Әдебиет сабағы

ДОСТАРЫМЕН БІРГЕ АКЦИЯ:

Әдебиет сабағы
  Сынып: 5 Пәні: әдебиет           Сабақ қасиетті
      Тақырып:
Өткір Хашимовтың «Дүние істері» әңгімесінен үзіндіні зерделеу.
Мақсаты және
тапсырмалар
Мақсаты:
1.Тәрбиелік: Өткір Хашимовтың «Әлем шығармалары» повесі әңгімелерін пысықтау, әңгімелер мәтінін пысықтау.
  2.Тәрбиелік: оқушылардың назарын анаға деген сүйіспеншілік сезіміне аудару, адамды қорғауға үйрету. Оқушыларды көркем шығармашылыққа деген сүйіспеншілік рухында тәрбиелеу;
3.Әзірлеуші: ауызша және жазбаша сөйлеуді, актерлік шеберлікті және ең жақсы адами қасиеттерді дамыту.
Міндеттері: оқушылардың пәнге деген қызығушылығын ояту, пәнге негізделген білім, білік дағдыларын қалыптастыру.өз бетімен жұмыс істеуге баулу.
Пәнге байланысты тапсырмалардың қаншалықты орындалғанын бақылау және білімдерін бағалау.
Құрылатын құзыреттер: коммуникативтік, ақпаратпен жұмыс істеу, жалпы мәдени, әдеби білімдерді тәжірибеде меңгеру құзыреттері
Тәрбие процесінің мазмұны
Өткір Хашимовтың «Әлем шығармалары» кітабынан берген әңгімелерін оқып, талдау.
Оқу процесін жүзеге асыру технологиясы
Сабақтың түрі: білім, білік, біліктілік пен дағдыны жасаушы
Сабақтың стилі: араластырыңыз
Сабақтың әдісі: дәстүрлі емес: «Очарк», «Рөлдік ойындар», «Жұмбақ сандық», «Ассизимент»
Сабақтың формасы: жеке және шағын топтарда жұмыс істеу.
Сабақ дүкені: оқулық, электронды оқулық, видеопроектор, компьютер, экран, слайдтары бар диск, аудиомәтіндер, ынталандыру карточкалары, авторлық фото және шығармалар.
Бақылау: ауызша бақылау және сұрақ-жауап.
Бағалау: 5 балдық жүйеге негізделген.
Күтілетін
нәтиже
Мұғалім:
Тақырыпты барлық студенттер қысқа мерзімде меңгереді. Оқушылардың белсенділігін арттырады.Ғылымға деген қызығушылығын оятады.Бір сабақта барлық оқушылар бағаланады. Тақырыпты өз бетінше оқуға, есте сақтауға ынталандырады.Есептерді шығару жолдарын үйретеді.
Студент:
Жаңа білімді тез меңгереді. Өз бетінше шығармашылықпен жұмыс істеуге үйренеді, сөйлеу тілін дамытады. Ол өзін басқарады. Сұрақтар бойынша жұмыс жасайды. Ол аз уақытта көп ақпаратқа ие болады.
 
Келешекте
жоспарлары
Мұғалім:
Педагогикалық технологияларды қабылдайды, жаңа әдіс-тәсілдерді жүзеге асырады. Өз бетімен жұмыс істеуге ынталандырады. Педагогикалық шеберлігін арттырады.
Студент:
Тақырып бойынша қосымша мәліметтер жинайды. Өз ойын еркін жеткізуге тырысады. Қорытынды жасау қабілеті артады.Шығарманың толық мәтінін оқуға тырысады.
                                           Сабақтың блок-схемасы:
Т / р
Курстың кезеңдері
Ережелер
Жалпы
1
Ұйымдастыру бөлімі: «Руханият» минуты
3
45 минут
2
          Өткен тақырыптарға шолу:
«Тілсіммен» жұмыс істеу.
10
3
Жаңа тақырыпты бекіту:
а) слайд көрсету;
ә) «Рөлдік ойындар» (кезең)
в) «Ойлан, ізде, тап!» (сөздікпен жұмыс)
20
4
Қуаттаңыз
а) «Жұмбақ сандық» (сұрақ-жауап)
ә) «Тапқырлар айтысы»
г) «Анаға құрмет»
10
5
Сабақтың соңы: бағалау және үйге тапсырма
2
Курстың қысқаша мазмұны:
I. Ұйымдастыру бөлімі: амандасу, бар-жоғын анықтау.
Мұғалім:  (О`.Хашимовтың «Дәптер шекарасындағы жазулар» кітабынан)
     Неліктен адам өз ауласына гүл отырғызады? Шалқан ексең, қазанға түседі!
    Сүйікті кейіпкері кітап оқып жүріп қайтыс болғанда адам неге жылайды? Жазушының оны жасағанын біледі!
    Неге адам басқа елдерге барып, сансыз байлық жинағанда түнімен жылайды, балалық шағы өткен саятшылықты армандайды? Өйткені, ол патша сарайында тұрады!
    Неліктен адам баласының басында Алла деп айтады? Бала естімесе ұйықтамайды ма?
    Өйткені, Адамды хайуаннан ажырататын сызық бар. Бұл шекараның атауы  Руханилық  шақырды!
  Құрметті студенттер! Осындай биік руханияттың иесі болсын деп бүгінгі сабағымызды бастаймын!
Сабақтың ұраны:   Ана бір! Отан – жалғыз!    (Өткір Хашимов)
Сынып оқушылары 3 топқа және XNUMX-топқа бөлінеді «Махаббат» ІІ топ «Мурувват», ІІІ топ «салдары» аталады Оқушылардың сабаққа қатысуы «Офарин», «Барақалла», «Шабыттандыру» карточкалары арқылы бағаланады.
  1. Өткен тақырыпты қайталау.
  Өткен тақырыпты қайталау  «Заклинание» көрме арқылы жүзеге асырылады.
   Мұғалім: «ТІЛСІМ» көрмесі жалпы орта білім беру талаптарымен айқындалған әдебиеттік білім беру мақсатын орындайды. Әдебиет әлеміндегі әрбір әдеби туынды – сиқырдың үлгісі. Бұл сиқырдың сиқырын ашу үшін сізде бұл жазушы туралы толық ақпарат болуы керек, оның әйгілі шығармаларын білу керек.
     Құрметті оқырмандар!  Көрменің төменгі жағында бірнеше ақын-жазушылардың туған жылы, жері, алғашқы еңбегі, еңбек жолы, еңбектері, марапаттары, ең атақты шығармасы, қайтыс болған күні көрсетілген парақшалар араласқан мұрағат ұяшықтары орналасқан. Сіз оқып жатқан сүйікті суретшіміздің шығармашылығы туралы мәліметтерді мұрағаттан алып, көрменің негізгі бөлігіне орналастыруыңыз керек.
Топтар бағаланып болған соң мұғалім жаңа тақырыпты хабарлайды.
III. Тақырыптық процесс:
   Оқушыларға Өткір Хошимовтың өмірі мен шығармашылығын зерделеуге дайындалған слайд, «Әлем шығармалары» әңгімесі көрсетіледі.
 (Магнитофон арқылы классикалық музыка ойнайды)
Мұғалім интернеттен алған мәліметтерге сүйене отырып тақырыпты түсіндіреді:
       1982 жылы Өткир Хошимов әдемі шығармасы үшін Өзбекстан Жазушылар одағының Ойбек атындағы сыйлығымен марапатталды. «Әлем шығармалары» әңгімесін жасап, руханият туралы пікірталастарды жалғастырды.
    «Әлем шығармалары» әңгімесінде ең жақсы, ең шынайы сезім, ең ардақты асыл тұқым – ана туралы айтылады. Ана адамға өмір сыйлайды, жуады, тарайды, тәрбиелейді. Ана үшін ең бастысы – баласы, мейлі ұл болсын, мейлі қызы болсын. Өткір Хашимовтың бұл шығармасы дербес тақырыптағы әңгімелерден құралған, оған «Кілем шұлық», «Арман», «Алла», «Алтын балдақ», «Өріс баланың айы», «Ақ мәрмәр, қара мәрмәр», «Илтижо» кіреді. ..осындай хикаялар ешкімді бей-жай қалдырмай, шығыстық өнегені бойына сіңірген, ұлы үшін жанын қиюға дайын ананы үнсіз мадақтайды.Сондықтан да зор ықыласпен, толғаныспен оқылады. Бұл оқиға Өзбекстанның Батыры Саид Ахмед айтқандай дастан сияқты оқылады. Оқыған соң аналарымызды ойлаймыз...».
Өткен сабағымызда әңгімедегі әңгімелерді оқып, сахналау тапсырмасын берген болатынбыз. Бүгін біз сіздермен «Алла», «Қарыз», «Кілем шұлық», «Илтижо» хикаялары туралы сөйлесеміз.
     Жұмыста «Құдай» деп аталатын тарау өте әсерлі және сізді тыныштандырады. Алла – адам баласының өмірде ең алғаш тыңдайтын, ана сүтімен бойымызға сіңіп, өмір бойы ұмытылмас әні.Жазушы бұл әсем әнді құдайдың құдіреті бар, жүректі балқытатын әуен деп сипаттайды. Бұл тарауды толқусыз, сағынышсыз оқу қиын.
  Проектор арқылы «Алла» әні мен Алла туралы бейнеролик оқушылардың назарына ұсынылады.
   Одан кейін «Кілем байлығы» әңгімесі. аудио мәтін эфирге шығады.
 «Рөлдік ойындар» әдістеме бойынша І топ «Қарыз», ІІ топ «Кілем шұлық», ІІІ топ «Илтижо» әңгімелерін сахналайды.
Оқушылар көріністі орындап болған соң, көрініс мазмұнын түсіндіреді.
  І топ: «қарыз» Әңгімеде әңгіменің бас кейіпкері Хакима Аяның адамдық қасиеті жазылған. Өткен жылы аяқ киім әкелсе, биыл үш аяқты велосипед пен жейде сыйламақ. «Несие алдым, қарызымды өтеп жатырмын» деп ұлдарына сылтау айтады. Әңгіменің соңында ұлы анасының неліктен бұлай істегенін түсініп, терең ойланбайды.
ІІ топ«Кілем шұлықтары» әңгімеде ана бауырын ауру қаупінен тезірек құтқару үшін жанын беруге де дайын. Анасы қатты суық тиген ұлына: «Әй, енді не істеймін! Әттең, балам өледі!» Дәрігер қоқан-лоққымен қажының әжесінің үйіне жүгіріп барады.Бала ауырғаннан аздап басылған соң, денсаулығына қауіп төніп тұрғаны белгілі болды - аяғы салқындаған. Сол себепті ұлы анасына жыл сайын кілем шұлығын береді.
ІІІ топ: Маған айт  "өтініш" Тарауда адамның ана алдындағы перзенттік парызы өтелмейтін қарыз екені өте әсерлі баяндалған.Өйткені аналарымыздың өмірдегі алар орны теңдессіз. Дүниеге әкеліп, ақ сүтімен тойғызып, бесігімізді ұзақ түн тербетіп, жан-жағында самғап, бағып-қағып, есейгенге жеткізіп жатыр. Осыны терең түсінген қаламгер анаға деген қарыздар сезімін, оның теңдесі жоқ махаббатын өте шынайы суреттей білген.
«Ойлан, ізде, тап!» әдісі арқылы оқушылардың әдеби дәптерлеріне  оқулықтағы сөздік сөздер жазылады. Оқушылар осы сөздердің мағынасын жазуы керек. Одан кейін электронды тақтада сөздік сөздердің мағыналары көрсетіліп, оқушылар өз бағалары бойынша тексереді.
Сөздікпен жұмыс:
Танча —        сандал
Кавшандоз —        аяқ киімді шешетін үйдің кіреберісі
Кучала                - терек, тал шар гүлі
Біз                    - жылқы сүтінен жасалған сусын
Киіз —         жүннен басылған палос, киіз
  1. Қуаттаңыз
Тақырыпты бекіту үшін әдебиет оқулығындағы сұрақтарға қатысты «Жұмбақ сандық» ойын өткізіледі.Әр топтан екі қатысушы кезектесіп қорапшадан сұрақ алып жауап береді.
Егер студент жауап бере алмаса, ол өз тобынан көмек ала алады. 
  1. «Кілем шұлық» әңгімесінде ананың баласына арнауы қандай?
2. Өтініш дегенді қалай түсінесіңдер?             
3. «Қарыз» тарауының соңында көрші қызы Нилуфармен әңгіме кезінде жазушының қолынан кәмпиттер неге түсіп қалды?
4. «Аққу» әңгімесінде қабілетсіз ағалар қалай жазаланды?
5. «Алла» тарауындағы Алла-Ананың неліктен баршаға түсінікті екенін түсіндіріңіз.
6. Шығармада бейнеленген ана бейнесі мен аналарымыздың арасында қандай ұқсастықтарды байқаймыз?
Т / р
Берілген сөйлемдер
Әңгіменің аты
1
Уайымдама, поша, дертті берген құдай саған да шипасын береді.
«Кілем шұлықтары»
2
...Аналар балаларының әрқашан бірге болғанын қалайды.
«Аққу»
3
Жүлдеге үш аяқты велосипед, бақытқа жейде...
«қарыз»
4
Неге екені белгісіз, осы үнмен жүрегіме тыныштық орнағандай болды, көзім өзінен-өзі жұмыла бастады.
«Құдай»
5
Таңертең жаңбыр жауды.
"өтініш"
Келесі жаттығуымыз  «Тапқырлық дау« аталады Бұл жағдайда экрандағы төмендегі сөйлемдердің қай әңгімеге жататынын оқушылар анықтайды.  
      Қорытынды кезең «АНАҒА ҚҰРМЕТ» аталады
Мұғалім: Ана баласы үшін бәрін жасауға, тіпті жанын қиюға да дайын. Сондықтан да болар, ана туралы сансыз жырлар, дастандар, көлемді шығармалар жазылды.Ұсақ мақал-мәтелдерден бастап, қасиетті хадистерімізге дейін ананы дәріптеп, ардақтайды.
Бұл кезеңде әр топ мүшелері «Анаға құрмет» тақырыбына презентация жасайды. 1-топ ана туралы тақпақ оқиды, 2-топ мақал-мәтелдер айтады, 3-топ ана туралы мәтін жазады.
1-топ: «Ана» өлеңі  (Мадина Холикова)
Дүниеден мейірімділік іздедім,
Сізден жақсы хабар таппадым.
Мама, мен оны іздедім, бірақ таба алмадым.
Ол сенен үлкен, сенен үлкен...
Маған ештеңе керек емес
Сен менің бақытымсың, бар болғанымсың, анашымсың.
Ол құмырсқаны да жараламады,
Жұмақ анамның табанының астында!
2-топ: Мақал-мәтелдер
  • Гүлдер ұстаған ана мен бала     (мақал) 
  • Аналардың табанының астында
Равзай жұмағы – жындар бағы.
Терезені көргің келсе,
Ананың табаны бол...     (А.Науаи) 
3-топ: АНАНЫҢ МАХАББАТЫ   (Мәтін)
     Ана. Мейірімі күнмен тең ана. Мейірімімен, нұрымен балаға жүрек пен махаббат сыйлаған ана! Оның мейірімді жүрегі мен махаббаты ең алдымен ананың өзіне бағытталған болса, бала оны жақсы көріп, құрметтеген...
    Анасы жаттықтырушы. Ол болашаққа үлкен сеніммен қарайды. Ананың болат ерік-жігері бар: ол баласының жолындағы барлық қиындықтарды жеңеді. Оның әнұраны үнемі әуенде.
(Топ мүшелері мәтінді құрастырып, сөйлемдерді тізбектей оқиды. Бұл тапсырма арқылы оқушылардың коммуникативтік және әдеби білімдерін практикада қолдану құзыреттіліктері қалыптасады).
   Мұғалім: Расында, «Дүние шығармалары» әңгімесін оқығанда жүрегімізді екі жылы сезім билейді – ол бір болса, өз анамызға, жалпы аналарға деген махаббат сезімі. Өйткені, жазушының өзі мойындағандай, шығарма өз анасы туралы емес. «...жалпы, өзбек әйелдері, жалпы аналары туралы«.Әңгімеде көптеген қызықты оқиғалар бар. Сондықтан бұл еңбекті толық оқып шығуға кеңес беремін.
     YЕлбасымыздың бастамасымен    2016 -  «Дені сау ана мен бала жылы» деп жарияланды. Әрбір ана өзінің сүйікті перзентінің бақыты мен кемелдігін шын жүректен ойлап, әрқашан асыл армандармен, асқақ армандармен өмір сүреді. Президентіміз былай дейді: «Жер бетінде өмір пайда болды, адамзат ардақты ананың алдында әрқашан тағзым етеді. Ең бастысы, ана мен баланың дені сау болса – отбасы бақытты, отбасы бақытты болса – қоғам берік.«. Қоғамымызда ана мен балаға жасалып жатқан мүмкіндіктер мен жағдайдың шегі жоқ. Аналарымыз біздің бақытымыз. Оларды тілімізбен ғана емес, жүрегімізбен құрметтейік. Пурманның ілімін ұстанып, бақыттың баратын жеріне батыл қадам басайық. Аналарымызды жақсы істерімізбен, табыстарымызбен, үздік оқуымызбен, үлгілі мінезімізбен қуантайық. Өйткені, бұл біздің нағыз перзенттік парызымыз.
Bхалық оқушылардың сабаққа қатысуы ескеріліп, әр топтың және қатысушының ұпайы жарияланады.
Үй жұмысы:  Өткір Хашимовтың «Әлем шығармалары» әңгімесіндегі әңгімелердің мазмұнын зерделеу. «Анам бәрінен де артық» тақырыбына шығармашылық жұмыс жазу.

Пікір қалдыру