Мұхаммед Юсуф біздің жүрегімізде.Тәрбие сағатын әзірлеу.

ДОСТАРЫМЕН БІРГЕ АКЦИЯ:

Тақырып:Мұхаммед Юсуф біздің жүрегімізде.
Мақсаты:Оқушыларға ұлтымыздың мақтанышы Мұхаммед Жүсіп ақынның өмірі мен шығармашылығы туралы түсінік бере отырып, Отанға деген сүйіспеншілік рухында тәрбиелеу.
Курстың түрі:Жаңа білім жеткізушісі
Сабақтың әдісі:«Ромашка», «Мұнара», «Сурет сөйлегенде», «Сандар сөйлейді», «Артығын тап», «Мен кіммін»
Сынып:АКТ.магнитофон, Дүниежүзілік банк көрмесі, үлестірмелі материалдар, Мұхаммед Юсуфтың портреті, шамдар, гүлдер, Мұхаммед Юсуфтың кітаптары
Сабақтың барысы: Ұйымдастырушылық
Қонақ – үлкен, қонақ – қымбат.
дейді ұлы халқымыз.
Қош келдіңіз ұстаздар.
Бізде сізге сабақ бар.
1-студент:
Құрметті ұстаздарым.
Менің қонақтарым.
Сізге тамаша сөз.
Ассалаумағалейкум.
2-студент:
Өзбек рақымымен.
Оған махаббатпен қосу.
Біз оны сізге қайтадан жібереміз.
Ассалаумағалейкум.
Мұғалім:Менің қымбатты балаларым
Біздің сабағымыз қандай?
Барлығы өткен тақырыпқа
Мүмкін дайын шығар?
Оқушылар:Тәрбие сағатынан
Біз көп әдепті үйренеміз
Ежелгі ескерткіштер
Тарих – куә
Есте сақтаймыз.
Мұғалім: Бүгін біз сабағымызды басқаша өткіземіз, жолдарды атаймыз.
  • жол: Дана
  • жол: Ғалымдар
  • жол: Зукколар
  • жол: Көктем табиғаты туралы «Жалғасы мәтін» құрастырады
  • сап: Әдептілік ережелерін еске түсіреді
  • жол: Хадистер мен нақыл сөздерден айтады.
Оған дейін үш студент «Мұнара» көне ескерткіштердің атауларын жазу әдісін қолдану.
«Сандар сөйлейді» әдісі.1,2,8,9,18,21,22,26, XNUMX, XNUMX, XNUMX, XNUMX, XNUMX, XNUMX, XNUMX сандары және маңызды даталар жазылған үлестірмелі қағаздар таратылады.Оқушылар сандарға қатысты даталарды тауып, қасына қоюлары керек.
  • сериясы: Ежелгі ескерткіштер туралы
  • жол: Минарай калон туралы
  • қатар: Арқа кешені туралы мәлімет береді.
«Суреттер тілге енгенде» әдісі.Мұнда оқушыларға тарихи ескерткіштер таратылып, оқушылар осы тарихи ескерткіш туралы мағлұмат береді.
«Артығын тап» әдісі.Бұл жерде ол тарихи ескерткіштердің орналасқан жеріне байланысты артықшылық табуға мәжбүр болады.
Жаңа тақырыпты бекіту. Мұхаммед Юсуф біздің жүрегімізде
«Мен кіммін» әдісі.Бұл жағдайда Мұхаммед Юсуфтың суреті төңкеріліп, оқушыларға сұрақтар қойылады.
– Мен 1954 жылы дүниеге келгенмін.
- Балалар менің өлеңдерімді жақсы көреді.
– Өлеңдерім де әнге айналды.
- Математика сабағын ұнатпаймын.
Ендеше мен Мұхаммед Жүсіппін.Мұхаммед Юсуф қазір арамызда болмаса да, жүрегімізде, біз оны мәңгі есте сақтаймыз, есте сақтаймыз.Ол кісінің рухын рахаттану үшін бүгін шам жағып, білімімізді жаңартайық.
(Бәрі тұрып, үндемейді, бір оқушы шығып, шамды жағады)
Оқушыларға жаңа тақырып айтылып, дәптерлеріне күні, жылы, тақырыбы жазылады.
2016 жыл туралы ақпарат сұралады.
Мұхаммед Юсуф туралы мәліметтер электронды көрме арқылы беріледі.
Оқушылар Мұхаммед Юсуф туралы мәліметтерді айтады.
Согдиана:Мұхаммед Юсуф 1954 жылы 26 сәуірде Әндіжан облысының Мархамат ауданында дүниеге келген.
Шахризада:Он шақты поэзиялық жинақтар мен ондаған әндердің авторы ретінде қалың оқырманның жүрегінен орын алған ол алғашқы өлеңдері 1976 жылы «Өзбекстан әдебиеті және өнері» газетінде жарияланды.Одан кейін «Өзбекстан әдебиеті және өнері» газетінде жарық көрді. «Тәніш теректер», «Бұлбұлға айтарым бар», «Итижо», «Ұйқыдағы қыз», «Халима енам аллалары», «Көңлім яр яр», «Еркек киік» жинақтары жарық көреді.
Рақмет сізге:1989 жылы «Ұйқыдағы қыз» атты жыр жинағы үшін Республикалық Жастар сыйлығының лауреаты атанды.Ақынның «Ёлгоншы ёр» және «Мен сені аспанға апарамын» атты жыр жинақтары кейінгі жылдардағы үздік шығармалардың қатарында.
Мұхаммед Жүсіп елді жырлағанда не деді?
«Өзбекстан»
Әкемнің жері
Менің отаным
Өзбекстан, жаным сенің көлеңкеңде.
Сендей мейірімді жан жоқ,
мен саған ұқсаймын
Мен Римді сатып алмаймын, бейбақ...
Оқушылар өлеңді толық мәнерлеп айтады.Сол сияқты Әмір Темір, Посбонлар, Көкламайым, Қадірі ата түсіме кіреді.Анамнан хат өлеңдерін сұрап, мағынасын ашады.
Мұхаммед Юсуф Мұхаммед Юсуф замандастар жадында.... Мұнда оқушылар суреттер арқылы замандастарының ойларын айтып, Мұхаммед Юсуф портретінің жанына гүл шоқтарын қояды.
Мұхаммед Жүсіп замандастарының есінде мәңгі сақталады.Мұхаммед Жүсіп ең алдымен халықтың мұң-мұқтажын білдірген елге деген сүйіспеншілікті ешкімде жоқ өлең жолдарымен суреттейді.Ол өлеңдерімен танылып, танымал болды.Өзбекстан ақыны: Озод Шарафиддинов.
Мұхаммед Жүсіп – тәуелсіз елін, оның азат халқын көру бақыты бұйырған, елінің ең үлкен мерекелерінде оның жырлары шырқалған бақытты да бақытты ақын.Өзбекстанның халық ақыны Халима Худойбердиеваның мойындауы.
Өзбекстан үлкен мемлекет
Ganjch қазына топырақ қабаттары
Ол қабілетті ұрпақ тәрбиелеуде
Ұйқыдағы Мұхаммедтер.
Мұхаммед Жүсіп өмірдің шиеленісіне көнбеді, өткінші сезімдерге бой алдырмады.
                                                                       Иқбал Мырза.
Мұхаммед Жүсіптің мезгілсіз қайтыс болғаны туралы ақын Махмұд Таиров не деді? АЗАП
Ұлт дертіне ем, ақыным,
Енді мен халқым деп армандаған ақынмын,
Жоқ, сен өлдің, менің жалған ақыным
Өлім жолыңды кеспейді,
Барлығы: Мұхаммед Юсуф, қалай кеттің?
Жарқыраған бақыттың үніндей тәтті,
Өлең оқитын едің, маскүнем.
Жүр, кел, табытыңнан шық,
Сенің жолыңда анаң тұр.
Барлығы: Мұхаммед Юсуф, қалай кеттің?
Сенде бір жан қалды деме,
Қаншама жазылмаған жырлар, дастандар кетті,
Құдайдың сізге берген үлкен мүмкіндігі жойылды.
Жылауымнан тікенектер өсіп жатыр,
Барлығы: Мұхаммед Юсуф, қалай кеттің?
Сен менің көз алдымдасың әр тыныс,
Махаббатыңмен махаббаттың түсісің,
О, енді сіз жебелер ағынындасыз,
Қыздарыңның шашы тік тұрады,
Барлығы: Мұхаммед Юсуф, қалай кеттің?
Жұлдыз сені іздеп шықты
Ғұламжон, Ғияслар жаттан бөтен,
Хафиз бір күнде қартайды,
Егер олар сені қайта көрмесе, қайтып кел
Барлығы: Мұхаммед Юсуф, қалай кеттің?
Мохаммадимен Әндіжан құтты болсын,
Әндіжан халқы Мұхаммедсіз қалды.
Жылауға тұрарлық, жылай Әндіжан,
Бабыр да Ауғанстанда ұйықтап жатыр, оқуда.
Барлығы: Мұхаммед Юсуф, қалай кеттің?
Жатқан жерің жайлы, бұлбұл ақыным,
Күтемін сені, мың гүлді ақыным,
Жоқ, сен өлмедің, кемел ақыным,
Өзбек көтереді, жанын қосады,
Барлығы: Мұхаммед Юсуф, қалай кеттің?
«Текшелер» әдісі.Мысалдар текшелермен жазылады, оқушылар мысалдың жауабын айтады, өсу ретімен орналасады.
Оған дейін үш оқушы шығып, Мұхаммед Жүсіптің «Ромашка» гүліне жазған өлеңдерінің атын жазады.
Жад мәңгілік, сондықтан Мұхаммед Юсуфты еске аламыз, ол әрқашан біздің жүрегімізде.
Сабақты аяқтау.
Оқушыларды ынталандыру.
Үйге тапсырма: Мұхаммед Юсуф шығармашылығынан сабақ алу

Пікір қалдыру