Абдолла Ориповтың өмірі мен шығармашылығы Тақырыптың технологиялық картасы және конспектісі

ДОСТАРЫМЕН БІРГЕ АКЦИЯ:

Абдолла Ориповтың өмірі мен шығармашылығы
Технологиялық карта және тақырыптың қысқаша мазмұны
Ғылым: Әдебиет. Сыныбы: 5 сынып Тақырыбы: Абдолла Ориповтың өмірі мен шығармашылығы. Түйін сөздер: Өзбекстанның белгілі ақыны және қоғам қайраткері, Өзбекстанның халық ақыны, Өзбекстан Қаһарманы Абдулла Орипов Өзбекстан Республикасының Мемлекеттік Гимнінің мәтінін жазған (1992). Хамза (1983) және Әлішер Науаи (1992) Өзбекстан Республикасының мемлекеттік наградаларымен марапатталған.
Тақырыпқа қысқаша сипаттама (ДТС сәйкес): Ақын шығармашылығындағы Отан мен тәуелсіздіктің әнұраны, аяулы ақын Абдолла Ориповтың өмір жолына шолу.
Оқу процесін жүзеге асыру технологиясы
Дамытушылық әдістері: «Ой шыңы» әдісі, «Ойлан! Қара! интеллектуалды ойын, интеграция, көрсету, БББ әдісі, «Галвир» ойыны, ағаш құрастырушы, рөлдік ойын.
Формат: сұрақ-жауап, топпен жұмыс, топпен жұмыс
Құралдар: 5-сынып әдебиет оқулығы, компьютер, проектор, монитор, слайдтар, интернет ақпарат, көрмелер, ватман, маркер, үлестірмелі дидактикалық материалдар, скотч, ынталандыру карточкалары.
Бақылау: Ауызша бақылау, сұрақ-жауап арқылы
Бағалау: дәстүрлі емес әдіспен 5 ұпай.
Сабақтың мақсаты мен міндеттері
Тәрбиелік: Абдолла Ориповтың өмірі мен шығармашылығы туралы мәлімет беру.
Тәрбиелік: Оқушыларды туған жерге,
Тәрбиелік сұрақ: 1. Абдолла Орипов туралы не білесің?
2. Ол әдебиеттің қай жанрларында шығармашылықпен айналысады
анасына деген құрмет сезімін тәрбиелеу
Дамытушылық: Оқушылардың ауызша сөйлеуін, ой-өрісін дамыту.
жетті?
Тәрбиелік сұрақ: Өз Отаның туралы айтқанда қандай сезімде боласың?
Дамытушы сұрақ: Өз Отаның туралы не білесің?
Күтілетін нәтиже
Сабақ соңында студент Абдулла Ориповтың белгілі өзбек ақыны және қоғам қайраткері екенін біледі (Білім). Ол – қазіргі өзбек поэзиясындағы адам жүрегінің қыр-сырын, қайшылықтарын жырлаған ұлы суреткер. Абдулла Орипов қазіргі өзбек поэзиясына жаңа көркемдік ой әкелді.
Қандай сұрақтар қойылады: 1. Абдолла Орипов қазіргі өзбек поэзиясында нені жырлады? 2. Ол қандай шығармалар жазды?
Сабақ соңында оқушы түсінеді (Шеберлік) Өлеңдеріндегі күшті құштарлық, табиғилық, интеллектуалдық тереңдік, ақындық кемелдік. Көркемдік интерпретацияның жетілгендігі. Поэтикалық интонацияның ерекшелігі, зорлық-зомбылық үні мен тыныш, тыныш, шынайы жанның үйлесуі. Формативті және стилистикалық әртүрлілік.
Қандай сұрақтар қойылады:
Әдеби сөйлеудің қандай стильдері кеңінен қолданылады? Тәтті де сыпайы сөйлеуге, сөз таңдауға, ойлы сөйлеуге қатысты қандай мақал-мәтелдер мен даналық сөздер, әңгімелер мен әңгімелер білесіңдер? Маған айт?
Сабақ соңында оқушы орындай алады (Біліктілік) Ақынның әдеби мұрасы өлеңдер, жыр жинақтары, дастандар, драмалар мен аудармалардан тұрады. Бұл шығармаларды бір-бірінен ажырату.
Қандай сұрақтар қойылады:
Ақынның әнұран, тәуелсіздік туралы шығармалары туралы мәлімет беру.
Сабақтың технологиялық картасы
Т / р
Технологиялық кезеңдері
Мұғалімнің (фасилитатордың) іс-әрекеті
Оқушылардың іс-әрекеті
1
Кіріспе
(2 минут)
Сәлемдесу, сыныптың сабаққа қатысуын және дайындығын тексеру (орындар 3 шағын топта жұмыс істеуге ыңғайлы, үстелдерде маркерлер, таспа, ақ қағаз бар), бүгінгі тақырыппен таныстыру.
Жаттығуға дайындық
2
Дайындық кезеңі
(1 минут)
Топтарына ат пен капитан тағайындау керектігін айту.
Топтарыңызға ат пен капитан тағайындаңыз.
3
Біріктіру кезеңі
(12 минут)
1. Тақырып бойынша екі топқа проблемалық сұрақтар қою. Үшінші топпен блиц-сауалнама жүргізу.
2. «Ойлан! Іздеу! Табу!» ойын өткізу, жақсы жауап берген оқушыларды ынталандыру карточкаларымен мадақтау.
Сұрақты мұқият тыңдау, жылдам жауап беру, ойынға белсенді қатысу.
4
Тұтастық
кезең
(4 минут)
«Әуенді тап» ойыны бойынша бірлікті жаңа тақырыппен байланыстыру.
Музыканы тауып, ән авторын табыңыз.
5
Шеберлік кезеңі
(10 минут)
Тақырыпқа ВВВ әдісі арқылы сұрақ қою, «Пайдасы. Uz интернет желісінен жаңа тақырып бойынша ақпарат беру.
Оқушыларға не білетінін, нені білгісі келетінін айту.
6
Жалпылау кезеңі
(3 минут)
Жаңа тақырып бойынша көрмелер негізінде жалпы түсінік беру.
Мұғалімнің мінездемесін желілік түрде көрсету.
7
Біріктіру кезеңі
(5 минут)
Оқушылар арасында «Галвир», «Квадрат тест», «Ағаш құрастырушы» ойындарын ұйымдастыру.
Тапсырманы орындайды
8
Шығармашылық
«Қолымда микрофон» рөлдік ойын
Ойында белсенді
кезең
(5 минут)
ұйымдастыру
қатысу, актерлік шеберліктерін көрсету.
9
Аяқтау кезеңі
(3 минут)
Оқушыларды мадақтау, үй тапсырмасын беру
Тапсырманы түсіну
Курстың қысқаша мазмұны:
1. Ұйымдастыру бөлімі
1. Сәлемдесу. Сабаққа қатысуын анықтау.Оқушылардың сөйлеу құзыреттілігін арттыру.
2 Сынып пен оқушыларды сабаққа дайындау.
3-оқушы: «Жас тіл мамандары»,
Олар «әдебиеттанушылар» және «зиялылар» топтарына бөлінеді. Топтар өз ұранын таңдайды.
Мұғалім оқушыларды монитор арқылы сабақтың принциптерімен таныстырады.
2. Қажеттіліктерді анықтау. Оқушыларға тақырып бойынша логикалық ойлауды қажет ететін сұрақтар қойылады: 1-топ: «Зар» дастанындағы зар тек әке зары ма? Неліктен ақын 2-топқа «Жер теппе, баяу қадам бас» деп үндейді. Екі топ дайындалғанша 3-ші топпен блиц-сауалнама жүргізіледі. Блиц-сауалнама 1. Соғыс бітсе де, ақын сол жылдарды неліктен азаппен еске алады?Соғыс құрбандарынан бөлек, тағы қандай қиыншылықтар әкелді?Жауынгерлік айқай елдегі әрбір адамның жүрегінде жаңғыруы керек. 2 ғасыр және одан кейінгі, жер бетінде мәңгілік бейбітшілік орнағанша.) 3. «Зар» дастанының келесі үзіндісінде халық өнерінің қай түрі қолданылған? Аталар даналығы – өмірге шырақ, Әкенің баласы болма, ердің баласы бол (Мақал)
Оқушылардың жауаптары тыңдалады.
Топтардың жауаптарын мұғалім қорытындылап, белсенді оқушыларды мадақтайды.
«Ойлау! Іздеу! Табу!» интеллектуалдық ойыны өтеді. Оқушылар монитор арқылы слайдта көрсетілген шарттардан таңдайды.
Ойлау! Іздеу! Жоғары!
Әр топ өз капитанын сайлайды. Капитандар мониторда көрсетілген шарттарды таңдайды. Мысалға:
1-топ «Ең, ең, ең көп!». шартты таңдайды. Бұл шартта әр топқа ең көп сөзден басталатын 3 сұрақтан қойылады. Монитор арқылы сұрақтар қоюға болады және мұғалім оларды қағаздан оқи алады.
 Еркін Вахидовтың алғашқы өлеңі қай журналда жарияланды? («Мүштұм»)
 Алғашқы өлеңдер жинағы қандай? («Таңғы тыныс»)
 Ең жақсы аудармалар қандай?
 Бірінші атағы? («Өзбекстанның халық ақыны»)
 Ең көп сахналық тұлғаларды көрген комедия? («Алтын қабырға» комедиясы)
 Үздік шығармаларды жинақтау арқылы жасалған томдардың таңдаулары?
 Алғашқы эпопея? («Нидо»)
 Ол редакциялаған алғашқы журнал? («Жастар»)
 Ең соңғы алған атағы? («Өзбекстан Қаһарманы»)
«Білім бұлағы» шартында оқушылар слайдта көрсетілген тақырыптардың ішінен таңдап алады.
Білімнің қайнар көзі
Оқушылар берілген пәндерден таңдайды. Мысалы, математика таңдалса, әр топқа бір математикалық мысал беріледі. Оқушылар Еркін Вахидовтың өмірі мен шығармашылығына байланысты мысалдарды шешіп, мәселені табуы керек. Мысалдар слайдта да көрсетілген.
Бұл ретте 1-математикалық тәжірибе 1961 ж., яғни ақынның 1961 ж.
«Таңғы тыныс» жарық көрді. 2-математикалық операцияның жауабы 1964 жыл, яғни 1964 жылы ақынның тұңғыш дастаны «Нидо» жасалды. 3-ші математикалық операцияның жауабы 1936 жыл, яғни Еркін Вахидов 1936 жылы туған.
Әр топқа тарихтан бір сұрақ қойылады. Монитор арқылы сұрақтар қойылады.
Тарих
Топтар ана тілі ғылымына байланысты «Нидо» дастанынан 1-топ сын есім, 2-топ зат есім, 3-топ үстеулерді табу керек.
Келесі «Электрондық сұрақ» шартында топ басшыларына электронды сұрақ қойылады. Мектептің ағылшын тілі мұғалімі Элова Умида аудиоплеер арқылы Еркін Вахидовтың «Нидо» дастанынан үзіндіні ағылшын тілінде оқиды. Оқушылар өлеңді аударып, өлеңнің авторын табу керек.
Таулардың төсінде айқайладым
Тас сияқты дыбыс шығады
«Қымбатты Майсон» деді ана жер
Дыбыс жерден шығады
Шарттарға белсенді қатысқан оқушылар дәстүрлі емес ынталандыру карталарымен мадақталады. Толық жауап берген оқушыға «Жарайсың» (5 ұпай), «Бәрекелді» (4 ұпай), «Әрекет жаса» (3 ұпай) беріледі.
3. Жаңа тақырыпқа дайындық кезеңі. Жаңа тақырыпты бастамас бұрын «Әуенді тап» ойыны ойналады. Әр топ Абдулла Ориповтың өлеңіне жазылған әндерді тыңдайды. Оқушылар әннің атын және өлеңнің авторын табу керек. Мысалы, «Көктемді сағынбайсың ба?», «Мен Өзбекстанды неге жақсы көремін?». әндерінің әуендері тыңдалады.
4. Жаңа тақырыпты меңгерту.
Үйде әр топқа Абдолла Ориповтың өмірі мен шығармашылығы туралы үш бөлікке бөлінген мәтін таратылды. Әр топтан бір қатысушы мәтіннің өз бөлігін айтып, не білгісі келетінін айтады. Мұғалім оқушылардың ой-пікірлерін жинақтап, «Zionet.uz» сайты арқылы Абдолла Ориповтың өмірі мен шығармашылығы туралы мәлімет береді. Өзбекстанның халық ақыны, Өзбекстан батыры Абдулла Орипов 1941 жылы 21 наурызда Қашқадария облысы, Қосон ауданы, Некөз ауылында дүниеге келген. Әкесі Ариф баба төрт қыз, төрт ұлдың білім алуына көп көңіл бөлген қарапайым шаруа болған. Абдулланың балалық шағы Конкиртақ етегінде өткен. 17 жасында орта мектепті алтын медальмен бітіріп, 1958-1963 жылдары Төш мемлекеттік университетінің өзбек филологиясы факультетінің журналистика бөлімінде білім алған. 0-1967 жылдары Абдолла Орипов Ғ.Ғұлом атындағы баспада редактор, 1974-1974 жылдары «Шығыс жұлдызы» журналында бөлім меңгерушісі, 1976-1976 жылдары газетте әдеби кеңесші болды. Өзбекстан Жазушылар одағы, 1982-1982 жылдары 1983 жылы Өзбекстан Жазушылар одағы Ташкент облыстық бөлімшесінің жауапты хатшысы, 1983-1985 жылдары «Гүлхан» журналының бас редакторы, 1985-1988 жылдары Өзбекстан Жазушылар одағының хатшысы, 1988-1996 жылдары Республиканың Авторлық құқықты қорғау комитетінің төрағасы, 1996-2009 жылдары Өзбекстан Жазушылар одағының төрағасы қызметтерін атқарды. . Абдолла мектепке барар алдында сөйлескенді, сөйлегенді ұнатады
мазмұнынан гөрі оның үні оны қолға түсірді. Бұл туралы ақын кейін былай деп еске алады: «...Алғашқы өлеңдер жазуыма не түрткі болғанын нақты білмеймін. Қалай болғанда да, ұйқас сөздерге әуес болғаным есімде...». Абдолла Орипов «Құс» атты тұңғыш поэмасы жарық көргенде студент болған. Ақынның «Митти жұлдыз» атты тұңғыш поэзиялық жинағы 1965 жылы жарық көрді. Абдулла Орипов аудармашылықпен де айналысып, Л.Украинка, Пушкин, Н.Некрасов, Қ.Қулиев, Шевченко, Чаренс, Р.Хамзатовтың өлеңдерін өзбек тіліне аударған. Ол итальяндық ақын Данте Алигеридің «Құдай комедиясын» («Тозақ» бөлімі) өзбек тіліне шебер аударды, осы шығарманың әсерінен «Жәннатқа апарар жол» (1978) драмалық эпопеясын жасайды. Абдолла Орипов шығармалары халық та, ел де лайықты марапатқа ие болды. «Мұножот» жинағы үшін Хамза атындағы Мемлекеттік сыйлықтың (1983), Әлішер Науаи атындағы Мемлекеттік сыйлықтың (1994) иегері. Өзбек поэзиясына ойлы мұң мен мұңды ой әкелген ақын. Абдулла Орипов Олий Мажлис депутаты, Орталық Азия халықтары мәдениет ассамблеясы төрағасының орынбасары ретінде елге, әдебиет пен мәдениетке қызмет етіп келеді. Тәуелсіз Өзбекстан гимнінің мәтінінің авторы Абдулла Орипов. Туған жеріне сіңірген еңбегі үшін ақын бірқатар ордендермен және медальдармен марапатталып, «Өзбекстанның халық ақыны» құрметті атағы берілді (1983). Абдулла Орипов – Өзбекстан Батыры (1998). Оның кітаптары мен өлеңдері: «Халық» (1963), «Сен көктемді соғунмадинди» (1963), «Юзма-юз» (1964), «0'өзбекстан» (1964-1970, бұл ода 10 жолдан тұратын 14 шумақтан тұрады. Беруни бабамыздың Америка құрлығын Христофор Колумбтан шамамен 500 жыл бұрын болжағандығы туралы, «Муножот тыңдау...» (1964, «Олай болса, адамзат қайғыға өзі қалай шыдайды?») деген дерек бар. ?!!» — деген жолдар осы өлеңде кездеседі), «Мен бала едім...» (1964), «Темір адам» (1964), «Мен Өзбекстанды неге сүйемін» (1964), «Алтын балық» (1965), « Есікші» (1965, ондағы есікші символдық бейне, кірпік қаққан жаспен, арқан қылыштың ұшымен салыстырылады), «Көзім сенде» (1967), «Ана». «Қатерлі ісік» «Естелік» (1969), «Елімнің желі» (1969), «Кінә тастары» (1969), «Аспанға апарар жол» (1971), «Таңғаныс»
(1979), «Хаким уа Аджал» (1980, Әбу Әли Ибн Синаға арналған дастан), «Құтқару қорғаны» (1981), «Жылдар арманы» (1983), «Балалық шағымыз», « Умр дучилар», «Сенен алыс», «Әдемі күндерім әлі алда», «Түні бойы жел соқты», «Ранджком» (1988), «Сенім көпірлері» (жинақ), «Жауап», «Қажылық» қойын дәптері» (1992, жинақ), «Біртектілік», «Менің алғашқы махаббатым» (әр шумағын дербес, өзінше рифмаланған), «Әпке планета», «Күзгі сезімдер» («Әнінде, оның «Мен кейде адамның жүрегін сезін» немесе «Қазандардан бір даналық оқыдым: «Өмір сүр, бірақ жапырақ болма». Нодираның «Фироқномасы»), «Көктем», «Бір жерде най ел есінде ыңырсыған», «Найеннің навоси неге сонша мұңды» сыбызғыға байланысты әдемі образ жасалады. Онда Адам мен Қиял нышаны да қолданылған), «Менің 40'ларым», «Көріхона», «Сароб» («Сиырды ана өсіре алар ма еді?»» өлеңдері осы өлеңде кездеседі), «Күзгі пейзаждар». (бұл өлеңінде Ә.Орипов күзгі жапырақты жүректен шыққан отқа, күзгі өлшемді үзілген ойға, ал күзгі күнді сонау жастық шағында қалған махаббатына теңейді), «Өткендерді еске алу ... » (арман бейнесіне арналған поэма), «Сайланма» (0), «Сахибқирон» (7), «Бедорлік» (1996), «Өзбекман» (1996), «Таңдамалы шығармалар» (1999- 2000, 2000 томдық), «Ақын жүрегі» (2001), «Өзбекстан туы» және т.б.
Мұғалім кластер әдісі арқылы слайд арқылы тақырыпты түсіндіреді.
Жазушының әдеби мұрасы
Лирикалық драма
Лиро - эпикалық
жұмыс істейді
Мұғалім оқушылардан не үйренгендерін сұрайды. Оқушылар өз пікірлерін білдіреді.
5-кезең: Біріктіру.
 Жаңа тақырыпты бекіту мақсатында оқушылар арасында «Галвир», «Шаршы тест», «Ағаш құрастырушы» дидактикалық ойыны өткізіледі. Бірінші топ «Галвир», екінші топ «Квадрат сынағы», үшінші топ «Ағаш құрастырушы» ойын шартын орындайды. Әр топ үш кіші топқа бөлінеді.
 Мысалы, бірінші топ мүшелері «Галвир» ойынында үш шағын топқа бөлінеді. Бұл шағын топтар Абдолла Орипов шығармаларын түрлерге бөледі, яғни бірінші шағын топ – өлеңдер, екінші шағын топ – дастандар, үшінші шағын топ – өлең жинақтары, аудармалар және олар ватманмен жазылған.
 Екінші топқа дидактикалық үлестірмелі материал арқылы төртбұрышты тест тапсырылады.
 Үшінші топ ағаш көрмесінің төменгі бұтақтарына өз өлеңдерін, ортаңғы қатарға өлең жинақтарын, жоғарғы қатарға дастандарын орналастырады.Осы әдеби мұра оқырманды кемелдікке шақыратынын айтып, ағашты «Кемел» деп атайды. Адам».Оқушылардың жауаптары бекітіліп, оқушылар мадақталады. «Қолымда микрофон» рөлдік ойын
Оқушылардың шығармашылық қабілетін дамыту, келесі тақырыпқа дайындау мақсатында «Менің қолымда микрофон» рөлдік ойыны өткізіледі. 3-4 оқушы өз өнерлерін көрсетуге мүмкіндік алады. Оқушылар конверттерді бір-бірден таңдайды. Конвертте берілген өлеңдерден немесе көркем шығармалардан үзінді рөлге бөлініп айтылады, қалған оқушылар бағалайды.
1-конверт
Эй, мен мұндамын... Тыңдап тұрсың ба, Эй, мен тағы да осындамын...
Қарашы, жаным, мен тағы да кірдім. Есіңде ме, жыл сайын көктем келгенде сені егістікке апаратынмын. Жарқыраған күнді, ашық аспанды, көгілдір мамырдың салмасын көріп қуанар едіңіз. Есіңде ме, немерең терген гүлдерді көзіңе сипап, «қош бол» дегендей...
Бүгін... сенің басында гүл өсіп тұр... Жоқ, жоқ, балақай...
Мен жыламаймын. Мен жылаған кезде ренжійтініңді білемін. Енді… енді өтеді. Болды... (Өткір Хашимовтың «Дүние істері» әңгімесінен)
2-конверт
Мен шошып оянамын, анам қасымда.
Мейірімді қолдары басымда - Неге жылайсың, жалғыз қозы? Түн ұзақ, ұйықта, көзіңді жұмы. Тыныштық ал, мен саған Құдайға айтамын. Таң атпай маңдайыңнан сүйіп оятамын.(Еркін Вахидовтың «Нидо» дастанынан) 3-конверт Қанша күн мазасызсың, Өзіме келе алмай жүрмін. Түсіме түнде анам кіріп-шығады. Қолындағы ақ қолғаптары ай сәулесінде жарқырайды. Анам мені қасына шақырады. Олар кейде олардың көздеріне толқу әкеледі. Жататын уақыт болды, кел, балам, қал, дейді.(Абдулла Орипов) 4-конверт – Түнов түні қатты жаңбыр жауды. Мен мұнда келсем, көше қараңғы. Шамның терезесінен жел соғып, оны сөндірді. Ағысқа барсам, суды бірдеңе шашып жіберді. Не екенін білейін деп қарасам, арықтан өзімнен үлкен бір адам секіріп түсті. (Айбектің «Фанорчи ата» әңгімесінен)
Сабақ соңында бағалар шығарылып, белсенді оқушылар «Ең белсенді оқушы», «Ең білімді оқушы», «Ең зерек оқушы», «Ең зерек оқушы», «Ең тапқыр оқушы» марапатталады. «Студент» және «Ең белсенді топ» номинациялары беріледі. Үй тапсырмасын беру: Үйге тапсырма монитор арқылы беріледі.
Анықтамалар:
1. 5-сынып Әдебиет оқулығы «Шарқ» баспа-дерек акционерлік қоғамының бас редакциясы. Ташкент – 2011 ж
2. Дамыта оқыту технологиясы (ана тілі мен әдебиеттану мысалында)
Өзбекстан Республикасы Халық ағарту министрлігі Республикалық білім беру орталығының ұсыныс хаты.
3. Еркін Вахидовтың «Нидо» дастаны.
4. «Ziyonet.uz», www.ziyo.uz, Wikipedia.uz сайттарынан ақпарат.

Пікір қалдыру