ал гүл гүлүнүн жалбырактарынын жыйындысынан турат.Төбөсү түрдүү түстө.
Чанчы чаңчыл жана чаң жиптен турат.
Урук - гүлдүн ортосунда жайгашкан эң маанилүү бөлүгү. Ал түйүн, мамыча жана тумшуктан турат.
Гүлдөрү бир жыныстуу же эки жыныстуу. Эгерде гүлдө урук же чаңдаткыч гана болсо, анда мындай гүл дара жыныстуу гүл деп аталат. Эгерде гүлдө чаңдаткычтар гана болсо, аны чаңдаткыч гүл, ал эми уруктар гана болсо, урук берүүчү гүл деп аталат.Бир гүлдө чаңдаткычтар да, уруктар да болсо, анда мындай гүл кош жыныстуу гүл деп аталат. гүл. Көпчүлүк өсүмдүктөрдүн гүлдөрү кош жыныстуу.Кээ бир өсүмдүктөрдүн бир бадалда өзүнчө чаңдашуучу жана урук берүүчү гүлдөрү болот. Мындай өсүмдүктөр бир үйдүү өсүмдүктөр деп аталат. Өсүмдүктөрдүн бир түрүнүн чаңданган гүлдөрү экинчи бадалда, ал эми урук берүүчү гүлдөрү өзүнчө бадалда болсо, мындай өсүмдүктөр эки тукумдуу өсүмдүктөр деп аталат.
Гүлдөр түз жана ийри гүлдөр болуп бөлүнөт.Эгер гүл экиден ашык бирдей бөлүккө бөлүнсө, түз гүл деп аталат. Гүл эки бирдей бөлүккө бөлүнсө же такыр бөлүнбөсө, ал ийри гүл деп аталат.
Үйгө тапшырма: Теманы үйрөнүү Биология боюнча кызыктуу маалыматтарды табуу.
Тема: Гүлдөр жана алардын түрлөрү.
Сабактын максаты:Гүлдөрдү жана алардын түрлөрүн изилдөө. Табиятта өскөн өсүмдүктөрдүн гүлдөрүн бири-биринен айырмалоого үйрөнүү.
Сабактын жүрүшү: Эгерде Бир жалпы бутакта (педункулда) бир нече гүл болсо, гүл деп аталат. Гүлдөрү ар түрдүү. Мисалы, сота, шингил, кучала, кол чатыр, ровак, себет, баш жана башкалар. Гүлдүн чаңдашы көп жагынан гүл гүлүнө жараша болот.Алар жөнөкөй гүлгө караганда жакшы чаңдашат. Гүл гүлдөрү жөнөкөй жана татаал.Жөнөкөй гүл гүлүндө гүл гүлдөрү бутактанбайт, ал эми татаал гүл гүлдөрүндө бутактанат. Алма, алмурут, алча жана алча гүлдөрү жөнөкөй калкан сымал.
капуста,чамгырдын, жаг-жагдын жана жутундун гүлдөрү гүл гүлдөрүндө узун тилке менен бир катарда бириктирилген. Бул жөнөкөй шишик деп аталат.
сабиз, укроп, петрушка, пияз жана укроп бутактарынын татаал чатыры бар. Көпчүлүк түктүү өсүмдүктөрдө (буудай, арпа, кара буудай, буудай) эки же үч гүл биригип, жөнөкөй учту пайда кылат. Бул шишиктердин бир нечеси биригип, татаал шишикти пайда кылат. Жүзүм күрүч, камыш, настарин, келиндин шыпыргысы, кымыз, карагай өңдүү өсүмдүктөр комплекстүү шыйпаңды түзөт.
Жаңгак, жаңгак, ал эми талдын чаңдуу таажысы жүгөрүнүн башына окшош. Бирок, негизинен, алардан гулпояу ылдый илингендиги менен айырмаланат.
Kунгабогар, картошка гүлү, жусан, ботокөз, сачарткы. Эрмон, карак сыяктуу өсүмдүктөрдүн гүлдөрү негизинен гүл сабынын ичинде себеттерде жайгашкан.Себеттер тоголок жалбырактар ​​менен курчалган.
Алардан тышкары гүлү анча байкалбаган инжир өсүмдүгү дагы бар.
Үйгө тапшырма: Теманы үйрөнүү Биология боюнча кызыктуу маалыматтарды табуу.
Тема: Гүлдөрдүн чаңдалышы. Уруктандыруу
Сабактын максаты: Гүлдөрдүн чаңдануу жана уруктануу процесстерин, өсүмдүктөрдүн жашоосундагы маанисин изилдөө.
Сабактын кыскача мазмуну: Чаңдашуу – антердеги жетилген чаңчанын уруктун учуна түшүшү. Чаңчалар уруктун тумшугуна негизинен курт-кумурскалар, шамал жана башка жолдор менен келет.Чаңдаштыруу тышкы чаңдашуу, өз алдынча чаңдаштыруу жана жасалма чаңдаштыруу болуп бөлүнөт., алмурут, беде, аккурай, пахта ж.б. Шамал менен чаңдашуучу өсүмдүктөрдүн гүлдөрү көрүнбөгөн, майда жана жытсыз.Буларга буудай, арпа, күрүч, сулу, тал, терек, жаңгак ж.б. Шамал менен чаңдаштырылган өсүмдүктөр алгач гүлдөп, андан кийин жалбырак чыгарат.
Уруктануу – урук менен чаңдаткычта урук клеткаларынын биригүү процесси. Чаң өсүмдүктөрдүн түрүнө жараша ар кандай формада жана өлчөмдөрдө болот.Ар бир чаң бүртүкчөлөрү чоң (өсүмдүк) жана майда (генеративдик) клеткалардан турат. Мурда кармаган чаң акырындап өсө баштайт. Анын вегетативдик клеткасы өсүп, узун жана ичке түтүкчөсүн түзөт. Экинчиси бөлүнүп, эки сперматозоид пайда кылат. Чаңча түтүгү тез өсүп, урук түйүнүнө барат. Эки пайда болгон сперматозоид чаңча түтүгү аркылуу өтүп, урук уясына кирет. Бул учурда жумуртка клеткасы жана борбордук клетка эмбриондо жетилет. Сперма клеткаларынын бири жумуртка клеткасына, экинчиси борбордук клеткага кошулат.Бул процесс гүлдүү өсүмдүктөрдө кош уруктануу деп аталат.
Уруктанган клеткалар көп жолу бөлүнөт. Уруктанган жумурткадан түйүлдүк, уруктанган борбордук клеткадан эндосперм пайда болот. Түйүндө бир гана урук бүчүрлөрү болсо, уруктангандан кийин бир уруктуу мөмө, көп урук бүчүрлөрү болсо, көп уруктуу мөмө пайда болот.
Үйгө тапшырма: Теманы үйрөнүү Биология боюнча кызыктуу маалыматтарды табуу.
Темасы: үйрөнгөн билимдин негизинде тест жүргүзүү жана аны талдоо
Сабактын максаты; Кружоктун ишинин жүрүшүндө алган билимдерин кайталоо, текшерүү жана оңдоо.
ДарПрогресс s: Тесттер.
1. Өсүмдүктөр жакшы өсүп, көп түшүм бериши үчүн эмне кылуу керек?
А) күзүндө жер иштетүү Б) жер семирткичтерди берүү
 В) осумдуктун негизин жумшартуу Г) бардыгы
2. Жер семирткичтердин канча түрү бар.А) 2 түрү: органикалык жана минералдык Б) 3 түрү: азот, калий, фосфор.
  1. В) 2 түрү: кык жана селитра Г) А жана Б
3. Кайсы минералдык жер семирткич өсүмдүктүн түшүмүн жогорулатууга жана тез бышуусуна жардам берет?
А) азоттуу Б) фосфор В) калий Г) селитра
  1. тамырларды белгиле. А) картошка, сабиз, шалкан
Б) пияз, чамгыр, капуста В) жүгөрү, чамгыр, шалкан Г) чамгыр, чамгыр, сабиз
5. Көпчүлүк жашылчаларда кандай жашоо формасы бар?
А) бир жылдык чөп Б) эки жылдык чөп В) бадал Г) дарак
6. Өсүмдүктөрдүн бир жылдык бутагы эмне деп аталат?
  1. А) бүчүр Б) сабак В) гүл Г) баары
7. Кайсы өсүмдүктөрдүн чоң бүчүрлөрү бар? А) тал, терек Б) клен, тыт
 В) роза, рододендрон Г) баары
8. Бутактагы бүчүрлөрдүн жайгашуусу эмне деп аталат? А) муун Б) муун I
В) бутак Г) бутак
9. Уңгуга эмне туура келбейт?
А) тамыр Б) жалбырак В) сабак Г) гүл
10. Сабагы ийилчээк өсүмдүк. А) жүзүм сабагы Б) тал В) терек Г) кулпунай
11. Сабагы эң узун өсүмдүктү атаңыз.А) терек Б) эвкалипт В) секвоиадендрон
D) Раттан пальмасы
12. Кайсы өсүмдүктүн сойлоп жүрүүчү сабагы бар? А) жүзүм сабагы Б) тал В) терек Г) кулпунай
  1. Тамырдагы клеткалар абаны кайдан дем алышат?
  2. А) топуракта Б) сууда В) клеткалардын ортосундагы аба толтурулган боштук жана тамырдагы клеткалар ушул аба менен дем алат. D) атмосферадан.
  3. Сабагы суунун астында, гүлү суунун бетинде ачылган өсүмдүк?
  4. А) Гумай.Б) Суу сүмөлөк.С) Виктория аймагы.Г) Лилуфар.
  5. Мөмөнүн негизги бөлүгү бышып, учундагы гүлдөрү ачылып турат
өсүмдүктүн аты кайсы сапта берилген? А) итузум.Б) гумай В) күрүч.Г) буудай
16. Убактысы туурасы эмненин эсебинен өсөт?
17. Саксовул өсүмдүктүн бир жылдык шакекчелеринин саны боюнча эмнени аныктоого болот?
А) жаш Б) ысык же муздак жаз В) түндүк тарап Г) жылдык жаан
18. Формасы өзгөргөн жер астындагы бутактарга эмнелер кирет? пияз, 1
19. Кайсы өсүмдүктөр түйүндөрдү түзөт? А) салам, картошка, таттуу картошка Б) пияз, чамгыр, шалкан
В) сорго, буудай, жүгөрү Г) бардыгы
20. Кайсы өсүмдүктөрдө жипчелер жакшы өнүккөн? А) тал, терек Б) чынар, тыт В) кайың, гумой
D) кара куурай, зыгыр
Үйгө тапшырма: Теманы үйрөнүү Биология боюнча кызыктуу маалыматтарды табуу.
Тема: Мөмө-жемиштердин түрлөрү.Мөмөлөрдүн жаратылыштагы мааниси
Сабактын максаты:Мөмө-жемиштердин сортторун, түрлөрүн жана маанисин үйрөнүү.
Сабактын кыскача мазмуну:Гүлдүү өсүмдүктөрдө уруктангандан кийин мөмө пайда болот. Мөмө-жемиштер негизинен эки түрдүү болот 1. Эгер түйүнүнүн өзүнөн түзүлсө, аны чыныгы мөмө (өрүк, алча, шабдалы, кара өрүк, алча) деп аташат. 2. Эгерде мөмөнүн пайда болушуна гүлдүн түйүнүнөн тышкары башка бөлүктөрү да катышса, ал жасалма жемиш (алма, алмурут, айва) деп аталат. Мөмөнүн ортоңку бөлүгү ичке жана жоон болсо, мындай мөмөлөр нымдуу жемиштер деп аталат. Эгерде ортоңку бөлүгү ичке, эттүү, кургак болсо, мындай жемиштер кургак жемиштер деп аталат.Мөмөлөрдүн ар кандай түрлөрү бар.
Мөмөлөр:Жүзүм, помидор, карагат, итузум Кабак жемиштери: ашкабак, коон, дарбыз, крыжовник, дан жемиштери: өрүк, кара өрүк, алча, алча.
Алданбаган жемиштер: буудай, арпа, сулу жүгөрү. Жаңгактар: мышык, буурчак, чамгыр, чамгыр, жаг-жаг Жаңгактар: гоза, жоогазын, сорго.Буурчак өсүмдүктөрү: буурчак, буурчак, муш, жана учуучу жемиштер чачылган.
Биринчиден, мөмө-жемиш өсүмдүктөрдүн көбөйүшү үчүн, жайылышы, көбөйүшү үчүн зарыл. Байыркы доорлордон бери мөмөлөр түздөн-түз тамак-аш жана дары-дармек даярдоодо колдонулуп келген.Татымал өсүмдүктөрдүн мөмөлөрү ар кандай тамак-ашты даярдоодо колдонулат. Кээ бирлери зер буюмдарын жасоодо колдонулат.М: теспе, самын мончоктор, мурч мончоктор.Мөмө-жемиштерди бышканда гана терүү керек. Тоют өсүмдүктөрү тоют үчүн жыл сайын, гүлдөө мезгилинде жыйналат.Өсүмдүктөрдүн жердин үстүнкү бөлүгүнөн ажырап кетиши, гүлдөрдүн урук бербей өлүшү жаратылышта өсүмдүктөрдүн азайып кетишине алып келет. Табиятта өсүмдүктүн ар бир түрүнүн уруктары бышып, жерге түшүп, өзүнөн өзү көбөйүшү керек.
Үйгө тапшырма: Теманы үйрөнүү Биология боюнча кызыктуу маалыматтарды табуу.
Тема: Уруглар. Уруктун курамы.Уруктун дем алуусу.
Сабактын максаты:Бир жана эки үлүштүү өсүмдүктөрдүн уруктарынын түзүлүшүн, курамын жана дем алуусун изилдөө.
Сабактын кыскача мазмуну:Урук – өсүмдүктөрдүн көбөйүү органы. Брактан, уруктан жана эндоспермадан турат. Ар бир өсүмдүктүн уруктары уникалдуу болуп саналат.Өсүмдүктөр урук кабыгына жараша монокоттуу жана эки гүлдүү болуп бөлүнөт.Эки дандуу өсүмдүктөрдүн уруктарында эки урук кабыгы жана бир кабыгы болот. Бадал тамырдан, сабактан жана эки жалбырактан турат.Эки үлүштүү өсүмдүктөрдүн уруктары жерге эки жалбырак менен жетет. Бир үлүштүү өсүмдүктөрдүн уругу бир урукчадан, баштапкы тамырдан, сабактан жана бадалдагы бүчүрдөн турат.Өсүмдүктүн түрүнө жараша уруктун курамы ар кандай болот.Кургак көрүнүшүнө карабастан, анын курамында аз өлчөмдө болот. суу, ошондой эле органикалык жана минералдык заттар. Уруктун курамындагы органикалык заттар ар кандай кошулмалар түрүндө болот.Буларга крахмал,белок жана майлар кирет.Буудай,жүгөрү жана башка дан өсүмдүктөрүнүн уруктарында крахмал көп болот.Буурчак,маш,буурчакта протеин бар. жаңгактын, бадамдын, абрикостун, шабдалынын жана жержаңгактын өзөгүндө көп май бар. Уруктун курамындагы заттар урук кабыгында жана эндосперминде көп кездешет.Кээ бир уруктарда эфир майлары (зире, райхон, шивитда) жана уулуу заттар (мастак, ачуу бадам, булганыч) болот.
Жашыл өсүмдүктүн ар бир клеткасы сыяктуу, урук да дем алат.Уруктардын дем алуусу ар кандай жол менен ишке ашат.Бир эле уруктар дем алуу касиетин бир жыл сактаса, клюква сыяктуу өсүмдүктөрдүн уруктары жүз жыл сакталат.Уруктар дем алат. кычкылтекти сиңирип, көмүр кычкыл газын бөлүп чыгарганда суу менен жылуулукту бөлүп чыгарат. Ошондуктан сактоого арналган уруктар атайын курулган кургак жана атайын желдетилген имараттарда сакталат.
Үйгө тапшырма: Теманы үйрөнүү Биология боюнча кызыктуу маалыматтарды табуу.
Темазы: Уругларнын дузазы
Сабактын максаты:Уруктун өнүп чыгышынын шарттары, зарыл шарттар, шишик жана анын өнүгүшүн изилдөө.
Сабактын кыскача мазмуну:Уруктар биологиялык өзгөчөлүгүнө жараша ар кандай мезгилде бышат жана ар кандай шарттарда өнүп чыгат.Уруктун өнүп чыгышы кээ бир өсүмдүктөрдө бир жыл сакталса, кээ бир өсүмдүктөрдө 10-100 жыл сакталат.Ал үчүн белгилүү шарттар керек. бошотуу. Биринчиден, алар белгилүү бир эс алуу мөөнөтүн өтүшү керек. Уруктар сууну сиңирип, чоң басым астында шишип, чоңоюп баштайт.Ушул басымдын астында урук кабыгы жарылат.Суу уруктардын шишип кетиши үчүн гана эмес, өнүгүп келе жаткан газондун азыктанышы үчүн да зарыл. Анткени уруктардагы азыктар анда эрийт, башкача айтканда крахмал кантка айланат.Уруктун өнүп чыгышы үчүн аба да абдан зарыл.Уруктар текши жана тез өнүп чыгышы үчүн топурак жумшак жана орточо нымдуу болушу керек.Уруктар Чоңдугуна жараша ар кандай тереңдикте себилет.Мисалы, сабиз 0,5-2 см, чамгыр 1-3 см, чамгыр 2-3 см, буудай 3-5 см, пахта 6-7 см, жүгөрү 6 -10 см тереңдик.Уруктун өнүп чыгышы үчүн зарыл болгон дагы бир фактор бул температура.Ар түрдүү өсүмдүктөр өнүп чыгуу үчүн ар кандай температураны талап кылат.
Ниш-дандан жаңы чыккан кыска жана ичке өсүмдүк. Аш болумдуу заттар нишенин өсүшү үчүн зарыл. Бул заттар урук кабыгы жана эндосперм аркылуу нишага өтөт. Уруктун курамында аш болумдуу заттар канчалык көп болсо, бүчүр ошончолук жакшы өнүп чыгат. Уруктарды сорттоонун маңызы мына ушунда. Өсүү учурунда өсүмдүк органдары никада пайда боло баштайт. Анын жаш тамыры топуракка кирип, каптал тамырлары өсөт. Нише өсүп, бара-бара чөпкө айланат. Чөп фотосинтездин натыйжасында пайда болгон заттар менен азыктанып баштайт.Монокот өсүмдүктөрдүн уругу өсөөр замат эндоспермде сакталган азыктар түгөнүп, бош баштыкчага айланат. Аларда жалбырактын жалбырагы топурактын бетине чыкпайт, топуракта калат.
Үйгө тапшырма: Теманы үйрөнүү Биология боюнча кызыктуу маалыматтарды табуу.
тема: Өсүмдүктөрдүн систематикасы.
Сабактын максаты:Өсүмдүктөрдүн систематикасы жөнүндө билимге ээ болуу.
Сабактын кыскача мазмуну:Жер шарында өсүмдүктөрдүн түрлөрү ушунчалык көп болгондуктан, алардын 500 XNUMXден ашыгы гана илимге белгилүү. Өсүмдүктөрдү бири-бирине жакындатуучу, өсүмдүктөр дүйнөсүн белгилүү бир тартипке келтирүүчү белгилердин окшоштук даражасы боюнча – система (система) өсүмдүк систематикасы деп аталат.Өсүмдүк систематикасында төмөнкү систематикалык бирдиктер кабыл алынат: түр, тукум, үй-бүлө, класс (атасы), бөлүм жана өсүмдүктөр дүйнөсү.
Өсүмдүк систематикасындагы эң кичине бирдик бул түр.
Тур-бардык органдар бири-бирине окшош жана белгилүү бир аймакта кездешүүчү өсүмдүктөрдү камтыйт.
Категория - бири-бирине жакын түрлөрдөн турат.
Илимде өсүмдүктөрдү кош (эки) ат менен атоо кабыл алынган – түрдүн жана үй-бүлөнүн аты менен атоо (экилик номенклатура).Биринчи болуп швед натуралисти Карл Линней (1707-1778) киргизген. эки аты менен түрлөрү.
Илимде ар бир түрдүн жергиликтүү аталыштарынан тышкары "илимий" аталышы да бар.Кандай гана өсүмдүктүн илимий аталышын атайын китептерден (флора же өсүмдүктүн идентификатору) табууга болот. Бири-бирине жакын топтор үй-бүлөнү түзөт. Мисалы, бадам, алма, өрүк, долоно, долоно сыяктуу топтор биригип, туугандар үй-бүлөсүн түзөт. Бир жана эки жардуу класстарга кирген өсүмдүктөрдүн баары гүлдүү өсүмдүктөр болгондуктан, бул эки класс чогуу гүлдүү өсүмдүктөр же ангиоспермдүү өсүмдүктөр бөлүмүн түзөт.
Үйгө тапшырма: Теманы үйрөнүү Биология боюнча кызыктуу маалыматтарды табуу.
Тема: Бактериялардын түзүлүшү, түрлөрү, мааниси
Сабактын максаты:Бактериялар бөлүмү, алардын түзүлүшүн жана жашоосун изилдөө.
Сабактын кыскача мазмуну:Майда көзгө көрүнбөгөн жандыктар микробдор деп аталат, "микро" кичинекей дегенди билдирет. Микробдорду 300 жыл мурун А.Левенгук микроскоп астында биринчи жолу көргөн.Микробдор абдан ар түрдүү. Алардын ичинен эң чоң тобу бактериялар.Бактерияларды изилдөөчү илим микробиология деп аталат.Бактерия бир клеткадан, ал эми анын клеткасы жука кабыктан жана анын ичиндеги жарым суюк цитоплазмадан гана турат.Бактерия клеткасында ядро так көрүнбөйт. Бактериялар клетканын формасына жараша негизинен үч топко бөлүнөт: 1. Тоголок бактериялар-кокктар,2.Чыбык сымал бактериялар-спирелла.3.Ийилген бактерия-спирилла.Бактериялар негизинен даяр органикалык заттар менен азыктанышат.заттар менен азыктанат жана аларды минералдык заттарга ыдырат.Табигаттагы бул процесс жаратылышта бул процесс деп аталат. заттардын айлануусу.
Чиритүү процессин пайда кылуучу бактериялар чиритүүчү бактериялар деп аталат.Топуракта жашаган чиритүүчү бактериялар топурак бактериялары деп аталат.Азотсуз органикалык заттардын бактериялардын ыдыратуусу ачытуу деп аталат.Тамактануу ыкмасы боюнча ачытуучу бактериялар сапрофиттер деп аталат. . Сүт кислотасын ачытуу помидор, бадыраң, капустаны консервалоодо, тоют өсүмдүктөрүнөн силос даярдоодо, быштак, сузма жасоодо колдонулат.Мындан тышкары топуракта же өсүмдүктөрдүн тамырында жашап, абадан бош азотту сиңирип алган бактериялар бар. Алар буурчак өсүмдүктөрүнүн тамырында жашашат.Буга бактериялар мисал боло алат.
Үйгө тапшырма: Теманы үйрөнүү Биология боюнча кызыктуу маалыматтарды табуу.
 
 
 
тема: Оору козгогуч бактериялар
Сабактын максаты: Өсүмдүктөрдүн, жаныбарлардын жана адамдардын ооруларын пайда кылуучу бактерияларды жана алар менен күрөшүү ыкмаларын үйрөнүү.
Сабактын кыскача мазмуну: Кээ бир бактериялар тирүү өсүмдүк, жаныбарлар жана адам организминде, алардын клеткаларында жашап, азыктанышат.Мындай бактериялар мите бактериялар деп аталат. Алардын аракетинин натыйжасында өсүмдүк, жаныбар жана адамдын организминде түрдүү оорулар пайда болот, ошондуктан мите бактерияларды оору козгогуч бактериялар деп да аташат.Ал тамак, суу, теридеги жаралар аркылуу кирип, тирүү клеткалардын эсебинен жашайт. , тез көбөйүп, анын ишмердүүлүгүнүн натыйжасында пайда болгон уулуу заттар канга өтөт.Натыйжада организм ууланып, ооруп калат.Абу Али Ибн Сино Мындан миң жылдай мурда аба аркылуу тараганы айтылган. Оору козгогуч бактериялар менен күрөшүүдө шаарларды, айылдарды таза кармоо абдан маанилүү.Гладихия, арча, жаңгак, теректер абага атайын заттарды (фитонциддерди) бөлүп чыгарат жана бул заттар абада бар экенин окумуштуулар аныкташкан. ооруну пайда кылуучу бактерияларды алсыратат.
Тирүү өсүмдүктөрдө жашаган бактериялардын арасында пахта гоммозу деп аталган оору бар

Комментарий калтыруу