Геометрия сабағы

ДОСТАРЫМЕН БІРГЕ АКЦИЯ:

Тақырыбы: Үшбұрыштың ішкі бұрыштарының қосындысы туралы теорема.Сынып: 7
Сабақтың технологиялық картасы
Сабақтың тақырыбы
Үшбұрыштың ішкі бұрыштарының қосындысы туралы теорема
Мақсаты, міндеттері
1. Тәрбиелік: оқушыларға сабақ туралы ғылыми мағлұмат беру.
2. Тәрбиелік: Оқушылардың санасына адамгершілік, әдептілік ұғымдарын сіңіру, шүкіршілік етуге тәрбиелеу.
3. Дамытушы: оқушылардың сөйлеу, мінез-құлық, қарым-қатынас мәдениетін дамыту.
4. Кәсіптік жолдама: тақырып арқылы инженерлік, сәулетші мамандықтарға жолдама беру.
5. Ұлттық тәрбие: елін сүюге тәрбиелеу.
Оқу процесінің мазмұны.Оқушылардың тақырып бойынша белсенділігін арттыру.
Оқу үрдісін жүзеге асыру технологиясы Сабақтың түрі: Жаңа білім беру.
Стиль: ауызша, жазбаша.
Формасы: Топпен, топпен жұмыс.
Құралдар: оқулық, компьютер, мультимедиа, экран, слайд, электронды оқулық, сөзжұмбақ, қолдан жасалған үшбұрыш пішіндері, көрмелер.
Бақылау; Ауызша бақылау, сұрақ-жауап, тест.
Бағалау; 5 баллдық жүйе бойынша бағалау.
Болашақ жоспарлар. Мұғалім: озық педагогикалық технологияларды меңгерту, оларды білім беруде пайдалану жолдарын іздестіру, жетілдіру, оқушылардың сөйлеу тілін дамыту, өз бетімен жұмыс істеу.
Оқырман; оқулықпен өз бетінше жұмыс істеуге, өз пікірін ауызша және жазбаша еркін жеткізуге, жолдастарының пікірін мақұлдап, жаңа ой айту.
Сабақтың блок-схемасы
t\r Сабақтың кезеңдері Уақыты
1 Ұйымдастыру бөлімі 2 минут
2 Әлем жаңалықтары 2 минут
3 Дидактикалық ойындар туралы мәлімет 2 минут
4 Негізгі бөлім 1 минут
5 Жаңа тақырыпты сипаттау 26 минут
6 Күшейту 10 минут
7 Бағалау критерийлері 1 минут
8 Үйге тапсырма 1 минут
Курстың қысқаша мазмұны:
а. Ұйымдастыру бөлімі: (2 минут)
б. Әлем жаңалықтары (2 минут)
с. Жаңа тақырыпты бекіту: (26 минут)
d) Бекіту: (10 минут)
Жоспар:
Өтілген тақырыптар туралы жалпы мәліметтер.
Үшбұрыштың ішкі бұрыштарының қосындысы туралы теорема туралы білім беру
Сабақ барысында дидактикалық ойындар ұйымдастыру.
Негізгі бөлім: (1 минут)
Психологиялық ахуал туғызу: Мұғалім оқушыларға теоремалар мен қасиеттерді айта отырып, екі топқа бөліп, әр топқа ат қояды. 1-топ Әл-Беруни, 2-топ Әл-Фарғани Әр топ әл-Беруни мен әл-Фарғани, олардың еңбектері мен еңбектері туралы қысқаша әңгімелейді.
Содан кейін сабақтың жалпы атауы таңдалады. Бұл сабақ «Білімділер жарысқанда» деп аталады.
Мұғалім: Берілген шарттарды орындау арқылы қай топ оқушыларының білімі мықты екенін анықтаймыз:
Шарт 1. Әр топтың оқушылары үлестірме қағаздардағы сұрақтарға жауап береді:
Параллель түзу дегеніміз не?
Үшбұрыштың периметрі неге тең?
Екі түзу қай кезде параллель болады?
Геометрияның бөлімдерін көрсетіңіз.
Дидактикалық ойындар туралы мәлімет беру. (2 минут)
Бейнеролик арқылы өтілген тақырыпты мұғалім түсіндіреді. (6 минут)
Жаңа тақырып
Тақырыбы: Үшбұрыштың ішкі бұрыштарының қосындысы туралы теорема
Теорема. Үшбұрыштың ішкі бұрыштарының қосындысы 180 0-ге тең.
Ерікті АВС үшбұрышын алып, оның В ұшынан АС-қа параллель түзу жүргіземіз. < 1 = <4 , өйткені бұл бұрыштар, а және АС параллель түзулердің көлденең АВ-мен қиылысуынан пайда болатын коммутативті бұрыштар.
<3 = <5, себебі бұл бұрыштар, а және АС, АС параллель түзулерін ВС биссектрисасымен қию арқылы түзілетін коммутативті бұрыштар.
Бұдан <1 + <2 + <3 = 1800, яғни
Тәжірибелік жаттығу.Үш топтың оқушылары қағазға үшбұрыштың суретін салады және бұрыштарын бөлек қиып, бір түзу бойына орналастырады.Сонымен қатар үшбұрыштың ішкі бұрыштарының қосындысы 1800 екенін көруге болады. Тақырып.
2. Бұл жерде оқушылар «Математикалық жұмбақтарды» аяқтайды:
Үш қыз ойнап жүр
Ашылған қызғалдақ сияқты.
Оның бес досы келді
Айтыңызшы, олардың саны қанша болды? (жауабы: 8 адам)
Бір ағашта он екі бұтақ
Үш жүз алпыс бес жапырақ
Жапырақтардың бір майы ақ
Бір май қара түсті
(жауабы: 12 ай, күн мен түн)
3. Бұл шарт бойынша оқушылар қаламды қағаздан көтермей, қималарды бір-ақ рет жүріп өтпей келесі фигураларды салады.
4. Өз біліміңді тексер?
Бұл кедергіде әр топтың қатысушыларына сол сұрақ жазылған жұмбақ беріледі. (6 минут)
5-шарт. Сіз білесіз бе? Бұл шартта топ қатысушыларына мұғалім белгілі бір геометриялық пішін туралы ақпаратты айтады. Топқа қатысушылар ақпараттың қай формаға жататынын табады. (6 минут)
топ: Шаршы, тікбұрышты үшбұрыш, текше.
- Бұл геометриялық пішіннің барлық қабырғалары тең.
- Бұл геометриялық пішіннің 3 қабырғасы бар, екі қабырғасы әрқашан бір-біріне перпендикуляр.
топ: Шеңбер, параллелепипед, көпбұрыш.
- Бұл пішінде бұрыштар болмайды.
-Оның үш өлшемі бар, бетінің ауданы формуласы S=2(ab+ac+bc) формуласы арқылы есептеледі.
6-шарт. Сұрақтары бар снежинкалар - жылдам сұрақтарға жылдам жауаптар
Бұл жерде топ қатысушыларына ойлануға уақыт болмай, үшбұрыштың ішкі және сыртқы бұрыштары туралы жылдам сұрақтар қойылады. (6 минут)
1 топ:
1. Үшбұрыштың неше ішкі бұрышы бар?
Жауабы: үш
2. Үшбұрыштың қанша сыртқы бұрышы сүйір болуы мүмкін?
Жауап: бір
2 топ:
1. Үшбұрыштың ішкі бұрыштарының қосындысы неше градус?
Жауабы: 1800-ге тең.
Сыртқы бұрыштардың қосындысы туралы не деуге болады?
Жауабы: 3600-ге тең.
Бағалау критерийлері: (1 минут)
Дұрыс және толық жауап үшін 5 ұпайлық үстелдік компьютердің сурет картасы беріледі.
Толық емес жауапқа 4 ұпайдан тұратын дәптердің сурет картасы беріледі.
Қате немесе толық емес жауап үшін 3 ұпайлық қалталы компьютерлік сурет картасы беріледі.
Сабақ соңында топтық карточкалар есептеліп, жеңімпаз топ жарияланады
орындалды.
Үй жұмысы:
Өткен тақырыптарды қайта оқып, тақырыптар бойынша ақпарат жинап, 9-есепті орындау. (1 минут)
Сабақ аяқталады.

Пікір қалдыру