Математика сабағын дамыту

ДОСТАРЫМЕН БІРГЕ АКЦИЯ:

Математика пәнінің мұғалімі Махмудова Сурайяның 5-сыныпқа арналған сабағын дамыту
Сабақтың технологиялық картасы
Сана:
19.02.2019
Тақырып:
 Ондық бөлшектерді қосу және азайту
Мақсаттары мен міндеттері
1. Сабақтың тәрбиелік мақсаты: Оқушыларға ондық бөлшектерді қосу және азайтудың қасиеттерін үйрету және олардың арасындағы байланыс туралы түсінік пен дағдыларды дамыту
    2. Сабақтың тәрбиелік мақсаты: Оқушыларды Отанды сүюге, еліне адалдыққа, ата-анаға мейірімділікке, еңбексүйгіштікке тәрбиелеу.
    3. Сабақтың дамытушылық мақсаты: Әр оқушының бойында пән туралы түсінік қалыптастыру, жеке пікірін еркін айта білу және ғылымға деген қызығушылығын одан әрі арттыру.
Тәрбие процесінің мазмұны
Жаңа тақырыпты пайдалана отырып мысалдарды шешу қадамдары: Мысалдың мақсаты мен қойылуы, мысалдарды шешу, нәтижелерді алу және оларды талдау
Оқу процесін жүзеге асыру технологиясы
Стиль: аралас
Формат: Топта және шағын топтарда жұмыс
Құрал: оқулық, көрме, үлестірмелі материалдар, жылдам сұрақ-жауап.
Әдісі: көрнекілік, ауызша, жазбаша, тест
Күтілетін нәтижелер
Оқушылардың өткен тақырыптар бойынша алған білімдерін ондық бөлшектер тақырыбымен байланыстыру, тақырып бойынша толық мағлұмат беру, осы тақырыпқа байланысты мысалдар шығаруға үйрету.
Болашақ жоспарлар
Мұғалімнің өзіндік іс-әрекетін талдау негізінде немесе әріптестерінің сабақтарын талдау негізінде кілттік сабақтарға өзгерістер енгізіліп, жоспарланады.
1
Ұйымдастыру бөлімі
5 мин.
2
Өткен тақырыпты бекіту
10 мин.
3
Жаңа тақырыпты бекіту
15 мин.
4
Тақырыпты бекіту
10 мин.
5
Бағалау және үй тапсырмасы
5 мин.
Курстың түрі:  жаңа білім берушісі
Сабақтың әдісі: дәстүрлі емес сабақ
Курстың стилі: білім, білік, біліктілікті қалыптастыру
Сынып: оқулықтар, оқу құралдары, көрнекі құралдар, теледидар
 Курстың қысқаша мазмұны:
  1. Ұйымдастыру бөлігі: сәлемдесу, сабаққа қатысуын тексеру, үй тапсырмасын тексеру.
Мұғалім: Кезекшінің мәліметі тыңдалып, бүгінгі күннің маңызды жаңалықтары оқушыларға айтылады. Содан кейін оқушылардың үй тапсырмасы тексеріледі.
Оқушылар 2 топқа бөлініп сабағымыз сайыс түрінде өтеді. Бұл жағдайда әр кезеңнен жақсы нәтижемен өткен топ мектепке қарай бір саты ілгерілейді. Конкурс шарттары:
  1. Домино ойыны. (Оқушылар өткен тақырыпты қайталау кезеңінде домино сұрақтарына жауап береді және ретін дұрыс анықтауы керек) 2.Цукко командасының шарты (оқушылар тақтадағы мысалдармен жұмыс істейді)
3.Қызықты сұрақ-жауап шарты
  1. Сандық жұмбақ ойыны
  2. Шарты суреттегі сөзжұмбақты шешу.
Оқушылардың сабаққа қатысуы карточкалар арқылы бағаланады.
  1. Өткен тақырыпты қайталау: Өткен тақырыпты қайталау  домино ойыны стилінде өткізіледі Барлық сұрақтарға толық жауап берген оқушылар бағаланады
  2. үлестің атын өзгерту.
  3. 1 см-ді метрмен өрнекте.
  4. Бөлшектің алымы мен бөлімі нені білдіреді?
  5. Бөлгіші бірдей бөлшектерді қалай салыстырамыз?
5. Екі бөлшектің қайсысы үлкен екенін сандар тұрғысынан қалай анықтаймыз?
  1. бөлшек үлкен немесе бөлшек пе?
  2. 18 саны неге тең?
  3. Бөлгіші 8 болатын екі дұрыс және екі бұрыс бөлшекті ата.
  4. тоннада неше килограмм бар?
  5. Қандай сан аралас сан деп аталады?
  6. Бөлгіші бірдей бөлшектерді қалай қосамыз?
  7. Бұрыс бөлшекті аралас санға қалай түрлендіреді?
13. Ондық бөлшектерді салыстыру ережесін айтыңыз.
14. Қандай сандарды ондық жүйеде жазуға болады?
III. Жаңа тақырыпты бекіту
Ондық бөлшектерді қосу (азайту) үшін
  • Біріншіден, үтірден кейінгі сандар саны нөлдерді қосу арқылы теңестіріледі
  • Содан кейін олар үтір үтірдің астына түсетіндей етіп «баған» ретінде жазылады
  • Қосу (азайту) үтірге назар аудармай орындалады
  • Алынған санға үтір қойылады, осылайша жоғарғы ондық үтір үтірдің астына түседі.
Яғни, ондық бөлшектерді нөлмен теңестірмей-ақ қосуға және азайтуға болады. Бұл жағдайда нөлдерді жазбай, олар бос орындар болып саналады.
1-мысал. 4,5 және 1,451 ондық бөлшектерін қосайық.
Біріншіден, біз олардың үтірден кейінгі сандар санын жеңілдетеміз. Ол үшін біріншінің оң жағына екі нөл қоямыз: 4,5=4,500.
Содан кейін оны аралас сан түрінде жазамыз және қосамыз:
4,500=4, 1,451=1
4,5+1,451=4 + 1= 5
Сонымен 4,5 және 1,451 ондық таңбаларының қосындысы 5,951 болады. Бұл нәтижені «баған» түрінде ондық бөлшектерді қосу арқылы да шығаруға болады.
0,658=0,6+0,05+0,008 Бұл жазба 0,658 санының бөлме бірліктеріне таралуы немесе қосындының бөлменің қосындылары бойынша таралуы деп аталады.
Осылайша, 0,658 саны ондық үтірден кейінгі алғашқы 6 ондық таңбаны – ондықтардың санын, екінші 5 – жүздіктердің санын және үшінші 8 – мыңдықтардың санын білдіреді.
Бөлшектің ондық белгісінде үтірден кейін:
  • Бірінші бөлме - ондық бөлме;
  • Екінші бөлме - жүз адамдық бөлме;
  • Үшінші бөлме мыңыншы бөлме деп аталады.
Ондық бөлшектерді қосу заңдары
Натурал сандар сияқты, ондық бөлшектерге де қосу, ауыстыру және топтастыру заңдары қолданылады.
Ондық бөлшектерді қосу және ауыстыру заңы: a+b=b+a
Ондық бөлшектерді қосуды топтастыру ережесі: (a+b)+c=a+(b+c)
Есептеңіз: 6,33+4,57+5,67
Ондық бөлшектерді қосудың орнын ауыстыру заңын пайдаланып, соңғы екі қосылғышты ауыстыра аламыз:
6,33+4,57+5,67=6,33+6,67+4,57
Ондық бөлшектерді топтастыру ережесін пайдаланып, қосылғыштарды келесідей топтастырып, амалдарды орындаймыз:
6,33+6,67+4,57=(6,33+6,67)+4,57=13+4,57=17,57
  1. Тақырыпты бекіту
«Ақылды команда» шарты. Мысалдар мен есептерді қатесіз шығарған топ тағы бір сатыға көтеріледі.
819-мысал.
Бірінші күні 2,14 тонна, екінші күні 3,65 тонна жүк түсірілді. Осы екі күнде қоймаға қанша жүк түсірілді?
Шешуі: 2,14+3,65=5,79 т
820-мысал. (ауызша)
a)3,8+6,1=9,9                          b)0,02+0,01=0,03              d)1,23+9,77=11
e)0,003+0,006=0,009           f)1,02+0,99=2,01               g)24,2+0,8=25
821-мысал.
a)8,23+2,18=10,41                  b)11,35+6,47=17,82          d)82,12+54,42=136,54
e)4,22+10,82=15,04                f)10,32+10,01=20,33         g)0,321+0,346=0,667
822-мысал.
a)6,83+5,1=11,93                    b)1,3+6,47=7,77                d)82,1+5,42=87,52
e)4,20+0,8=5                           f)10,52+10=20,52             g)1,3+0,346=1,646
h)67,9+2,99=70,89                  i)4,259+22,64=26,899
823-мысал. (сөйлеу)
a)9,5-6,1=3,4                           b)12,23-9,12=3,11              d)8,9-3,6=5,3
e)24,7-0,3=24,4                       f)0,06-0,02=0,04                 g)0,008-0,001=0,007
h)1,01-0,99=0,02                     i)42,53-2,53=40
«Логикалық сұрақ-жауап» шарты
1. Оны 7-ге көбейтіп, алынған саннан 1-ді азайтқанда 90 шығатындай санды табыңыз? (13)
2. Ұзындығы 12 м ағашты 4 бөлікке неше рет кесу керек? (3 рет)
3. Отбасында 5 ұл, әрқайсысының бір қарындасы бар. Отбасында неше бала бар? (6)
  1. 3 жылдан кейін Бақтияр 14 жасқа толады. Бақтияр 5 жыл бұрын неше жаста еді? (6 жас)
5. Сағат 5-те жаңбыр жауып, 6 сағаттан кейін жаңбыр басылып, бұлттар тарады, бірақ күн шықпады.Оның себебі неде? (түнгі уақыт көрсетілген)
6. Аш қарынға қанша жұмыртқа жеуге болады? (1 дана)
7. Үш дос базарға бара жатып 3 тиын тауып алды. Егер достардың бірі базарға өзі барса, ол қанша тиын алар еді? (3)
  1. Мен біраз ойландым. Оны 7-ге бөлсем, 7-ні қосып, 7-ге көбейтсем, 77 саны шықты. Мен қандай санды ойладым? (28)
  2. Сатушы әрбір тұтынушыға 36 м 3 м мата сатты. Сатушы неше рет кесті? (11 рет)
  3. Бірінші теректе 9 алма, екіншісінде тағы 5 алма болды. Екі ағашта неше алма бар? (теректе алма піспейді)
Сандық жұмбақ ойыны. Бұл жағдайда оқушылар сандар пирамидасындағы бос ұяшықтарды дұрыс толтыру керек.
Шарты суреттегі сөзжұмбақты шешу
Сабақ соңында баспалдақтан өткеннен кейін мектепке тезірек жеткен команда жеңімпаз деп танылады.
  1. Оқушыларды бағалау (2-3 минут)
  2. Үйге тапсырма (2-3 минут) (834-836 мысал)

Пікір қалдыру