Абдулла Ориповдун өмүрү жана чыгармачылыгы Технологиялык карта жана теманын конспектиси

ДОСТОР МЕНЕН АКЫСЫЗ:

Абдулла Ориповдун өмүрү жана чыгармачылыгы
Технологиялык карта жана теманын кыскача мазмуну
Илим: адабият. Класс: 5-класс Тема: Абдулла Ориповдун өмүрү жана чыгармачылыгы. Негизги сөздөр: Өзбекстандын белгилүү акыны жана коомдук ишмери, Өзбекстандын эл акыны, Өзбекстандын Баатыры Абдулла Орипов Өзбекстан Республикасынын Мамлекеттик гимнинин текстин жазган (1992). Хамза (1983) жана Алишер Навои (1992) Өзбекстан Республикасынын мамлекеттик сыйлыктары менен сыйланган.
Теманын кыскача баяндамасы (ДТС ылайык): Акындын чыгармачылыгындагы Ата Мекендин жана эгемендүүлүктүн гимни, сүйүктүү акын Абдулла Ориповдун өмүр жолуна көз салуу.
Окуу процессин ишке ашыруунун технологиясы
Өнүктүрүү ыкмалары: "Ойлоонун туу чокусу" ыкмасы, "Ойлон! Кара! Тап!" интеллектуалдык оюн, интеграция, демонстрация, BBB ыкмасы, «Галвир» оюну, дарак куруучу, ролдук оюн.
Формат: суроо-жооп, топ менен иштөө, команда менен иштөө
Куралдар: 5-класстын адабият китеби, компьютер, проектор, монитор, слайд, интернет маалымат, көргөзмөлөр, ватман, маркер, таратма дидактикалык материалдар, скотч, кызыктыруучу карточкалар.
Контролдоо: оозеки көзөмөл, суроо-жооп аркылуу
Баалоо: салттуу эмес ыкма менен 5 балл.
Сабактын максаттары жана милдеттери
Тарбиялык: Абдулла Ориповдун өмүрү жана чыгармачылыгы жөнүндө маалымат берүү.
Тарбиялык: окуучуларды мекенине,
Тарбиялык суроо: 1. Абдулла Орипов жөнүндө эмне билесиз?
2. Ал адабияттын кайсы жанрларында чыгармачылык менен алектенет
энесин урматтоо сезимин тарбиялоо
Өнүктүрүүчүлүк: Окуучулардын оозеки сүйлөө, ой жүгүртүүсүн өнүктүрүү.
жеттиби?
Тарбиялык суроо: Мекениң жөнүндө сөз кылганда кандай сезимде болосуң?
Өнүктүрүү суроо: Сиз өз мекениңиз жөнүндө эмне билесиз?
Күтүлгөн натыйжа
Сабактын аягында студент Абдулла Орипов белгилүү өзбек акыны жана коомдук ишмер экенин билет (Билим). Ал азыркы өзбек поэзиясында адам жан дүйнөсүнүн татаалдыктарын, карама-каршылыктарын ырдаган улуу сүрөтчү. Абдулла Орипов азыркы өзбек поэзиясына жаңы көркөм ой жүгүртүүнү алып келди.
Кандай суроолор берилет: 1. Абдулла Орипов азыркы өзбек поэзиясында эмнелерди ырдаган? 2. Кандай чыгармаларды жазган?
Окуучу сабактын аягында түшүнөт (Чеберлик) Анын ырларында күчтүү кумарлануу, табигыйлык, интеллектуалдык тереңдик, поэтикалык кемчилик. Көркөм интерпретациянын жетилгендиги. Поэтикалык интонациянын өзгөчөлүгү, зордук-зомбулук тон менен тынч, бейпилдик, ак пейил духтун айкалышы. Формативдик жана стилистикалык ар түрдүүлүк.
Кандай суроолор берилет:
Адабий кептин кандай стилдери кеңири колдонулат? Таттуу, адептүү сүйлөө, сөз тандоо, ойлуу сүйлөө жөнүндө кандай макал-лакаптарды, даанышман сөздөрдү, дастандарды, окуяларды билесиз? Айтчы мага?
Сабактын аягында студент аткара алат (Квалификация) Акындын адабий мурасы ырлардан, поэтикалык жыйнактардан, эпостордон, драмалардан жана котормолорунан турат. Бул чыгармаларды бири-биринен айырмалоо.
Кандай суроолор берилет:
Акындын гимн, эгемендүүлүк жөнүндөгү чыгармалары тууралуу маалымат бериңиз.
Сабактын технологиялык картасы
Т / р
Технологиялык этаптар
Мугалимдин (фасилитатордун) ишмердүүлүгү
Окуучулардын иш-аракеттери
1
Киришүү
(2 мүнөт)
Саламдашуу, класстын сабакка катышуусун жана даярдыгын текшерүү (орундар 3 кичи топко иштөөгө ылайыктуу, столдордо маркерлер, лента, ак кагаздар бар), бүгүнкү темага киришүү
Тренинг даярдоо
2
Даярдоо этабы
(1 мүнөт)
Группаларына ат жана капитан ыйгаруу зарыл экендигин айтып.
Топторуңузга ат жана капитан дайындаңыз.
3
Консолидация этабы
(12 мүнөт)
1. Тема боюнча эки топко көйгөйлүү суроолорду берүү. Үчүнчү топ менен блиц сурамжылоо жүргүзүү.
2. "Ойлон! Издөө! Таб!» оюн өткөрүү, жакшы жооп берген окуучуларды кызыктыруучу карточкалар менен кубаттоо.
Суроону кунт коюп угуңуз, тез жооп бериңиз, оюнга активдүү катышыңыз.
4
актык
этап
(4 мүнөт)
«Күүнү тап» оюнунун негизинде жаңы тема менен биримдикти байланыштыргыла.
Музыканы таап, ырдын авторун табыңыз.
5
Чеберлик баскычы
(10 мүнөт)
BBB ыкмасын колдонуу менен темага суроо берүү, "Пайдасы. Uz интернет тармагынан жаңы тема боюнча маалымат берүү.
Окуучуларга билгендерин, эмнени билгиси келгенин айтып берүү.
6
Жалпылоо этабы
(3 мүнөт)
Жаңы темадагы көргөзмөлөрдүн негизинде жалпы түшүнүк берүү.
Мугалимдин өзгөчөлүктөрүн тармактык түрдө көрсөтүү.
7
Консолидация этабы
(5 мүнөт)
Окуучулар арасында «Галвир», «Чарчы тест», «Дарак куруучу» оюндарын уюштуруу.
Тапшырма аткарат
8
Чыгармачылык
"Микрофон менин колумда" ролдук оюну
Оюнда активдүү
этап
(5 мүнөт)
уюштуруу
катышуу, актёрдук чеберчиликти керсетуу.
9
Аяктоо этабы
(3 мүнөт)
Окуучуларды шыктандыруу, үй тапшырмасын берүү
Тапшырманы түшүнүү
Сабактын кыскача мазмуну:
1. Уюштуруу бөлүгү
1. Салам. Катышууну аныктоо Окуучулардын сүйлөө компетенттүүлүгүн жогорулатуу.
2 Классты жана окуучуларды сабакка даярдоо.
3-окуучулар: «Жаш тилчилер»,
Алар «адабият таануучулар» жана «интеллигенция» деген топторго бөлүнүшөт. Топтор өздөрүнүн урааны тандашат.
Мугалим окуучуларды монитор аркылуу сабактын принциптери менен тааныштырат.
2. Муктаждыктарды аныктоо. Окуучуларга тема боюнча логикалык ой жүгүртүүнү талап кылган суроолор берилет: 1-топ: «Ыр» эпосундагы ый бир гана атанын ыйыбы? Эмне үчүн акын 2-топко «Жер теппе, жай кадам таш» деп кайрылат. Эки топ тең даярдалганга чейин 3-топ менен блиц сурамжылоо жүргүзүлөт. Блиц сурамжылоо 1. Согуш бүтсө да акын эмне үчүн ал жылдарды азап менен эскерет?Согуштун курмандыктарынан тышкары дагы кандай көйгөйлөрдү алып келди?Согуштун зары ар бир адамдын жүрөгүндө жаңырып турушу керек. 2-кылым жана андан кийин, жер бетинде түбөлүк тынчтык орногонго чейин.) 3. «Ыйкырык» эпосунун төмөнкү үзүндүсүндө элдик чыгармачылыктын кайсы түрү колдонулган? Чоң аталардын акылы өмүргө жарык, Атаңдын баласы болбо, эркектин баласы бол (Накыл сөз)
Окуучулардын жооптору угулат.
Топтордун жооптору мугалим тарабынан жыйынтыкталат жана активдүү окуучулар кубатталат.
"Ойлон! Издөө! Таб!» интеллектуалдык оюну өткөрүлөт. Студенттер монитор аркылуу слайдда көрсөтүлгөн шарттардан тандап алышат.
Ойлон! Издөө! Top!
Ар бир топ өзүнүн капитанын шайлайт. Капитандар монитордо көрсөтүлгөн шарттардан тандап алышат. Мисалы:
1-топ "Эң, эң, эң көп!" шартты тандайт. Бул шартта ар бир топко эң көп сөздөн башталган 3 суроо берилет. Суроолор монитор аркылуу берилип, мугалим аларды кагаздан окуй алат.
 Эркин Вахидовдун биринчи ыры кайсы журналда жарык көргөн? («Муштум»)
 Биринчи поэтикалык жыйнак деген эмне? ("Таң деми")
 Эң мыкты котормолор кайсылар?
 Биринчи наам? («Өзбекстандын эл акыны»)
 Эң көп сахна жүзүн көргөн комедия? ("Алтын дубал" комедиясы)
 Мыкты чыгармаларды чогултуу менен түзүлгөн томдуктардын тандалмалары?
 Биринчи эпос? ("Нидо")
 Ал редакторлук кылган биринчи журнал? ("Жаштык")
 Акыркы алган наамы? ("Өзбекстандын Баатыры")
«Билим фонтаны» шартында окуучулар слайдда көрсөтүлгөн предметтерден тандап алышат.
Билим булагы
Окуучулар берилген предметтерден тандап алышат. Мисалы, математика тандалса, ар бир тайпага бирден математикалык мисал берилет. Окуучулар мисалдарды чечип, Эркин Вахидовдун өмүрүнө жана чыгармачылыгына байланыштуу маселени табышы керек. Мисалдар слайдда да көрсөтүлгөн.
Мында 1-математикалык практика 1961-ж., башкача айтканда, акындын биринчи поэзиялык жыйнагы 1961-ж.
«Таңкы дем» жарык көрдү. 2-математикалык операциянын жообу 1964-жыл, башкача айтканда, 1964-жылы акындын алгачкы “Нидо” дастаны жаралган. 3-математикалык операциянын жообу 1936-жыл, башкача айтканда Эркин Вахидов 1936-жылы туулган.
Ар бир топко тарыхтан бирден суроо берилет. Монитор аркылуу суроолор берилет.
тарых
Эне тил илимине байланыштуу топтор «Нидо» эпосунан 1-топ сын атооч, 2-топ атооч, 3-топ тактоочторду табышы керек.
Кийинки “Электрондук суроо” шартында топ жетекчилерине электрондук суроо берилет. Мектептин англис тили мугалими Элова Умида аудиоплеер аркылуу Эркин Вахидовдун «Нидо» эпосунан үзүндүнү англис тилинде окуп берет. Окуучулар ырды которуп, ырдын авторун табышы керек.
Мен тоолордун койнунда кыйкырдым
Таш сыяктуу үн чыгат
Эне жер "жаным" деди
Үн жерден чыгат
Шарттарга активдүү катышкан окуучулар салттуу эмес кызыктыруучу карталар менен кубатталышат. Толук жооп берген окуучуга «Молодец» (5 балл), «Баракелде» (4 балл), «Аракет кыл» (3 упай) берилет.
3. Жаңы темага даярдануу этабы. Жаңы теманы баштоонун алдында «Күүнү тап» оюну ойнолот. Ар бир топ Абдулла Ориповдун ырына жазылган ырларды угат. Окуучулар ырдын атын жана ырдын авторун табышы керек. Мисалы, "Жазды сагынбайсыңбы?", "Мен Өзбекстанды эмнеге сүйөм?" ырлардын обондору угулат.
4. Жаңы предметти өздөштүрүү.
Үйдө ар бир тайпага Абдулла Ориповдун өмүрү жана чыгармачылыгы боюнча үч бөлүккө бөлүнгөн текст берилди. Ар бир тайпадан бирден катышуучу тексттин өз бөлүгүн айтып берет жана эмнени билгиси келгенин айтат. Мугалим окуучулардын ой-пикирин жалпылап, «Zionet.uz» сайты аркылуу Абдулла Ориповдун өмүрү жана чыгармачылыгы тууралуу окуучуларга маалымат берип турат. Өзбекстандын эл акыны, Өзбекстандын баатыры Абдулла Орипов 1941-жылы 21-мартта Кашкадарыя облусунун Косон районундагы Некөз айылында туулган. Атасы Ариф баба карапайым дыйкан болгон, төрт кыз, төрт уулдун билим алуусуна чоң көңүл бурган. Абдулла балалыгы Конкиртак тоо этектеринде өткөн. 17 жашында мектепти алтын медаль менен аяктап, 1958-1963-жылдары Төш мамлекеттик университетинин өзбек филологиясы факультетинин журналистика бөлүмүндө окуган. 0-1967-жылдары Абдулла Орипов Г.Гулом атындагы басмаканада редактор, 1974-1974-жылдары «Чыгыш жылдызы» журналында бөлүм башчы, 1976-1976-жылдары басма сөз бөлүмүндө адабий консультант болгон. Өзбекстан Жазуучулар союзу, 1982-1982-жылдары 1983-жылы Өзбекстан Жазуучулар союзунун Ташкент облустук бөлүмүнүн жооптуу катчысы, 1983-1985-жылдары «Гүлхан» журналынын башкы редактору, 1985-1988-жылдары Өзбекстан Жазуучулар союзунун катчысы, 1988-1996-жылдары Республиканын Автордук укукту коргоо комитетинин төрагасы, 1996-2009-жылдары Өзбекстан Жазуучулар союзунун төрагасы болуп иштеген. . Абдулла мектепке барганга чейин сүйлөшүп, сүйлөшкөндү жакшы көрөт
мазмунуна караганда, анын обону аны колго алды. Муну акын кийинчерээк мындайча эскерет: «...Биринчи ырларды жазууга эмне түрткү болгонун так билбейм. Кандай болгон күндө да рифмалуу сөздөрдүн күйөрманы болуп калганым эсимде...». Абдулла Орипов "Чымчык" аттуу алгачкы ыры жарык көргөндө студент кезинде эле. Акындын «Митти жылдыз» аттуу биринчи поэзиялык жыйнагы 1965-жылы жарык көргөн. Абдулла Орипов котормочулук менен да алектенип, Л.Украинканын, Пушкиндин, Н.Некрасовдун, К.Кулиевдин, Шевченконун, Чаренстин, Р.Хамзатовдун ырларын өзбек тилине которгон. Ал италиялык акын Данте Алигеринин «Кудайлык комедиясын» («Тозок» бөлүгүн) өзбек тилине чебер которгон, бул чыгарманын таасири менен «Бейишке жол» (1978) драмалык эпопеясын жараткан. Абдулла Ориповдун эмгектери элдин, өлкөнүн татыктуу баасына татыган. «Муножот» жыйнагы үчүн Хамза атындагы мамлекеттик сыйлыктын (1983), Алишер Навои атындагы мамлекеттик сыйлыктын (1994) алган. Ал өзбек поэзиясына ойлуу муң, муңдуу ойлорду алып келген акын. Абдулла Орипов Олий Мажлистин депутаты, Борбордук Азия элдеринин маданият ассамблеясынын төрагасынын орун басары болуп өлкөгө, адабиятка жана маданиятка кызмат кылып келет. Эгемендүү Өзбекстандын гимнинин текстинин автору Абдулла Орипов. Мекен алдындагы сиңирген эмгеги үчүн акын бир катар орден, медалдар менен сыйланган, ошондой эле «Өзбекстандын эл акыны» (1983) деген ардактуу наамга ээ болгон. Абдулла Орипов - Өзбекстандын Баатыры (1998). Анын китептери жана ырлары: «Адамдар» (1963), «Сен башарны согунмадинди» (1963), «Юзма-юз» (1964), «0'збекстан» (1964-1970, бул оде 10 саптан турган 14 строфадан турат. Улуу бабабыз Беруни Америка континентин Христофор Колумбдан болжол менен 500 жыл мурда алдын ала айтканы тууралуу, «Муножот угуу...» (1964, «Эгерде ушундай болсо, адамзат өзү кайгыга кантип чыдамак эле?») деген сөз бар. ?!!» — деген саптар ушул ырда кездешет), «Мен бала болчумун...» (1964), «Темир адам» (1964), «Мен Өзбекстанды эмнеге сүйөм» (1964), «Алтын балык» (1965), « Дарбазачы» (1965, мында каалгачы символикалык образ, кирпиктеги куракка, аркан кылычтын кырына салыштырылат), «Көзүм сенин жолуңда» (1967), «Эне». "Рак" "Эстелик" (1969), "Менин өлкөмдүн шамалы" (1969), "Айып таштары" (1969), "Бейишке жол" (1971), "Таң калуу"
(1979), «Хаким ва Ажал» (1980, Абу Али Ибн Синага арналган эпопея), «Куткаруу чеби» (1981), «Жылдардын арманы» (1983), «Балалык жылдарым», « Умр дучулар», «Сенден алыс», «Менин сулуу күндөрүм али алдыда», «Түн бою шамал сокту», «Ранжком» (1988), «Ишеним көпүрөлөрү» (жыйноо), «Жооп», ​​«Ажылык дептер» (1992, жыйнак), «Бир туугандык», «Менин биринчи сүйүүм» (андагы ар бир строфа өз алдынча, өз алдынча рифмалуу), «Бир тууган планета», «Күзгү сезимдер» («Анын ырында, анын «Мен кээде адамдын жүрөгүн сезем" же "Казандардан бир даанышмандык окудум: "Жаша, бирок жалбырак болбо". "плам"), "Аёл" (бул поэма ушул сыяктуу темада жаралган. Нодиранын «Фирокнома»), «Жаз», «Бир жерде най ел эскерип онтоп жатат», «Найендин навоси эмнеге мынча кайгылуу» деген сыбызгыга байланыштуу сонун образ жаралат. Анда Адам жана Элестетүү символу да колдонулган), «Менин 40'ларым», «Корихона», «Сароб» («Эне уй бакмак беле?» деген ыр саптары ушул ырда кездешет), «Күзгү пейзаждар». (бул ырында А.Орипов күзгү жалбырактарды жүрөгүнөн чыккан отко, күздүн чен-өлчөмдөрүн сынган ойлоруна, күзгү күндү алыскы жаштыгында калган махабатына салыштырат), «Өткөндөрдүн элеси... " (арман образына арналган поэма), "Сайланма" (0), "Сахибкырон" (7), "Бедорлик" (1996), "Өзбекман" (1996), "Тандалган чыгармалар" (1999- 2000, 2000 томдук), «Акындын жүрөгү» (2001), «Өзбекстандын желеги» ж.б.
Мугалим кластер ыкмасы менен слайд аркылуу теманы түшүндүрөт.
Жазуучунун адабий мурасы
Лирикалык драма
Лиро - эпос
иштейт
Мугалим окуучулардан эмнени үйрөнүшкөнүн сурайт. Окуучулар өз ойлорун айтышат.
5-этап: Консолидация.
 Жаңы теманы бекемдөө максатында окуучулар арасында “Галвир”, “Чарчы тест”, “Дарак куруучу” дидактикалык оюну өткөрүлөт. Биринчи топ "Галвир", экинчи топ "Чарчы сыноо", үчүнчү топ "Дарак куруучу" оюндун шарттарын аткарышат. Ар бир топ үч кичинекей топко бөлүнөт.
 Мисалы, “Галвир” оюнунда биринчи топтун мүчөлөрү үч чакан топко бөлүнүшөт. Бул чакан топтор Абдулла Ориповдун чыгармаларын түргө бөлүп, башкача айтканда, биринчи чакан топ ырлар, экинчи чакан топ эпостор, үчүнчү чакан топ ыр жыйнактары, котормолору болуп, ватман менен жазылган.
 Экинчи топко дидактикалык таратма материал аркылуу төрт бурчтуу тест берилет.
 Үчүнчү топ дарак көргөзмөнүн төмөнкү бутактарына ырларын, ортоңку катарга поэзия жыйнактарын, үстүңкү катарга эпосторду жайгаштырышат.Бул адабий мурас окурманды кемчиликсиздикке үндөп, даракты “Кемел” деп аташат. Адам". Окуучулардын жооптору бекемделип, окуучулар шыктанышат. "Микрофон менин колумда" ролдук оюну
Окуучулардын чыгармачылыгын өнүктүрүү жана кийинки темага даярдоо максатында «Менин колумдагы микрофон» ролдук оюну өткөрүлөт. 3-4 окуучу өз таланттарын көрсөтүүгө мүмкүнчүлүк алышат. Окуучулар конверттерди бирден тандашат. Конвертте берилген ырлардан же көркөм чыгармалардан үзүндүлөр ролдо айтылат, калган окуучулар аларга баа беришет.
Конверт 1
Эй, мен келдим... Уктап жатасыңбы, Эй, мен дагы келдим...
Карачы, жаным, мен дагы кирдим. Эсиңдеби, жыл сайын жаздын келиши менен сени талаага алып барчумун. Жаркыраган күндү, ачык асманды, көк май саламын көрүп сүйүнөсүң. Эсиңиздеби, небереңиз терген гүлдөрдү көзүңүзгө сүртүп, "кош" кылганыңыз...
Бүгүн... сенин башыңда гүл өсүп жатат... Жок, жок, балам...
Мен ыйлабайм. Мен ыйлаганда капа болосуңду билем. Эми... азыр өтөт. Болду... (Откир Хашимовдун "Дүйнө иштери" повестинен)
Конверт 2
Чочуп ойгонуп кетем, жанымда апам.
Мээримдүү колдору башымда - Эмнеге ыйлайсың, жалгыз козум? Түн узун, уктай бер, көзүңдү жум. Эс ал, мен сага Кудайга айтам. Таң атпай маңдайыңдан өпкүлөп ойготом.(Эркин Вахидовдун "Нидо" эпосунан) 3-конверт Канча күндөн бери тынчыбайсың, өзүмө келе албай жатам. Апам түндө түшүмө кирип-чыгат. Колундагы ак мээлейлери айдын жарыгында жылтылдап турат. Апам мени кашка чакырат. Алар кээде алардын көзүнө толкундануу алып келет. Жата турган убак келди, кел балам дейт.(Абдулла Орипов) 4-конверт - Тунов түнү катуу жамгыр жаап жатты. Бул жакка келсем көчө караңгы. Шамалдын терезесинен шамал өтүп, аны өчүрдү. Суу жээгине барсам, сууну бир нерсе чачып жиберди. Эмне экен деп карасам менден улуу киши арыктан секирип түштү. (Айбектин "Фанорчи Ота" повестинен)
Сабактын аягында баалар чыгарылып, активдүү окуучуларга «Эң активдүү окуучу», «Эң билимдүү окуучу», «Эң интеллектуалдык окуучу», «Эң интеллектуалдык окуучу», «Эң тапкыч окуучу» сыйлыктары ыйгарылат. "Студент" жана "Эң активдүү топ" номинациялары ыйгарылат. Үй тапшырмасын берүү: Үй тапшырмасы монитор аркылуу берилет.
Шилтемелер:
1. 5-класс Адабият окуу китеби «Шарк» басма-булак акционердик коомунун башкы редакциясы. Ташкент – 2011
2. Өнүктүрүү билим берүү технологиясы (эне тил жана адабият илимдеринин мисалында)
Озбекстан Республикасынын Эл агартуу Министерствосунун Республикалык билим беруу борборунун рекомендация каты.
3. Эркин Вахидовдун «Нидо» дастаны.
4. "Ziyonet.uz", www.ziyo.uz, Wikipedia.uz сайттарынан маалымат.

Комментарий калтыруу