Биологиядан жылдық күнтізбені жоспарлау

ДОСТАРЫМЕН БІРГЕ АКЦИЯ:

Биологиядан жылдық күнтізбені жоспарлау
Сабақтың мақсаты мен міндеттері:
  1. А) тәрбиелік мақсат: жылдық күнтізбелік жоспарды, тақырыптық жоспарды, бір сағаттық сабақ жоспарын құруды үйрету.
  2. В) тәрбиелік мақсат: Перспективті жоспар құру арқылы оқушылардың ғылыми дүниетанымын қалыптастыру, жалпы биологиялық және нақты ұғымдарды жүйелі түрде дамыта отырып, сонымен қатар оқу практикалық дағдыларын, логикалық ойлауға үйрету.
  3. C) дамушы: білім мен дағдыны бекітуге, кеңейтуге, дамытуға, кәсіпке саналы түрде бағыттау.
Сабақтың түрі: лекция.
Сабаққа бөлінген уақыт: 80 мин. Кабинет: №536 аудитория.
Сабақтың жабдығы: Әдебиет, таблица.
Ғылымдармен байланысы: психология, педагогика, химия.
Өмірмен байланыстыру: оқыту мен түсіндіруге негізделген теориялық білім беру; білім беру – белгілі бір кәсіпті меңгеру үшін қажетті теориялық қасиеттерді, мінез-құлық нормаларын және практикалық дағдыларды үйрету;
Сабақтың технологиялық картасы.
Курстың қысқаша мазмұны:
  1. Ұйымдастыру бөлімі: Сәлемдесу, сабаққа қатысу, жаңалықтар. (2 мин)
  2. Тақырыпты сұрау және бекіту: (30 мин)
1. Оқулық пен оқу құралының айырмашылығын айт.
  1. Оқулықтың негізгі құрамдас бөліктері қандай?
  2. Ботаника оқулығының құрылымы мен мазмұнын түсіндіріңіз.
  3. Зоология оқулығы мен ботаника оқулығының айырмашылығы неде?
  4. Зоолопи оқулығындағы білімді түсіндіру қандай принципке негізделген?
  5. Негізгі сөз тіркестері: (5 мин) Оқулық және оқу құралы.Оқулықтың тапсырмасы. Оқулық құрылымы. Жабдық. Мектептегі ботаника, зоология, адам және оның денсаулығы, жалпы биология оқулықтары. .
  6. Негізгі бөлім. (30 мин)
Жаңа тақырыпты бекіту:
Жоспар:
  1. Биологиядан жылдық перспективалық жоспар құру.
  2. Оқу жоспарындағы тараулар мен тақырыптардың оқушыларда биологиялық түсініктерді қалыптастыру жүйесі екендігі.
  3. Биологиядан зертханалық және практикалық сабақтардың мақсаты, міндеттері, оқу процесіндегі рөлі.
  4. Мұғалімнің сабаққа дайындығы.
       Жалпы білім беретін мектептерде биология пәнін оқытудың негізгі түрі екені белгілі. Сабақта оқу пәнінің негізгі оқу материалы оқытылады, бірақ сабақ оқытудың басқа түрлері болып табылатын сыныптан тыс жұмыстармен, сыныптан тыс жұмыстармен және экскурсиялармен тығыз байланысты. Сабақта сыныптан тыс жұмыстар, мысалы, табиғатта, үйде және тірі табиғат бұрышында жүргізілген бақылаулар мен тәжірибелердің нәтижелері, экскурсияда дайындалған гербарийлер мен коллекциялар қолданылады. Сыныптан тыс жұмыстар оқушылардың биология пәнінен алған білімдері мен дағдыларын бекітуге, кеңейтуге, дамытуға, саналы түрде кәсіпке баулуға қызмет етеді.
       Сондықтан биологияны оқытуда сабақты, сыныптан тыс іс-шараларды, сыныптан тыс жұмыстар мен экскурсияларды жоспарлап, тиімді ұйымдастыру, яғни оқытудың жүйелі тәсілін жүзеге асыру қажет.
   Осы іс-әрекеттерді органикалық ұйымдастыру негізінде мұғалім биологиялық білім берудің тиімділігіне қол жеткізуге, студенттердің ғылыми дүниетанымын қалыптастыруға, жалпы биологиялық және нақты ұғымдар мен оқу практикалық дағдыларын жүйелі түрде құрастыруға, логикалық ойлауға қабілетті.' білдіреді. оқыту.
  Мұғалімнің оқуға дайындығы оқу іс-әрекетін жоспарлаудан басталады. Жоспарлау үш кезеңде жүзеге асырылады.
  1. Жылдық күнтізбелік жоспарды, яғни перспективалық жоспарды жасау
  2. Бағдарламаның әрбір тақырыбына тақырыптық жоспар құру
  3. Сабаққа бір сағаттық сабақ жоспарын құру
  Жылдық күнтізбелік жоспарды, яғни перспективалық жоспарды жасау. Жалпы орта білім беретін мектептердің базалық оқу бағдарламасы мемлекеттік білім беру стандартының құрамдас бөлігі болып табылады және ол білім беру салаларын стандарттау мен мектептің қаржылық қамтамасыз етілуін анықтауға негіз болатын мемлекеттік құжат болып табылады. Базалық оқу жоспары білім алушыға пәннің білім беру мазмұнын жеткізуге бөлінген оқу сағатының ең аз көлемін білдіреді. Ол әрбір сыныпта белгілі бір пән бойынша мемлекеттік стандартқа сәйкес берілетін білім мазмұнын анықтауға негіз болады. Әрбір перспективалық жоспар оқу жоспарына негізделген.
 Бұл жоспарда биологияны оқытудың барлық формалары қамтылуы керек, оқу жоспарына енгізілген тараулар мен тақырыптар бойынша сабақтар жүйесі, оқу жылындағы тоқсандар мен каникулдарды ескере отырып орындалу мерзімдері, пәнаралық бау-бақша презентациялары, экскурсиялар, сыныптан және сыныптан тыс жұмыстар көрсетіледі.
Биология пәні мұғалімінің жоспары:
— Оқу жоспарындағы әрбір тараудың дидактикалық мақсатын, сонымен қатар тараудағы тақырыптардың тәрбиелік, тәрбиелік және дамытушылық мақсаттарын нақты елестету;
 -Оқытудың әдіс-тәсілдерін, көрме құралдарын таңдау, жыл мезгілдерін, оқу пәнінің тәрбиелік, тәрбиелік және дамытушылық мақсаттарын, оқушылардың бойында қалыптасқан биологиялық түсініктерді, мазмұндық дағдыларды меңгерту.
  — Оқушылар жүргізетін бақылаулар мен тәжірибелердің мазмұны мен ұзақтығын анықтау;
 -сабақта көрсетілетін тәжірибелерді дайындау мерзімдерін анықтау; — Әрбір сабақта білім берудің, тараулардың, тақырыптардың және пәнаралық байланысты жүзеге асырудың бір-бірімен байланыстылығын анықтау;
 - Студенттердің өзіндік жұмысына дидактикалық және тарату материалдарын дайындау, өз бетімен оқу үшін қосымша әдебиеттерді таңдау;
  - Тәжірибелік және зертханалық сабақтарды, экскурсияларды ұйымдастыру үшін қажетті зертханалық жабдықтар мен аспаптарды анықтау қажет.
  Қорытындылай келе, мұғалім перспективалық жоспарда оқыту үдерісінің тұтастығын қарастырып, осы жоспар негізінде өзінің педагогикалық қызметін ұйымдастырып, оқытудың барлық түрлерінің тұтастығын қамтамасыз ете отырып, олардың орындалу мерзімдерін нақтылауы керек.ladi.
Оқу жылының перспективалық жоспары бекітілмеген, оған белгілі бір жағдайларды ескере отырып, жыл ішінде түзетулер енгізуге, экскурсиялар мен сабақтан тыс іс-шараларды өткізу күндерін өзгертуге болады.
   Жылдық күнтізбелік жоспар тоқсандық жоспарлардан тұрады. Әр тоқсанда қанша сабақ өтетінін анықтау үшін күнтізбе бойынша бұл тоқсан неше аптадан тұратыны анықталады. Мысалға. 1 бастап 2.09.10 тоқсан: 3.11. дейін жалғасады Бұл кезең шамамен 9.5 апта. Демек. биологиядан 1 тоқсанда. 9 сабақ өткізуге болады. Әдетте күнтізбелік жоспар келесі нысанда жасалады:
«Гүлді өсімдіктер» тарауы бойынша V сыныптың 1-тоқсан күнтізбелік жоспары.
тараулар
Жоқ
Сабақтың тақырыбы
Өтпелі кезең
Кіріспе
(1 сағат)
1
Кіріспе
3.09.
1 XNUMX БОБ
Гүлді өсімдіктермен жалпы таныстыру
(оның 3 сағаты
1 сағат экскурсия)
1
2
3
Гүлді өсімдіктермен жалпы таныстыру
Өсімдіктердің тіршілік формалары
Табиғатқа экскурсия
10.09.
17.09
24.09
Тақырыптық жоспар. Жылдық күнтізбелік жоспар негізінде тақырыптық жоспар құрылады. Тақырыптық жоспарда әрбір сабақ тақырыбымен бірге оның негізгі мәселелері, қолданылатын әдіс-тәсілдері, пайдаланылған оқу құрал-жабдықтары, үй тапсырмалары көрсетіледі. Одан тыс. Тақырыптық жоспарда сыныптан тыс жұмыстарға және сабақтан тыс оқуға ұсынылатын әдебиеттер де көрсетілуі мүмкін.
Төменде тақырыптық жоспар үлгісі берілген;
тараулар
тақырып
сағат
өту
мерзім
әдіс
жабдық
Қосымша
кітаптар
Сыныптан тыс пюресі.
экскурсия
Үй
 тапсырма
Бұл жоспарды құру кезінде:
— Әрбір оқу пәні бағдарламасының мазмұны мен мәні жағынан сәйкес тараулардан тұруы;
 — Бағдарламаның әрбір тарауы логикалық өзара байланысты оқу материалдарын біріктіреді;
  — Әрбір тарау логикалық байланысқан сабақтар жүйесінен тұратынын;
   -Әр пәннің мазмұнына сәйкес оқушылардың белгілі бір биологиялық түсініктерді қалыптастыруға және дағдыларды меңгеруіне негіз дайындайды деп есептеген жөн.
    Биологияны оқытудың морфологиялық, анатомиялық, физиологиялық, жүйелік, гигиеналық, экологиялық, эмбриологиялық, цитологиялық т.б болып бөлінетіні белгілі. Сабақтарды осындай топтарға бөлу оқушыларда ұғымдар мен дағдыларды қалыптастыру процесін үйлестіруге және оларды органикалық түрде дамытуға мүмкіндік береді.
     Оқу жылының басында бүкіл курс бойынша жеке кіріспе сабақтары өткізіледі. Бұл сабақтарда биологияның сәйкес бөлімдері (пәні, міндеттері және маңыздылығы), оқытылатын курстың мазмұны және оны оқыту әдістемесі туралы түсінік беріледі.
  Бөлінген сағаттардың саны бойынша негізгі тақырыптар ажыратылады: 1) кіріспе сабақтар, 2) тақырыптың мазмұнын ашатын сабақтар, 3) қорытынды немесе қорытындылау сабақтары. Қосымша пәндер бойынша бірінші сабақтың басында кіріспе, соңғы сабақтың соңында жалпылау сабағы өткізіледі.
   Оқушылардың сабақ мазмұнының ұғымдары мен дағдыларын меңгеруі үшін мұғалім демонстрациялық құралдар мен оқыту әдістерін таңдайды.
    Әр тараудың соңында өткізілетін қорытындылау сабақтарында сабақтың тәрбиелік, тәрбиелік және дамытушылық мақсаттарына сәйкес белгілі бір демонстрациялық құралдар мен әдістер қолданылады.
   Мұғалім әрбір тарауда түсінік пен оқу-тәжірибелік дағдыларды дамытудың жүйелілігін, сонымен қатар білім мен тәрбиенің сабақтастығын жүзеге асыру жолдарын анықтайды, қажет болған жағдайда тақырыптық күнтізбелік жоспарға тиісті өзгерістер енгізеді. Биология пәнінің оқу бағдарламасына оқушылардың алған білімдерін бекіту, практикада қолдана отырып, биологиялық, практикалық және оқу жұмыс дағдыларын дамыту мақсатында зертханалық жаттығулар енгізілген.
   Студенттердің оқу және практикалық жұмыс дағдыларын дамыту мақсатында биология пәнінен оқу бағдарламасынан практикалық жаттығулар да енгізілді. Бұл практикалық жаттығулардың тиімділігін арттыру үшін мұғалім мыналарға назар аударуы керек:
  -оқу бағдарламасына енгізілген практикалық жаттығулардың тақырыптық жоспардың перспективалық және күнтізбелік жоспарындағы және оқу процесіндегі орнын анықтау;
   - практикалық сабақтың дидактикалық мақсатын анықтау;
   - практикалық сабақтарға қажетті құрал-жабдықтарды дайындау;
   -Тәжірибелік сабақта студенттердің танымдық іс-әрекетін ұйымдастыру жолдарын анықтау және соның негізінде оқыту курсын құрастыру;
   -тәжірибе және бақылау процесінде студенттерге қажетті тапсырмаларды орындау үшін нұсқауларды дайындау;
  1. Жаңа тақырыпты бекіту: (30 мин)
  2. Биологиядағы жылдық жоспарлаудың маңызын анықтау.
  3. Бұл жоспарды құру кезінде мұғалім нені ескеруі керек?
  4. Биологиядан тақырыптық күнтізбені жоспарлаудың мәнін анықтаңыз.
  5. Тақырыптық күнтізбені жоспарлағанда мұғалім неге көңіл бөлуі керек деп ойлайсыз?
  6. Оқу жоспарындағы тараулар мен тақырыптар студенттерде биологиялық түсініктерді қалыптастыру үшін негіз екенін анықтаңыз.
  7. Биологиядан зертханалық және практикалық сабақтардың мақсатын, міндеттерін, оқу процесіндегі рөлін анықтау.
  8. Биология пәндерінің бағдарламаларын талдап, перспективалық, тақырыптық күнтізбе жоспарлаңыз.
Кітаптар.
  1. Мемлекеттік білім стандарты.1999ж.
  2. Ж.Толипова, А.Т.Г'офуров «Биологиядан жаңа педагогикалық технологиялар» 2002 ж.
 3.Ю.Н.М.Верзилин, М.Корсунская «Биологияны оқытудың жалпы әдістемесі», «Мұғалім» 1983 ж.
Қосымша әдебиеттер.
  1. Ш.А.Амонашвили, С.Н.Лисенкова және т.б. «Педагогикалық зерттеулер», «Мұғалім» 1990 ж.
  2. А.Зуннунов және т.б. «Орта Азиядағы педагогикалық ой-пікірдің дамуындағы планшеттер», «Фан» 1996 ж.
  3. Ж.Толипова, А.Т.Г'офуров «Биологияны оқыту әдістемесі» әдістемелік құрал. Лицейлер мен кәсіптік колледждерге арналған академия. Үйрету. 2004
Өзіндік жұмыс тақырыбы.

Пікір қалдыру