Розробка уроку з теми «Екологічна культура».

ПОДІЛИТИСЯ З ДРУЗЯМИ:

місто Навої 
16-й стан спеціалізований
Середня школа
«Ідея національної незалежності та основи духовності»
вчитель природознавства Джураєв Бахадир
До теми «Екологічна культура».
Наука: Ідея національної незалежності та основи духовності.
Sana
 Оцінка: 8
Тема: Екологічна культура
Мета:
  • А) Освітня — формування знань про екологічну культуру, природоохоронні поняття.
  • B) Змусити учнів дізнатися про освітню та екологічну освіту
  • В) Розвивальна – розвиток вміння учнів самостійно мислити
Тип курсу:          нова концепція, що формує знання.
Метод уроку:  нетрадиційний
Стиль курсу:  інтерактив, робота в групах, презентація
Класна кімната:   комп’ютер, відеопроектор, роздатковий матеріал із запитаннями, кольоровий роздатковий матеріал для оцінювання учнів,
Курс:
  • Організаційна частина.
  • Привітання учнів.
  • Визначення відвідуваності.
  • Концентрація
Вправа «Тропічний дощ».- учні стоять у колі (можуть і на своїх місцях).
  • Руки (долоні) повільно розтирають. (вітер)
  • Це прискориться.
  • Пальці хрумтять. (дощ)
  • Це прискориться.
  • Б'є по плечах. (гром)
  • Це прискориться.
  • Клацання пальцями (краплі дощу)
  • Сповільнюється.
  • Вітер сповільнюється (долоні потирають)
Якщо вчитель йде посередині і зупиняється перед кимось, рух змінюється. Або керівник сам диктує і виконує, а дії відволікає.
  • Мета:
  • Підвищити увагу.
  • Підняття настрою.
  • Підкріплення теми.
  1. Чому ми вважаємо дружбу високим духовним поняттям?
  2. Яких людей ми можемо знати як своїх друзів?
  3. Якими мають бути справжні друзі?
  4. Як фальшиві друзі?
  5. у тебе є найкращий друг? Як його звуть?
  • Пояснення нової теми.
Мільйони років тому з’явилося людство, і незліченна кількість людей проростала та виросла в лоні цієї Землі, заробляла на життя та знаходила засоби до існування. Це єдина матінка-земля, яка годує, одягає, дає притулок, умиває людей, і через це вона надзвичайно шанована. Іншого місця для проживання в ньому людство поки що не знайшло, можливо, і не знайде. Досі люди бачили, як падає з неба дощ, сніг і град, але ніколи не бачили, щоб падав лід і падав хліб. Тобто, якщо не буде природи, цієї землі, цієї води, цього повітря, і якщо дитина людська не «розуміється» з цим і не створить собі прожиток, то жоден шматок хліба не впаде з неба. Тому ваш обов’язок і відповідальність – піклуватися про природу, яка відкрила своє щедре лоно для нас, усього людства.
          Глава нашої держави підкреслює велике значення матері-природи, любові до неї, насолоди її красою у зростанні духовності людини: «Близькість до природи, насолода неймовірною красою улюбленої країни живить і зміцнює духовність».
          Збереження природи, екологічна культура починається з набуття простих навичок. Йдучи вулицею, якщо ми кидаємо цукеркові обгортки чи фісташки не в спеціальну коробку, а в потраплене місце, якщо не йдемо тротуаром, то переступаємо через траву, якщо ламаємо гілки дерев, якщо розбиваємо пташині гнізда, якщо викидаємо сміття в канави, то все це свідчить про нашу безкультур'я, жорстокість, нерозумність.
            В основі поняття «екологічна культура» — вимоги розуміти наслідки цих ситуацій, жити відповідно до законів природи і суспільства. Екологічна культура також є складовою частиною загальнолюдської культури, її важливим показником. Без цього людина не може вважатися цивілізованою і духовною в повному розумінні.
       Екологія - це грецьке слово, яке утворилося від поєднання слів "ойкос" - будинок і "логос" - наука. Тобто екологія - це галузь науки, яка вивчає живих істот, що живуть в «дому природи».
      Хоча словосполучення «екологічна культура» увійшло в традицію в більш пізні часи, з давніх часів людство набуло вміння берегти природу і дбайливо до неї ставитися. Якщо поглянути на історію стародавніх релігійних поглядів, то можна побачити, що в них освячували і навіть поклонялися стихіям природи, тваринам та іншим тваринам. Зокрема, зороастрійська релігія, історія якої пов’язана з нашою країною, та її головна книга «Авеста», які є матеріальною основою світу, освячують землю, воду, повітря, поклоняються вогню. Випаровувати повітря і воду, закопувати в землю тіла не тільки тварин, а й людей, осушувати їх водою, спалювати у вогні вважалося гріхом. Щоб тіла померлих не забруднювали землю, воду, повітря, їх ховали в спеціальних глиняних посудинах.
           Після цього любов нашого народу до матері-природи зросла, але не зменшилася. Наприклад, тримати в чистоті подвір’я, канави, ставки, колодязі та цистерни, дбайливо вирощувати квіти та рослини, озеленювати територію навколо, садити десять квіток, коли цвіте одна квітка, є простою вимогою життя кожного. дотримуватися. Наші предки з високою землеробською культурою винайшли передові способи ощадливого використання води в сільському господарстві, дотримання сівозміни для збереження та підвищення продуктивності землі, підживлення землі лише добривами. Не кажучи вже про те, щоб кидати сміття у воду, плювати в неї вважається в нашому народі великим гріхом. Через це люди безперешкодно пили чисту воду зі струмків, що текли вулицями та дворами, а діти, слинаючи, їли гарячі коржі.
        Іслам також приділяє особливу увагу питанням поваги до природи, вдячності за її блага, уникнення надмірностей і нечистоти. Наприклад, із 31-го аяту Священного Корану, сури Араф, читаємо такі речення (переклад їх значень): «О люди Адамові!... Їжте і пийте, (але) не марнуйте! Бо Він (Аллах) не любить марнотратників.
            В одному з хадисів нашого Пророка (мир йому) сказано: «Посадіть дерева завтра в День Воскресіння». Який благородний зміст закладено в цьому хадісі! У ньому водночас звучить і заклик дивитися в майбутнє з упевненістю, і песимізм, і заклик не піддаватися секуляризму, і прагнення постійно збагачувати природу.
          Екологічна культура формується на основі низки факторів. Серед них – любов до природи, знання та уявлення про неї, екологічне виховання, традиції та цінності, екологічна пропаганда.
      Ви добре знаєте, що, як і всі створіння, людина є дитя природи, її чоловіче, шановане дитя. Жодна людина не користується багатствами природи та її благами. Це не принесе задоволення. Якщо звернути увагу, більшість тварин обмежуються пошуком їжі лише на один день, збирати їжу для споживання завтра або через тиждень абсолютно чужо. Подивіться на птахів, яких ви бачите щодня: чи бачили ви, щоб хтось із них, наприклад, збирав увечері зерно на їжу? Ви цього не бачили. А як щодо людей?
       Знання та уявлення про природу формуються в людини з самого раннього віку. Від іграшок, якими граються діти в дитячих садках, до вішалок і ліжок, до наволочок і басейнів - все обладнання та предмети мають чудові зображення різних квітів, дерев і тварин. З м’якого піску, привезеного з озер і річок, повного дрібних шматочків черепашок, діти робили фігурки тварин, маленькі фортеці та замки, побудовані на горах і пагорбах.
        Сільські діти більшість часу проводять на природі. Запах майбутньої весни вони відчувають від різкого і приємного запаху м’яти, що вкриває їх губи. М'яке колихання трав, що заповнюють канави, як волосся дівчат, крижаний вітерець, що віє з гір, гомін овець, що прилітає здалеку, - все це частина життя сільських дітей, невід'ємна частина їхньої уяви. залишаються.
       На уроках у школі ми тепер маємо чіткі знання про загальну будову природи, клімат на Землі, материки і материки, океани і моря, гори і вулкани, тваринний і рослинний світ. Наприклад, якщо з уроку «Географія» ми дізнаємося, чому в багатьох районах Африки взагалі не випадає сніг, а Північний полюс чи Антарктида зайняті вічними льодами, про те, що у крихітної бджілки п’ять очей або вуха сарани. розташовані на ногах, дізнаємося із «Зоології»» пояснює підручник. Крім того, через газети і журнали, телебачення і радіо, матеріали в Інтернеті ми отримуємо цікаву інформацію про барвисту природу, тваринний і рослинний світ країн, розташованих за десятки тисяч кілометрів від нас. Ці знання та досвід збагачують наше уявлення про природу, про те, наскільки вона могутня і водночас наскільки потребує захисту.
      Екологічна освіта не обмежується шкільною освітою, але також продовжується в сім’ї та сусідстві. В Узбекистані особлива увага приділяється облаштуванню дворів, вулиць і прибудинкових територій, посадці на їх території плодових і декоративних дерев, постійному очищенню канав. Люди активно долучаються до благоустрою, кілька разів на рік влаштовуючи хашари. У цьому процесі є багато дітей, які підходять до дорослих і кажуть: «А що я можу зробити, дайте мені щось зробити?». Як дорослі перевертають землю, як розм'якшують землю під деревом, а скільки копають лопатою під квітку, чому звертають увагу на зрізання гіллястих гілок і гілок дерев, як зробити ручку. для смоковниці, і чому мало води ллють під довгу виноградну лозу - все це ви і насправді є чудовим досвідом для навчання для ваших однолітків. Ці завдання вимагають не тільки сил і крайньої плоті, але й освіти, знань і терпіння.
    Якщо ці слова стосуються догляду за рослинами, то потрібна особлива вправність, щоб доглядати за кожною свійською твариною, годувати її, не хворіючи, «розмовляти» з цими безмовними тваринами. Є й чудові вислови нашого народу, які пройшли перевірку часом. Ось деякі з них: «Біло є, то не знаєш, чи нема» («біло» означає молоко-йогурт), «Як даси худобі, то вона тебе прогодує і влітку, і взимку», Є кінь — поле знайдеться, нема коня — поле поріжуть», «Від сала товстіють», «У хаті з коровою не буде туберкульозу», «З. кінський жовток, овеча печінка» тощо.
   Якщо ми старанно засвоюємо такий досвід нашого мудрого народу щодо догляду за флорою і фауною, якщо ми навчимося берегти природу та дбати про неї, то світ навколо нас стане прекраснішим, а наші серця проясняться.
    Сьогодні на Землі виникають настільки складні екологічні проблеми, що вони можуть серйозно загрожувати майбутньому життю не лише окремих країн, а й усього людства. Ці проблеми включають виснаження озонового шару атмосфери, виснаження запасів прісної води, танення постійних активів, забруднення світового океану та космічного простору, різке скорочення рідкісних рослин і тварин, занесених до «Червоної книги» світу та багато інших нагальних проблем. Недаремно ЗМІ постійно поширюють новини про масштабні повені, лісові пожежі, зсуви, посухи та сильні холоди в різних частинах світу. Це не так. Крім того, бувають сильні землетруси, морські та океанські розливи, страшні шторми та урагани, які щороку вбивають десятки тисяч людей. Усе це не проблеми, які виникли раптово чи раптово. Більшість катастроф, які відбуваються в природі, є наслідком ставлення до природи як до дикуна.
       Екологічні проблеми спричинені насильницьким втручанням у її закони без знання науки про природу.
       Тільки великі промислові підприємства, які звикли гнатися за прибутком, великі і малі заводи, що готують сировину для своєї роботи, всілякі транспортні засоби, що мчать розвозити готову продукцію в різні кінці світу, викидають всередину отруйні гази, пари і різні відходи. атмосфери, що спричиняє масштабне забруднення навколишнього середовища, різкі зміни природного складу повітря, води, землі. Замість того, щоб економно використовувати такий рідкісний природний ресурс, як вода, її витрачають, змушують будувати величезні греблі та електростанції в сейсмонебезпечних районах із сильними землетрусами, відводити русла річок і струмків тощо. Роботи безперечно порушують природний баланс. Найнебезпечніше те, що виправити ці помилки і відновити втрачений баланс потім буде вкрай важко.
    Ми повинні знати, що природа – досконала система. його екосистема ми кажемо. До екосистеми необхідно підходити на основі високого інтелекту і ніколи не порушувати її баланс.
     На жаль, ми також успадкували серйозні екологічні проблеми від колишньої радянської держави. Найбільша з них, як відомо, пов'язана з висиханням Аральського моря. Узбекистан вживає багато заходів, щоб знайти позитивне вирішення цієї проблеми, не допустити її поглиблення і всіляко захистити населення, яке проживає в районі Аральської затоки. Той факт, що керівництво нашої республіки привертає увагу світової спільноти до цієї складної проблеми, свідчить про те, що проблема острова стала проблемою всієї Землі, а не однієї чи двох країн. Відповідно, велике значення мають наступні моменти у виступі Президента Республіки Узбекистан Іслама Карімова 2010 вересня 20 р. на пленарному засіданні Саміту ООН, присвяченому Цілям розвитку тисячоліття:
     «Трагедія острова є яскравим прикладом безвідповідального ставлення до екологічних проблем. Колись одне з рідкісних і красивих морів Арол перетворилося на водойму, яка майже висохла та зникла протягом одного покоління.
     За сорок років акваторія Аральського моря скоротилася в 7 разів, об'єм води зменшився в 13 разів, а її мінералізація зросла в десятки разів, що зробило море непридатним для живих організмів. В результаті майже весь тваринний і рослинний світ занепав і зник...
   Оскільки Аральське море продовжує висихати і навколо нього відбувається гуманітарна катастрофа, збереження природного біологічного фонду Аральської затоки, вплив Аральської кризи на навколишнє середовище, найголовніше,         
    Зменшення його руйнівного впливу на життя сотень тисяч і мільйонів людей, які тут живуть, є найважливішим завданням сьогодення».
    На щастя, в нашій державі за роки незалежності докладається багато зусиль для збереження та збагачення природи нашої країни. Перш за все, серйозна увага приділяється зміцненню правової бази охорони природи. В даний час в нашій країні діють «Про охорону природи» (прийнятий 1992 грудня 9 р.), «Про відходи» (2002 квітня 5 р.), «Про воду і водокористування» на», «Про надра» (всі прийняті 1993 р.). 7, 15) та інші закони, багато кодексів суворо дотримуються. Ці законодавчі акти вдосконалюються відповідно до потреб часу. До виконання цих важливих завдань залучені не тільки державні організації, а й багато громадських організацій. Зокрема, практичним виявом всебічної підтримки діяльності цього громадського руху стало виділення Екологічному руху Узбекистану XNUMX депутатських місць Законодавчої палати Олій Мажлісу.
    У нашій державі увага населення зосереджена на сфері охорони природи, пріоритет надається підвищенню екологічної культури, знань та рівня громадян. В результаті в усіх областях і районах нашої республіки закладається багато парків, лісів, нових водойм, заказників. Здійснюється регулярний контроль за безпекою та чистотою природних джерел прісної води, які забезпечують водопостачання населення.
   Усе це почесні справи, які здійснюються не тільки на благо людей, що живуть сьогодні, але й на щастя та добробут поколінь, яким доведеться жити на цій Батьківщині в найближчому та далекому майбутньому.
  1. Чому ми називаємо людину дитиною природи?
  2. Які риси характерні для людини в природі?
  3. Які знання та вміння формується екологічна культура?
  4. Які причини різкого зростання екологічних проблем останнім часом?
  5. Які екологічні проблеми є найбільш актуальними в регіоні Центральної Азії?
  6. Чи можете ви навести приклади художніх творів, у яких показано випадки грубого поводження з природою?
  7. Що, на вашу думку, стало причиною висихання Аральського моря?
  • Домашнє завдання.
  • План теми (стор. 87-97).
  • Які реформи сьогодні проводяться в нашій країні для усунення екологічних проблем?

Залиште коментар